Temat: Podatek od spadku

Jeżeli otrzymało się spadek i sąd wydał uprawomocniony wyrok w lipcu to wtedy od tego momentu ma się obowiązek złożyć zeznanie SD-3? Co jeżeli się go w tym terminie nie złożyło bo nie widziało się o takim obowiązku. Spadek dziedziczony jest po ojcu czyli z założenia dana osoba będzie korzystać ze zwolnienia jako osoba z I grupy podatkowej na podstawie SD-z2 którą złoży w przeciągu 6 miesięcy. Powinni zreformować działanie urzędów czy sądów , które powinny pouczać zwykłych ludzi o tym jakie formularze kiedy złożyć, a nie się na nich czaić i zarzucać i krętactwo.

Zmazałam w internecie informacje, że jeżeli dana osoba zmarła przed dniem 1 stycznia 2007 r to rodziny nie obowiązuje całkowite zwolnienie z podatku nawet po złożeniu zgłoszenia w ciągu 6 miesięcy, bo wtedy obowiązywały inne przepisy. Co z osobą zmarłą w 1997roku a postępowanie spadkowe miało miejsce 2015 ? Czy to prawda? Jak w takiej sytuacji bedzie obliczany podatek?Ten post został edytowany przez Autora dnia 06.11.15 o godzinie 12:17
Krzysztof Chałupczak

Krzysztof Chałupczak Od zawsze na swoim

Temat: Podatek od spadku

Magda K.:

Zmazałam w internecie informacje, że jeżeli dana osoba zmarła przed dniem 1 stycznia 2007 r to rodziny nie obowiązuje całkowite zwolnienie z podatku nawet po złożeniu zgłoszenia w ciągu 6 miesięcy, bo wtedy obowiązywały inne przepisy. Co z osobą zmarłą w 1997roku a postępowanie spadkowe miało miejsce 2015 ? Czy to prawda? Jak w takiej sytuacji bedzie obliczany podatek?
Prawda, podatek jest do zapłacenia. Jest to podatek od spadku i darowizn.
Wartością spadku będą wartości z roku 2015, a nie wartości 1997

konto usunięte

Temat: Podatek od spadku

USTAWA
z dnia 28 lipca 1983 r.
o podatku od spadków i darowizn
(tekst jednolity)

Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

2.Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lub ust. 1a, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:
1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

III SA/Wa 2702/14
wyrok wsa 2015.05.20 w Warszawie
G.Prawna 2015/99/4
Podatnik, który w ustawowym terminie sześciu miesięcy nie złoży deklaracji SD-3, nie uniknie daniny, chyba że urząd skarbowy mu ją umorzy.

I SA/Bd 949/13
wyrok wsa 2014.02.19 w Bydgoszczy
Konsekwencje niezgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych.
LEX nr 1457249
W przypadku niespełnienia warunku zgłoszenia w terminie 6 miesięcy nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, nabywca traci prawo do zwolnienia, a nabycie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej, zgodnie z art. 4a ust. 3 u.p.s.d. Okoliczność, iż w postępowaniu spadkowym występował pełnomocnik, nie zwalnia podatnika od dochowania zgłoszenia w terminie ustawowym, w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Skutki bowiem działania pełnomocnika obciążają mocodawcę.

II FSK 1348/12 - wyrok NSA (N) z dnia 23-05-2014
Obowiązywanie rozszerzonego zwolnienia w podatku od spadków a data nabycia spadku

Ze zwolnienia wprowadzonego w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) - podatnicy mogi korzystać od dnia 1 stycznia 2007 r. Moment zatem nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych należy ustalać w oparciu o regulacje wynikające z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121). Przy nabyciu w drodze dziedziczenia decydujące znaczenie będzie mieć data śmierci spadkodawcy, a bez znaczenia dla stosowania zwolnienia z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - czy to w wersji obowiązującej do dnia 31 grudnia 2006 r., czy też znowelizowanej - pozostaje data powstania obowiązku podatkowego, w tym także wynikająca z art. 6 ust. 4 wskazanej ustawy.

Art. 7. [Podstawa opodatkowania - definicja]
1. Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.

Art. 6. 1. Obowiązek podatkowy powstaje:
1) przy nabyciu w drodze dziedziczenia - z chwilą przyjęcia spadku;
4. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

I SA/Gl 1044/12
wyrok wsa 2013.03.20 w Gliwicach
Obowiązek podatkowy w u.p.s.d.
LEX nr 1300875
Z porównania ust. 4 i ust. 1 art. 6 u.p.s.d. wynika oczywisty wniosek, że niezależnie od tego jaki okres czasu upłynął od przyjęcia spadku, tj. pierwotnej daty powstania obowiązku podatkowego wynikającego z dziedziczenia, a spadkobierca tego obowiązku nie wykonał, dochodzi do nowego stanu prawnego, jeżeli nabycie spadku zostało potwierdzone pismem, w szczególności postanowieniem sądu, stwierdzającym nabycie spadkuW dacie uprawomocnienia się orzeczenia sądu powstaje obowiązek podatkowy

Temat: Podatek od spadku

Konkretne pytanie: na jakim formularzu zgłosić do US stare spadki ?

konto usunięte

Temat: Podatek od spadku

Magda K.:
Konkretne pytanie: na jakim formularzu zgłosić do US stare spadki ?

Krajowa Informacja Podatkowa

czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00

Infolinia:

Z tel. stac.: 801 055 055

Z tel. kom.: (22) 330 0330

Z zagranicy.: +48 22 330 0330

http://kip.gov.pl

Temat: Podatek od spadku

A ktoś się orinetuje konkretniej :)

konto usunięte

Temat: Podatek od spadku

Magda K.:
A ktoś się orinetuje konkretniej :)

Magdo z całym szacunkiem, co konkretniej?

Pod podanym numerem telefonu dostaniesz PEWNĄ informacje od urzędnika, skoro nie chce Ci się szukać.

Zadzwonić może tam za Ciebie, zapytać się i napisać tutaj?

Następna dyskusja:

nabycie spadku a podatek PO...




Wyślij zaproszenie do