Katarzyna Kosowska

Katarzyna Kosowska bezrobotna mgr

Temat: Prawo rodzinne- wniosek o zmianę sędziego + ADWOKAT Z URZĘDU

witam
mam 2 pytania
1. czy jeśli na rozprawie dotyczącej miejsca zamieszkania dziecka adwokat strony wnoszącej (babka) o ustanowienie jej rodziną zastępczą dziecka po śmierci mamy (rodzice rozwiedzeni od 10 lat) zakłóca zeznania drugiej strony (ojciec) nie daje dokończyć zdania, gasi ciętymi ripostami, a sędzina nie reaguje, wtrąca się w wypowiedzi drugiej strony, nie daje dokończyć zdania, przy czym oddzielny wniosek drugiej strony o zamieszkanie dziecka przy niej sędzina odracza bo uważa za ważniejszy wniosek tamtej strony, można wnioskować o zmianę sędziego? jak to wpłynie na sprawę jeśli sąd się nie zastosuje? sędzina jest starsza, w wieku zbliżonym to wieku babki- naszej przeciwnej strony w sprawie i widać ewidentnie że stoi za nią...
2. chcemy napisać wniosek o przyznanie prawnika z urzędu. Moje pytanie- dochody. Mąż część wypłaty dostaje na konto część do ręki, generalnie stać nas na życie biorąc pod uwagę całość dochodów ale stawki warszawskie za prowadzenie spraw powalają z nóg... I teraz meritum- jak mam rozpisać dochody, ile zostawić na życie żeby nie było za mało na jedną osobę? nas jest troje- w tym jedno dziecko i chcemy teraz córkę męża zabrać do siebie. Generalnie to co na koncie prawie w całości idzie na rachunki ale nie mogę przecież wykazać że nie mam na życie... I czy złożenie takiego wniosku może skutkować pogorszeniem naszej sytuacji w sprawie o to by dziecko mieszkało u nas? do kogo składa się taki wniosek? do prezesa sądu? do sędziny prowadzącej sprawę? kto to rozpatruje? wolałabym żeby tamta strona nie wiedziała że chcemy prawnika z urzędu...

proszę o pomoc.

konto usunięte

Temat: Prawo rodzinne- wniosek o zmianę sędziego + ADWOKAT Z URZĘDU

KPC
Art. 117. § 1Strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części, może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego.
§ 2. Osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Skoro sprawa jest w toku to wniosek zostanie przedłożony co do zasady temu sędziemu do rozpoznania, który orzeka w sprawie. Chyba, że w danym sadzie funkcjonuje zasada, że wnioski rozpoznaje referendarz, co jest o tyle wygodne dla Sądu I instancji, bowiem dany wniosek nigdy nie opuści Sądu I instancji. Skarga na takie orzeczenie będzie bowiem rozpoznawana przez Sąd I instancji a nie Sąd wyższej instancji, a więc odwrotnie aniżeli w sytuacji gdyby to Sąd I instancji rozpoznał wniosek i go oddalił natomiast Pani złożyłaby od takiego postanowienia zażalenie.
Katarzyna Kosowska

Katarzyna Kosowska bezrobotna mgr

Temat: Prawo rodzinne- wniosek o zmianę sędziego + ADWOKAT Z URZĘDU

dziękuję!!!

A co z pierwszym pytaniem? bo tego się najbardziej obawiam :(

konto usunięte

Temat: Prawo rodzinne- wniosek o zmianę sędziego + ADWOKAT Z URZĘDU

KPC
Art. 49. Niezależnie od przyczyn wymienionych w art. 48, sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie.

Postanowienie
Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna
z dnia 7 listopada 1984 r.
II CZ 117/84
Teza

Podstawę do wyłączenia sędziego w rozumieniu art. 49 KPC stanowić może również niechętny stosunek sędziego do strony okazywany w toku postępowania.

Również Sąd Najwyższy niejednokrotnie podkreślał, że orzeczenie o wyłączeniu sędziego staje się niezbędne, gdy strona ma chociażby subiektywną ale uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego (por. postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 29 października 1993 r., I CO 37/93; z dnia 19 listopada 1981 r., IV PZ 63/81 i z dnia 15 stycznia 2008 r., III SO 8/07, niepublikowane).

Problemem jest przy tym wykazanie podnoszonych zarzutów i okoliczności. Jeżeli rozprawa jest nagrywana można ocenić dany stan na podstawie bezpośredniego dowodu, ale w pozostałych sytuacjach jest to ciężkie, albowiem zarzuty stawia strona postępowania, a więc teoretycznie taka, która może mieć interes w wyłączeniu sędziego z uwagi na chociażby subiektywne przekonanie, że jest on jej nieprzychylny. Dlatego wniosek o wyłączenie musi być solidnie umotywowany i poprarty dowodami.



Wyślij zaproszenie do