Artur
Kowalik
Manager, Harrods
Ltd, Londyn
Artur
Kowalik
Manager, Harrods
Ltd, Londyn
Temat: Prawny Opiekun
ponieważ jego wychowawczyni nas o to prosi, lecz czy jest to konieczne.Andrzej Sawa
konto usunięte
Temat: Prawny Opiekun
Sprawa jest skomplikowana. Rodzice jako przedstawiciele ustawowi dziecka sprawują opiekę.Art. 96. § 1 kro Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotowywać je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.
Art. 98. § 1 kro Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.
Skoro oboje rodziców pozostają poza granicami kraju to de facto istnieje czasowa przeszkoda do wykonywania władzy rodzicielskiej.
Art. 110. § 1 kro W razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie.
§ 2. Zawieszenie będzie uchylone, gdy jego przyczyna odpadnie.
Sąd opiekuńczy może zawiesić władzę rodzicielską w razie przemijającej przeszkody w jej wykonywaniu. Przeszkodę taką może stanowić pobyt w więzieniu czy też długotrwały pobyt za granicą. Podobnie może powstać konieczność zawieszenia władzy w razie długotrwałego pobytu w szpitalu. Przeszkoda musi mieć charakter „przemijający", co wyklucza z hipotezy przepisu przeszkody jednorazowe czy też przeszkody o charakterze trwałym. Wystąpienie trwałej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej stanowi podstawę pozbawienia władzy rodzicielskiej. Przyczyna zawieszenia władzy rodzicielskiej leży po stronie rodziców (zob.: postanowienie SN z dnia 8 października 1964 r., II CR 418/64 (w:) J. Gudowski, Kodeks rodzinny..., s. 376; postanowienie SN z dnia 8 października 1964 r., II CR 410/64 (w:) J. Gudowski, Kodeks rodzinny..., s. 376).
2. Podstawą uzasadniającą zawieszenie władzy rodzicielskiej może być stały pobyt za granicą rodzica (zob. wyrok SN z dnia 29 listopada 1999 r., III CKN 483/98, LEX nr 1232431).
Orzeczenie o zawieszeniu władzy rodzicielskiej może być wydane, gdy wystąpiła przeszkoda, która wyłącza całkowicie możliwość wykonywania władzy rodzicielskiej, ale przeszkoda ta ma charakter przemijający, zatem po jej ustaniu, dziecko będzie jeszcze podlegało władzy rodzicielskiej i rodzice podejmą swoje obowiązki. Gdyby sąd opiekuńczy stwierdził, że przeszkoda ma charakter trwały, to winien rozważyć, czy nie zachodzą przesłanki do zastosowania art. 111 § 1 k.r.o. i orzeczenia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.
Zawieszenie władzy rodzicielskiej nie pozbawia tej władzy, ale w zakresie skutków jest tożsame z pozbawieniem władzy rodzicielskiej i wymaga ustanowienia opieki prawnej nad dzieckiem. Wówczas Sąd działa z urzędu.
Drugą formą może być Art. 100. § 1. Sąd opiekuńczy i inne organy władzy publicznej są obowiązane udzielać pomocy rodzicom, jeżeli jest ona potrzebna do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej. W szczególności każde z rodziców może zwrócić się do sądu opiekuńczego o odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej, a także zwrócić się do sądu opiekuńczego lub innego właściwego organu władzy publicznej o zapewnienie dziecku pieczy zastępczej.
Art. 112(1). § 1 kro Obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad dzieckiem umieszczonym w pieczy zastępczej, jego wychowania i reprezentowania w tych sprawach, a w szczególności w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb, należą do rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo kierującego placówką opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówką opiekuńczo-terapeutyczną lub interwencyjnym ośrodkiem preadopcyjnym. Pozostałe obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców dziecka.
Art. 112(5). § 1 kro Sąd może powierzyć sprawowanie pieczy zastępczej małżonkom albo osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy są wstępnymi albo rodzeństwem dziecka. Sprawowanie pieczy zastępczej sąd może także powierzyć małżonkom albo osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy nie są wstępnymi albo rodzeństwem dziecka, jeżeli osoby te zostały wpisane do rejestru osób zakwalifikowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka albo pełnią już funkcję rodziny zastępczej zawodowej lub rodziny zastępczej niezawodowej oraz prowadzących rodzinny dom dziecka.
§ 2. Jeżeli jest to uzasadnione dobrem dziecka sąd może tymczasowo, nie dłużej jednak niż na 6 miesięcy, powierzyć pełnienie funkcji rodziny zastępczej małżonkom albo osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy nie są wstępnymi albo rodzeństwem dziecka, niespełniającym warunku niezbędnych szkoleń, określonego w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, dotyczących rodzin zastępczych.
Ale z uwagi na pobyt za granicą obawiam się, że może to wywołać potrzebę zawieszenia władzy rodzicielskiej.
W internecie można znaleźć porady co do pełnomocnictwa notarialnego w zakresie sprawowania opieki ale to jnie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa.
Podobne tematy
-
Bezpłatne Porady Prawne... » opiekun prawny dla małoletniego dziecka -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » czy prawny opiekun może zapisac sobie majatek -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Adwokat lub radca prawny -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Współwłasność a tytuł prawny nieruchomości -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Abonament prawny dla osoby fizycznej -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Tytul prawny do lokalu po eksmisji glownego najemcy -
Następna dyskusja: