konto usunięte

Temat: pesel spadkobiercy

Nie ukrywam, że Pani przypadek jest skomplikowany, dlatego radzę udać się z daną sprawę do prawnika u Pani w miejscowości, bowiem ta forma udzielenia porad ma charakter ograniczony, chociażby z tego powodu, że nie mamy wglądu do dokumentów.

W Pani przypadku sprawa jest na tyle problematyczna, bowiem w przepisach prawa nie sprecyzowano na jaki moment sporządza się spis inwentarza.

W kodeksie postępowania cywilnego czytamy bowiem:

Art. 637. § 1. Na wniosek tego, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku lub zapisobiercą, albo wykonawcy testamentu, wierzyciela mającego pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy lub właściwego urzędu skarbowego sąd postanowi sporządzenie spisu inwentarza.
§ 2. W wypadkach przewidzianych w ustawie postanowienie o spisaniu inwentarza wydaje się z urzędu.

Art. 639. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości określi szczegółowy tryb postępowania w sprawach unormowanych w niniejszym rozdziale.

Szczegóły w tym zakresie zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 01 października 1991 roku w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza..

Niestety i te przepisy nie wskazują na jaki dzień należy sporządzać spis.

§ 28. 1. Do spisu inwentarza wciąga się majątek spadkodawcy z zaznaczeniem wartości każdego przedmiotu, jak również długi spadku. W spisie inwentarza wykazuje się też wartość czystego spadku, z uwzględnieniem wartości rzeczy i praw spornych.
2. Przy sporządzaniu spisu inwentarza stosuje się odpowiednio przepisy art. 947-949 Kodeksu postępowania cywilnego.

Dany przepis sugeruje, że należałoby w spisie ująć majątek i długi istniejąca w dacie śmierci spadkodawcy. Taka interpretacja jest o tyle zasadna ze względu na cel spisu inwentarza, a więc możliwość ograniczenia odpowiedzialności spadkowej spadkobierców, którzy przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Przy takiej wykładni skoro komornik zdecydował się na wpisanie domu to winien jednocześnie ująć dług, który był z nim związany.

Istnieje również możliwość przyjęcia, że spis dokonuje się z uwagi na stan spadku z daty jego sporządzenia.

Taki wniosek może wynikać pośrednio z par. 31 ust. 1 cytowanego rozporządzenia Wciągnięte do spisu inwentarza ruchomości i nieruchomości pozostawia się w posiadaniu spadkobiercy. Nie dotyczy to przedmiotów złożonych do depozytu sądowego.

Wynika z tego, że skoro rzeczy wciągnięte do spisu pozostawia się albo spadkobiercy albo składa do depozytu nie ma w nim miejsca na rzeczy sprzedane przed sporządzeniem spisu.

Dana wykładnia sprzeciwiałaby się jednak celowi spisu. Przy przyjęciu jednaj jej skoro nie zawarto długu obciążającego dom, który nie istniał w dacie sporządzenia spisu to także nie nie powinno ujmować domu.

Jednocześnie przypominam, że:
§ 2. 1. Nadzór nad czynnościami określonymi w § 1 ust. 1 sprawuje sąd rejonowy, który wydał postanowienie, zwany dalej "sądem rejonowym".
2. Na czynności komornika może być wniesiona skarga do sądu rejonowego. Skargę wnosi się w ciągu 7 dni od dokonania czynności, a jeżeli osoba, która wnosi skargę, nie była obecna przy dokonaniu czynności ani nie była powiadomiona o terminie jej dokonania - w ciągu 7 dni od powzięcia wiadomości o dokonaniu czynności. Skarga może być wniesiona również na odmowę dokonania czynności.

Podkreślam jednak, że to jest moja interpretacja i radzę udać się z tymi dokumentami do prawnika, który je oceni bezpośrednio.