Temat: odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży samochodu - pomocy!!
Jeśli obie strony zgodnie uznają, że zwrócą sobie to, co wzajemnie świadczyły (auto i gotówkę) to świetnie. Jak się jednakże z okoliczności sprawy zdaje wynikać, klient nie chce zwrócić pojazdu, lecz żąda obniżenia ceny z uwagi na wady rzeczy sprzedanej. W razie sporu sądowego to nabywca, jako osoba wywodząca z określonego faktu skutki prawne będzie musiał wykazać, że towar nabyty obarczony był wadą. Na ogół czyni się to przy pomocy opinii biegłego, który po oględzinach wydaje opinię na temat ewentualnych wad pojazdu. Pytanie, o ile grubsza jest powłoka lakiernicza (i czy w ogóle!) w danym miejscu - być może, nawet jeśli jest grubsza, odchylenie jest na tyle nieznaczne, że mogące wynikać z normalnego procesu produkcyjnego.
W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy dotyczące rękojmi, nie zaś szczególna, wzmożona ochrona nabywcy towaru przewidziana dla sytuacji, w których (w pewnym uproszczeniu) konsument nabywa towar od przedsiębiorcy. Z tej przyczyny "piłka" jest po stronie nabywcy auta.
Nalezy także dodać, że strony umowy mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi ograniczyć bądź wyłączyć (za wyjątkiem umów z udziałem konsumentów), postanowienie takie musi jednakże wyraźnie wynikać z umowy i nie dotyczy sytuacji podstępnego zatajenia wady.
Joanna Miłkowska - Rębowska edytował(a) ten post dnia 18.04.12 o godzinie 14:48