konto usunięte

Temat: Problem spadkowy.

Witam Państwa serdecznie.

Jako, że jestem totalnym laikiem w sprawach dotyczących ogólnie pojętego prawa proszę o radę.
Sytuacja przedstawia się następująco. Moi dziadkowie mieli 2 córki- moją mamę i ciotkę. W 2005 r. zmarł mój dziadek i babcia postanowiła, że sprzeda jego nowy samochód (sama nie ma prawa jazdy) i pieniądze podzieli między wnuków (zarówno moja mama jak i ciotka mają po 2 dzieci). W tym celu babcia pojechała ze swoimi córkami do sądu, aby te zrzekły się prawa do tego samochodu, aby ona mogła je sprzedać. Po tyg. okazało się, że babcia samochodu nie sprzedała, ale podarowała je mojej kuzynce, oczywiście reszta wnuków nic nie dostałam. Po tych gorzkich doświadczeniach okazało się jeszcze, że dziadkowie, 7 lat przed śmiercią dziadka, przepisali cały swój dom na ciotkę. Tutaj pojawia się moje pyt.: czy mama ma jakąkolwiek szansę, aby otrzymać jakąś rekompensatę/zachowek za ten dom i czy ewentualnie, można by jakoś odkręcić sprawę samochodu? Nadmienię tylko, że mimo, iż dziadek zmarł 9 lat temu, nie było jeszcze sprawy spadkowej (a przynajmniej moja mama nic o tym nie wie). Z góry dziękuję za pomoc

konto usunięte

Temat: Problem spadkowy.

Nie rozumiem tej okoliczności z sądem, to co babcia z córkami zrobiła tym sądzie, czy też nic nie zrobiła.

W pierwszej kolejności niech pani matka lub córka złoży wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku.

Po uzyskaniu takiego postanowienia będzie można wystąpić o zachowek.

konto usunięte

Temat: Problem spadkowy.

Kwestia zachowku jest jednak o tyle problematyczna, bowiem dziadek Pani zmarł zaś przedawnienie roszczeń z tytułu zachowku następuje 5 lat od otwarcia spadku, tj. śmierci spadkodawcy. Tak więc w razie podniesienia tego zarzutu powództwo co do zasady zostanie oddalone.

Inną natomiast kwestią jest zbycie przez jednego ze spadkobierców bez zgody pozostałych spadkobierców przedmiotu wchodzącego w skład spadku. Takie rozporządzenie, zgodnie z art. 1035 w zw. z art. 199 k.c., jest nieważne. Jeżeli jednak w chwili działu spadku nie może nim być już objęty przedmiot wchodzący w skład spadku, którym samodzielnie rozporządził jeden ze spadkobierców bez zgody pozostałych spadkobierców, rozliczeniu powinna podlegać jego wartość ustalona na chwilę działu spadku i według stanu na dzień otwarcia spadku, tak jakby przedmiot ten nadal wchodził w skład masy podlegającej podziałowi. Podstawę materialnoprawną takiego żądania stanowią przepisy o czynach niedozwolonych (art. 415 k.c.) w związku z przepisami materialnoprawnymi o współwłasności w częściach ułamkowych i dziale spadku.

W przypadku gdyby ten samochód był jedynym przedmiotem wchodzącym w skład spadku, to należałoby rozpatrzyć możliwość rozpoznania sprawy w procesie o zasadzenie kwoty, która by się pozostałym spadkobiercom należała.

konto usunięte

Temat: Problem spadkowy.

Panie Robercie, bardzo dziękuję za odpowiedź. Co do przedawnienia zachowku, to gdzieś słyszałam, że ten okres 5-letni obowiązuje od momentu otwarcia postępowania spadkowego (nie pamiętam jak się to dokładnie nazywa w języku prawniczym), a nie od momentu śmierci. Chyba, że dzień śmierci, wg polskiego prawa, jest automatycznie dniem otwarcia postępowania spadkowego/otwarcia spadku, ale o tym nie słyszałam. W tym przypadku nie było jeszcze postępowania spadkowego.

PS. Przepraszam za straszne błędy językowe w moich postach, ostatnio rzadko posługuję się swoim językiem ojczystym, co niestety staje się coraz bardziej widoczne.

konto usunięte

Temat: Problem spadkowy.

Panie Robercie, miałabym jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób (czy w ogóle) mogę sprawdzić co się stało w sądzie w sprawie tego samochodu? Mama niestety niewiele pamięta, bo była jeszcze wtedy w szoku po śmierci dziadka. Wg wersji babci w sądzie miało miejsce zrzeczenie się praw do samochodu przez jej córki (czyli mamę i ciotkę). Znając jednak moją babcię, mam solidne podstawy, aby w to nie wierzyć.

konto usunięte

Temat: Problem spadkowy.

W kwestii przedawnienia zachowku

Art. 1007. § 1 kc  Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.
§ 2. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.

Rozumiem, że testamentu nie było. tym samym roszczenie przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.

Otwarcie spadku – zdarzenie prawne polegające na przejściu spadku ze spadkodawcy na spadkobiercę lub spadkobierców. W polskim prawie cywilnym otwarcie spadku następuje w chwili śmierci spadkodawcy

W kwestii ewentulanie prowadzonych spaw z udziałem Pani matki, niech wystosuje pismo do właściwego sądu z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy z jej udziałem były prowadzone postępowania, ze szczególnym uwzględnieniem spraw po zmarłym.

Następna dyskusja:

Problem naprawy gwarancyjnej.




Wyślij zaproszenie do