Monika Kubełek

Monika Kubełek Kasjerka, POLOmarket
Sp. z o.o.

Temat: Odszkodowanie

Witam, jestem zarażona Wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Mam wyniki badań ze stycznia 2013 roku, gdzie wynik na HCV jest ujemny, Wrzesień 2014 kolejne wyniki badań, gdzie wynik jest już dodatni. Jedyny zabieg który był wykonywany w miedzy czasie to CC we wrześniu 2013r. Niestety nie wiem w jaki sposób mogła bym walczyć o odszkodowanie od szpitala, w którym zabieg był wykonywany. Dziękuję za wszystkie udzielone porady. Pozdrawiam Monika

konto usunięte

Temat: Odszkodowanie

Tego rodzaju sprawy są niezwykle trudne bez pomocy profesjonalisty może być ciężko wykazać i zaniedbanie i związek przyczynowy pomiędzy operacją a zakażeniem.

Sądy uznają takie roszczenia za zasadne bardzo często mając na uwadze art. 231 kpc

Art. 231. Sąd może uznać za ustalone fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, jeżeli wniosek taki można wyprowadzić z innych ustalonych faktów (domniemanie faktyczne).

Omawiany przepis zawiera definicję ustawową domniemania faktycznego, rozumianego w nauce jako sąd, którego treścią jest uznanie określonego faktu, istotnego dla rozstrzygnięcia danej sprawy, za ustalony, jeżeli wniosek taki można wyprowadzić z zasad logiki i doświadczenia z innych, ustalonych już faktów. Por. orzeczenie SN z dnia 12 kwietnia 2001 r., II CKN 410/00, niepubl.; wyrok SN z dnia 3 grudnia 2003 r., I CK 297/03, M. Praw. 2006, nr 3, s. 147; uzasadnienie wyroku SN z dnia 28 września 2005 r., I CK 114/05, LEX nr 187000. W ramach takiego wnioskowania sąd ma pełną swobodę, powinien jednakże uwzględniać całokształt okoliczności faktycznych w konkretnej sprawie. Domniemany fakt nie wymaga twierdzenia ani dowodzenia, w przeciwieństwie do okoliczności stanowiących podstawę faktyczną domniemania.

Należałoby wykazać za pomocą opinii biegłych, że zakażenie typu C z bardzo dużym prawdopodobieństwem ma charakter zakażenia szpitalnego.

Oczywiście jednym z dróg jest dochodzenie odszkodowania przed Sądem. Radzę jednak skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata, a przypadku gdyby nie było panią stać na pełnomocnika z wyboru można wystąpić do sądu o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu.

Może Pani również wezwać szpital do zapłaty odszkodowania, wskazując okoliczności sprawy i czekać na ich odpowiedź, zanim zdecyduje się Pani na drogę sądową..

konto usunięte

Temat: Odszkodowanie

Wpierw jednak niech Pani zabezpieczy swoją dokumentację lekarską z pobytu w szpitalu

USTAWA
z dnia 6 listopada 2008 r.
o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
(tekst jednolity)

Art. 23. 1. Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.

Art. 27. Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
1) do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
2) poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
3) poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.



Wyślij zaproszenie do