Michał Rzewuski

Michał Rzewuski Dyrektor, ProVit

Temat: Nielegalne oprogramowanie.

Witam !
Jako podejrzany o przestępstwo z art. 124 z ustawy o Prawie farmaceutycznym muszę dokonać wyjaśnień w związku z wykryciem przez biegłego na skonfikowanym mi komputerze kilku aplikacji - programów WinRAR, Alcohol 120%, Deamon Tools oraz jeszcze kilku innych aplikacji

Muszę dostarczyć na komendę oryginalne nośniki bądź inne posiadane atrybuty legalności wskazanych programów komputerowych.
Na wstępnych wyjaśnieniach przedstawiłem funkcjonariuszowi dokumentacje posiadania 2 letniej prenumeraty miesięcznika CHIP oraz dokument potwierdzający
możliwość pobierania przeze mnie programów z serwera Microsoftu - msdn.microsoft.com.

Muszę zgodnie z zeznaniem dostarczyć na komendę atrybuty większości wykazanych programów, a niestety atrybuty do wszystkich nie posiadam.
Na badanej maszynie, biegły znalazł zapewne sciągane pliki instalacyjne odpowiednich aplikacji przez micro torrent i pomimo faktu posiadania przeze mnie atrybutów legalności do sporej części wykazanych programów w odpowiednich wersjach, z czasopism bądź serwisu Microsoftu nie są one niestety do wszystkich aplikacji.

Adwokat wspomniał mi o możliwości pożyczenia kilku programów od znajomych, a inna osoba podpowiedziała o zakupie kilku licencji.
Przed chwilą szukając informacji zauważyłem, że jeden z programów jak WinRAR 3.61 to już chyba darmowa aplikacja http://www.9down.com/WinRAR-3-61-for-free-7813/ , tak samo może być w przypadkiu innych.

Chciałem zapytać czy ktoś miał już do czynienia z podobną sytuacją posiada jakieś informację jak najlepiej mogę rozwiązać to wyzwanie.

Dziękuje uprzejmie i pozdrawiam :) !

Temat: Nielegalne oprogramowanie.


Chciałem zapytać czy ktoś miał już do czynienia z podobną sytuacją posiada jakieś informację jak najlepiej mogę rozwiązać to wyzwanie.

art 124 prawa farmaceutycznego "Kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu [...]" nie dotyczy odpowiedzialności za nielegalne oprogramowanie.

Niech Pan lepiej dowie się, jaką rzeczywiście treść mają postawione Panu zarzuty - proszę zapoznać się z postanowieniem o przedstawieniu zarzutów. Jeśli nie są to zarzuty z art 278 par 2 kodeksu karnego lub art. 292 par 1 w zw z art 293 tegoż kodeksu - w ogóle nie musi Pan nic przedstawiać.

Jeśli zarzuty faktycznie dotyczą programów komputerowych bronić się można
ad art. 278 par 2: wykazując, że to nie Pan pozyskał cudzy program komputerowy (karane jest pozyskanie programu bez zgody uprawnionej osoby, a nie jego używanie jeśli ktoś inny - nieznany Panu - go zainstalował),
ad 292 - poprzez wykazanie, iż nie miał Pan podstaw do podejrzewania, iż programy są nielegalne (bo: np. zainstalował je ktoś inny i nie wie Pan kto, a nie było podstaw podejrzewać, że to są piraty)

Generalnie temat rzeka, nie da się tu wskazać wszystkich sposobów obrony, każda sprawa jest trochę inna. ja wybroniłem nastolatka oskarżonego o piractwo komputerowe wskazując, iż nie można niezbicie wykazać kto instalował programy (z komputera korzystał on, jego siostra, rodzice i krewni, wszyscy zeznawali że nie wiedzą, skąd się programy wzięły). Drugą identyczną sprawę wygrałem wykazując, iż biegły błędnie uznał programy w wersji shareware, trial i freeware, ściągnięte legalnie ze stron producentów, za objęte ochroną i jako takie pozyskane bez zgody osoby uprawnionej.

Następna dyskusja:

Oprogramowanie dla kancelarii




Wyślij zaproszenie do