Michał Suchożebrski

Michał Suchożebrski Tłumacz i lektor
języka angielskiego

Temat: Poinformowanie o remoncie lolkalu użytkowego

Witam.

Wynajmujemy lokal użytkowy w na parterze bloku mieszkalnego, obok nas na całym piętrze, też znajdują się lokale użytkowe. Nad nami znajdują się już mieszkania. Blok należy do spółdzielni. Prowadzimy tam szkołę językową, więc potrzebujemy cichej i spokojnej atmosfery.

Dlaczego o tym piszę, ponieważ obok nas lokal wynajmuje człowiek, który kilka dni temu zupełnie mimochodem poinformował nas, że będzie przeprowadzał remont generalny lokalu tzn. : wymiana kafelków na podłodze, wymiana witryn w oknach, mówił też coś o waleniu ścian, czyli kupa hałasu. Twierdzi, że będzie to trwało około miesiąca i zaczyna remont w lutym, prace mają być prowadzone od rana. Teraz mam pytanie, czy nie ma on obowiązku poinformowania, z wyprzedzeniem, innych najemców lokali w jego sąsiedztwie o zamiarze przeprowadzenia tak gruntownych zmian w lokalu? Czy potrzebuje na to zgody ze spółdzielni? Z tego co mi wiadomo wynajmuje on lokal od osoby prywatnej, leczy czy ona w tym wypadku jako właściciel lokalu nie ma obowiązku poinformować o tym spółdzielni? Czy można w jakiś sposób opóźnić ten remont, lub zmusić go do rozłożenia prac na raty. Lub czy w jakiś sposób można będzie go ukarać za brak zachowania jakiegokolwiek uprzedzenia o tak obszernym zakresie prowadzonych prac?

Wiadomość ta zupełnie nas zaskoczyła i całkowicie sparaliżuje naszą pracę, co wiąże się z zamknięciem szkoły na miesiąc, co naraża nas na ogromne straty z tego powodu.

Temat: Poinformowanie o remoncie lolkalu użytkowego

Przy umowie najmu lokalu użytkowego do obowiązków wynajmującego należy przede wszystkim wydanie najemcy lokalu w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymanie go w takim stanie przez cały czas trwania umowy. Oznacza to, że wynajmujący obowiązany jest podejmować wszelkie działania mające zapewnić najemcy niezakłócone korzystanie z lokalu. Jeżeli lokal wynajmują Państwo od spółdzielni, to na niej spoczywa powyższy obowiązek.

Powyższy obowiązek dotyczy jednakże jedynie przypadków, gdy do zakłócenia w korzystaniu z lokalu dochodzi na skutek działania lub zaniechania samego wynajmującego (ewentualnie osoby, za którą ponosi on odpowiedzialność). Z prawnego punktu widzenia wynajmujący nie ma obowiązku interwencji i podejmowania jakichkolwiek działań w sytuacji, gdy przeszkody w umówionym korzystaniu z lokalu stwarza osoba trzecia (np. najemca sąsiedniego lokalu).

W przypadku gdy sąsiedni lokal wynajmowany jest również od spółdzielni, to powinien Pan zwrócić się do niej w tej sprawie. W przeciwnym przypadku zachowanie sąsiada, którego skutkiem staje się niemożliwość korzystania z lokalu muszą Państwo zwalczać samodzielnie. W grę wchodzi tu tzw. powództwo negatoryjne.

To czy na remont wymagana jest zgodna spółdzielni, czy należy o tym uprzedzić, w jakim terminie itp. zleży od treści regulaminu spółdzielni.

konto usunięte

Temat: Poinformowanie o remoncie lolkalu użytkowego

Zgodnie z art. 683 kc najemca lokalu powinien stosować się do porządku domowego, o ile ten nie jest sprzeczny z uprawnieniami wynikającymi z umowy; powinien również liczyć się z potrzebami innych mieszkańców i sąsiadów.

Najemcy lokalu przysługuje przeciwko najemcy innego lokalu w tym samym budynku roszczenie o zaniechanie lub ograniczenie działań, związanych z używaniem lokalu, a wywołujących hałasy przekraczające miarę, jakiej zachowania wymaga spokojne używanie lokalu.

Na uwagę zasługuje zawarty w art. 683 k.c. wymóg, by najemca liczył się z potrzebami innych mieszkańców i sąsiadów. Ugruntowuje to zasadę, że porządek domowy, ewentualnie regulamin porządku domowego, dotyczy nie tylko samego lokalu, ale też części wspólnych budynku i jego otoczenia, a sprzeczne z zasadami współżycia społecznego oraz potrzebami innych mieszkańców i sąsiadów zachowania najemcy narażają go na konsekwencje naruszania porządku domowego bez względu na to, czy miały miejsce w wynajmowanym lokalu, czy w innych miejscach budynku lub nieruchomości.

Innymi słowy można by wyprowadzić wniosek, że takie bezwzględne potraktowanie pozostałych użytkowników lokali oraz nieliczenie się z ich potrzebami może stanowić podstawę do zobowiązania remontującego do co najmniej zmniejszenia uciążliwości prac remontowych.
Michał Suchożebrski

Michał Suchożebrski Tłumacz i lektor
języka angielskiego

Temat: Poinformowanie o remoncie lolkalu użytkowego

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Benny K.

Benny K. Iluzjonista "Nie
słowa lecz czyny
mówią prawdę"-własne

Temat: Poinformowanie o remoncie lolkalu użytkowego

prawo czasami bywa suchym prawem bez możliwości egzekwowania go

np jak zmniejszyć uciążliwość prac remontowych?
-zamiast przez miesiąc robić dziennie połowę krócej i przeciągnąć remont na dwa miesiące?
-wiertarkę podczas wiercenia ścian owijać w koc? a mur i wiertło w co się owinie?
-nie tłuc metalowym a gumowym młotkiem?
...

jak rozumieć i szanować potrzeby sublokatorów jeżeli czasami jedne sprzeciwia się drugim?
-jeden ma prawo robić remont by mógł godnie żyć w wynajmowanym lokalu
-inny ma prawo (jak w tym przypadku) prowadzić w nim określoną działalność
...

Następna dyskusja:

Wypowiedzenie umowy najmu l...




Wyślij zaproszenie do