Marta G.

Marta G. główny księgowy,
budownictwo

Temat: omyłkowy przelew

czy ktoś z was wie co zrobić w takiej sytuacji: pomyliłam się i wysłałam przelew do właściciela jednoosobowej dział. gosp. a miałam zapłacić do sp. z o.o. Właściciel firmy twierdzi, że nie może oddać pieniędzy bo ma na koncie zajecie komornicze. Napisałam pismo do komornika z prośbą o zwrot nienależnie przelanych środków, ale martwię się, że nie odda. Wszystko działo się już następnego dnia po wykonaniu przelewu - pismo, telefon do komornika. On jeszcze tych pieniędzy nie rozdysponował miedzy dłużników . W końcu firma pana X ma taki sam adres jak sp. z o.o. a pieniądze miały trafić do sp. z o.o. Ta jednoosobowa działalność pana X podobno jest w upadłości. Z góry bardzo dziękuję za podpowiedzi.

konto usunięte

Temat: omyłkowy przelew

Sytuacja jest nie zwykle skomplikowana i bez dobrej woli komornika wiele się zrobić nie da.

Podkreślić bowiem należy, że taki przelew na konto innej osoby, prowadzi do tego, że mieliśmy do czynienia z nienależytym świadczeniem.

Gdyby nie to zajęcie komornicze to sytuacja byłaby prostsza bowiem, wystarczyłoby wezwanie do takiej osoby o zwrot kwoty, a gdyby nie chciała ona się do takiego wezwania ustosunkować pozytywnie można by było ja pozwać.

W sytuacji zaś gdy mamy do czynienia z komorniczym zajęciem rachunku bankowego jego posiadacz nie może samodzielnie dysponować środkami, zaś bank jest zobowiązany przekazać je komornikowi.

W przeszłości próbowano korzystać w takiej sytuacji z instytucji z art. 841 kpc.

Art. 841. § 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

Sąd Najwyższy nie podzielił tej argumentacji. - Zgodnie z art. 841 kodeksu
cywilnego osoba trzecia (wobec stron egzekucji) może żądać zwolnienia
zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli narusza ona jej prawa - przypomniał
SN. - Miałby więc uzasadnienie pozew, gdyby chodziło o pieniądze czy jakieś
precjoza zdeponowane w bankowym sejfie, a sejf trafiłby do nieupoważnionej
osoby i został przejęty w egzekucji. Takie pieniądze stanowiłyby przedmiot i
można je spod egzekucji wyłączyć - powiedział w ustnym uzasadnieniu sędzia
Stanisław Dąbrowski. - Tutaj chodzi natomiast o pieniądze na koncie, a te
nie są rzeczą, tylko wierzytelnością posiadacza rachunku w stosunku do banku
(może on żądać od banku ich wypłaty). Ich spod egzekucji zwolnić nie można
(sygn. V CK 233/03).

Tak więc bez dobrej woli komornika, względnie wystąpić do wierzyciela, na rzecz którego jest prowadzona egzekucja aby te pieniądze zwolnił z egzekucji.

W przeciwnym razie pozostanie jedynie wezwanie posiadacza tego rachunku do zwrotu pieniędzy a ostatecznie pozwanie go do sądu. Zaś z takim wyrokiem pewnie i tak nalezałoby pójśc do komornika, skoro obecnie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne.
Marta G.

Marta G. główny księgowy,
budownictwo

Temat: omyłkowy przelew

pieniądze dostał w tym momencie komornik i sp. z o.o., to wydaje mi się, że nie może tak być. Komornikowi nie należały się...

konto usunięte

Temat: omyłkowy przelew

komornik dostał dane pieniądze ale z uwagi na to, że prowadzi postępowanie egzekucyjne musi je rozdysponowac na rzecz wierzyciela oraz koszty egzekucyjne.

W sensie odczucia ma Pani rację, ale z punktu widzenia prawa nie sposób znaleźć innego rozwiązania jak dogadanie się z komornikiem i wierzycielem, który w danej sprawie prowadzi egzekucję.

Nie ulega wątpliwości, iż Komornik w postępowaniu egzekucyjnym dokonał zajęcia rachunku bankowego i obciążenie to trwało w dniu, gdy rachunek bankowy został uznany kwotą , przelaną na zlecenie Pani . Przedmiotem zajęcia była zatem nie gotówka, a wierzytelność posiadacza z rachunku bankowego, gdy ten jest jednym ze środków egzekucji świadczeń pieniężnych (art. 886 i nastp. k.p.c.). Umowa rachunku bankowego regulowana treścią art. 725-733 k.c. rodzi po stronie banku względem posiadacza rachunku obowiązek przyjmowania i przechowywania środków pieniężnych posiadacza rachunku oraz przeprowadzenia na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych. Bank może obracać czasowo wolnymi środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku z obowiązkiem ich zwrotu w całości lub w części, zasadniczo na każde żądanie uprawnionego posiadacza rachunku (art. 726 k.c.). Regulacja umowy rachunku bankowego wskazuje, że mamy tutaj do czynienia nie z kwestią własności środków pieniężnych lecz z prawem posiadacza do żądania zwrotu środków pieniężnych w takiej samej ilości jak zgromadzone oraz zrealizowania na jego żądanie rozliczeń bezgotówkowych. Posiadaczowi przysługuje konkretna wierzytelność do środków zgromadzonych na jego rachunku, obejmująca abstrakcyjne jednostki pieniężne. Wierzytelność ta dotyczy tak wpłat gotówkowych lub bezgotówkowych na swoją rzecz lub osób trzecich. W przypadku skierowania egzekucji do rachunku bankowego nie same środki wprost, ale ta wierzytelność posiadacza rachunku podlega zajęciu, co oznacza, że w uprawnienia posiadacza rachunku wchodzi egzekwujący wierzyciel, mający możliwość wykonywania uprawnień przysługujących posiadaczowi rachunku (art. 888 w zw. z art. 893 k.p.c.). Równocześnie wypłaty z rachunku nie mogą być dokonywane bez zgody organu egzekucyjnego do wysokości zajętej wierzytelności, podlegają przekazaniu na pokrycie należności dłużnika (art. 889 pkt 1 k.p.c.), co oznacza, że uprawnienia posiadacza rachunku podlegają w tym zakresie ograniczeniom (vide wyrok Sądu apelacyjnego w Katowicach z dnia 27 września 2007 roku w sprawie V ACa 359/07) .

