Sylwia Poddębna

Sylwia Poddębna Specjalista ds.
finansowych, Strabag
Sp. z o.o.

Temat: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i oddelegowanie...

Witam! W umowie o pracę mam wpisane: miejsce pracy: województwo: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie. Przydzielona zostałam do pracy w Zielonej Górze. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca chce mnie mi nakazać pracę w miejsowości oddalonej o 100km od Zielonej Góry, ale obejmującej obszar województwa. Czy może coś takiego zrobić. Proszę o wyjaśnienie. Wiem że jest coś takiego ze bez uzyskiwania zgody moze przenieść na 3 miesiące. A może przenieść na stałe. A jeśli się nie zgodze co wtedy???? Z gory dziękuję za odpowiedź.

konto usunięte

Temat: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i oddelegowanie...

Art. 183(2) kp Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Gdy chodzi o rodzaj stanowiska, przepis art. 183(2 )k.p. pozwala na daleko idącą elastyczność: pracodawca w pierwszej kolejności winien umożliwić pracownikowi podjęcie pracy na dotychczasowym stanowisku; jeżeli nie jest to możliwe - zaproponować pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub pracę na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika. Owa elastyczność rozwiązań, które pracodawca może zaproponować pracownikowi wracającemu z urlopu udzielonego w celu wychowywania dziecka, dyktowana jest przede wszystkim stosunkowo długim czasem trwania tych urlopów (może to być nawet kilka miesięcy) oraz zmiennością sytuacji na obecnym rynku pracy. Przyjmując, że możliwość zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku zależy wyłącznie od jego istnienia (stanowisko nie zostało zlikwidowane), pracodawca nie będzie mógł zaproponować pracownikowi innych alternatyw w przypadku, gdy na jego miejscu pracuje obecnie ktoś inny - taka interpretacja dostatecznie chroni prawo pracownika do dotychczasowego miejsca pracy.

Niestety w Pani umowie wpisano miejsce pracy w definicji regionalnej, tak więc nic nie szkodzi na przeszkodzie, że po powrocie do pracy np. po 1 dniu zostanie Pani wydane polecenie, że będzie Pani pracować na tym samym stanowisku, ale w innym miejsciu, obejmującym zakres geograficzny miejsca pracy z umowy o prace.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i oddelegowanie...

czy prawidłowo określono Pani miejsce pracy?
odpowiedź jest uzależniona od faktycznego zakresu obowiązków, tj czy 1) Pani praca wymaga stałego przemieszczania (wówczas miejsce pracy zostało określone prawidłowo), czy też 2) Pani faktycznie pracuje w jednym miejscu (wówczas nie jest w porządku).
Miejsce pracy wyznacza rzeczywiste wykonywanie pracy a nie określenie w umowie, więc jeżeli są rozbieżności pomiędzy deklarowanym a faktycznym miejscem pracy, rozstrzyga faktyczne.

W przypadku 2):
Na podstawie art. 183 (2) kp można zmienić stanowisko pracy osobie powracającej z urlopu macierzyńskiego na stałe, bez konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego, ale niekoniecznie miejsce pracy - uważam, ze byłoby to swego rodzaju obejście zakazu delegowania poza stałe miejsce pracy osoby opiekującej się dzieckiem do lat 4 (art. 178 par. 2 kp).



Wyślij zaproszenie do