Wyrok

Sądu Najwyższego

z dnia 18 lutego 2004 r.

V CK 233/03

1. Umieszczenie na rachunku bankowym środków pieniężnych w następstwie przelewu nie dotyczy przedmiotów materialnych, będących nośnikami jednostek pieniężnych, o których możnaby twierdzić, że stały się czyjąś własnością, lecz sprowadza się do odpowiednich zapisów wyrażających dobra majątkowe nie będące jednak rzeczami. Stąd, za chybione należało uznać przyjęcie za punkt wyjścia do rozważań na tle art. 842 w zw. z art. 841 k.p.c., że osoba zlecająca przelanie pieniędzy występuje w charakterze właściciela środków pieniężnych. Również określenia "jego środki pieniężne", "przechowywać", "posiadacz" zawarte w art. 725 k.c. tylko w dużym uproszczeniu mogą być odczytywane jako wyrażające treści adekwatne do rzeczywistego ich znaczenia w przypadku bankowego obrotu bezgotówkowego.
2. Przechowywanie środków pieniężnych, o którym mowa w art. 725 k.c., sprowadza się do stanu, w którym posiadacz rachunku aktualnie nie realizuje swojej wierzytelności, to znaczy, nie domaga się wypłaty gotówki ani nie poleca przeprowadzenia rozliczenia. W razie zwrotu gotówki wierzytelność posiadacza rachunku do "jego" banku wygasa. Taki sam skutek powstaje w przypadku zrealizowania polecenia rozliczeniowego z tym, że równocześnie z momentem uznania rachunku bankowego beneficjenta rozliczenia przekazywaną kwotę powstaje po stronie tegoż beneficjenta "jego własna" wierzytelność w stosunku do "jego" banku (którym może być ten sam bank) obejmująca wypłaty gotówkowe oraz "wypłaty" w formie rozliczeń bezgotówkowych. Wymaga podkreślenia, że wierzytelność osoby, na rachunek której zostały przekazane środki pieniężne, powstaje w wyniku działania posiadacza, zlecającego przelanie środków, jednakże nie jest skutkiem przelewu wierzytelności w rozumieniu art. 509 k.c. Z punktu widzenia umowy rachunku bankowego pomiędzy beneficjentem rozliczenia i "jego" bankiem polecenie rozliczeniowe wpłacającego stanowi zdarzenie samoistne, niezależne od woli beneficjenta, które kreuje przedmiot zobowiązania pomiędzy "jego" bankiem i nim samym. Powstała, z momentem uznania rachunku beneficjenta, jego wierzytelność wobec banku stanowi prawo związane z jego umową rachunku bankowego i podlega jego dyspozycji. Ma to taki skutek, że zgodnie z art. 726 k.c., bez zlecenia beneficjenta bank nie mógłby zwrócić wpłacającemu przekazanych środków choćby przelew był wynikiem pomyłki wpłacającego. Nie narusza to praw wpłacającego w jego stosunkach z beneficjentem rozliczenia na tle sytuacji materialnoprawnej powstałej w wyniku pomyłkowej wpłaty. Ich realizacja może nastąpić z udziałem posiadacza rachunku, na który pomyłkowo dokonano wpłaty a nie w wyniku starań samego wpłacającego i banku beneficjenta. Prawem wpłacającego jest wierzytelność dotycząca jego rachunku. Wierzytelność ta wygasa po jej skonsumowaniu tj. po spełnieniu przez bank na zlecenie wpłacającego wskazanego przez niego świadczenia.
3. Niemożność wytoczenia powództwa z art. 841 k.p.c. na skutek zakończenia postępowania egzekucyjnego otwiera drogę do rozważenia ewentualności domagania się przez osobę trzecią, której prawa zostały naruszone, wydania przedmiotu zaspokojenia, jego równowartości lub odszkodowania, ale rozstrzygnięcie tego rodzaju żądań nie jest dopuszczalne w sprawie z powództwa o zwolnienie zajętego przedmiotu spod egzekucji (art. 321 § 1 k.p.c.).
Marta G.

Marta G. główny księgowy,
budownictwo

Temat: omyłkowy przelew

A teraz okazało się , że jest jeszcze ciekawiej.... komornik wykazał się dobrą wolą oddania tych pieniędzy, natomiast nie może tego zrobić, ponieważ pan Jerzy W. ma zbieg egzekucji i pieniążki leżą na koncie. Właściciel konta chce je oddać, ale też nie może... proszę krótko, czy jest szansa, że odzyskam te środki? dzisiaj złożyłam reklamacje do banku. Pieniądze nie należą ani do komornika, ani do pana Jerzego W. Zaraz mnie coś trafi... pomyłka jest w końcu rzeczą ludzką. Wszyscy chcą oddać, właściciel konta i komornik, ale nikt nie ma dostępu do pieniędzy. Co pan radzi???

konto usunięte

Temat: omyłkowy przelew

Chory kraj i jeszcze bardziej chore prawo....

Następna dyskusja:

omyłkowy przelew




Wyślij zaproszenie do