konto usunięte

Temat: niedotrzymanie warunków omowy o dzielo - prosze o pomoc.

Witam serdecznie,

Mam, a w zasadzie teściowie mają problem z wykonawcą.
Zlecili postawienie pawilonu handlowego, podpisali umowę o dzieło, dali zadatek, a pawilon miał być oddany pod klucz 30.VI ..niestety wykonawca z tylko jemu znanych przyczyn oddał pawilon z ok 3 trzytygodniowym obsunięciem -(19.VII)tym samym nie dotrzymując warunków umowy. Chcę nadmienić, że teściowie prowadzą DG i specjalnie na okres budowy pojechali na urlop sądząc, że po powrocie będą mogli normalnie pracować i zarabiać w nowym pawilonie. Tym czasem po powrocie czekali aż wykonawca skończy swoje dzieło ..a przecież musieli normalnie pokryć koszty dzierżawy na bazarze, gdzie pawilon "nie zarabiał" ..sprawa jest tym ważniejsza gdyż, to nie chodziło o postawienie płotu wokół działki tylko o miejsce pracy ;/
Bardzo proszę o radę: na co konkretnie się powoływać, jakie prawa przysługują teściom itd. Będę wdzięczna za wszelką pomoc.

Pozdrawiam, Małgorzata.Małgorzata Brzezińska edytował(a) ten post dnia 25.07.11 o godzinie 11:08

konto usunięte

Temat: niedotrzymanie warunków omowy o dzielo - prosze o pomoc.

a co mowi na ten temat (zwłoki) umowa?

konto usunięte

Temat: niedotrzymanie warunków omowy o dzielo - prosze o pomoc.

niestety nie ma na ten temat słowa w umowie ..wiem, że powinno być, ale teściowie są niedoświadczeni w zawieraniu umów ;/
jest tylko bardzo ogólny zapis: W sprawach tą umową nieuregulowanych wchodzą odpowiednie przepisy prawa polskiego.
..i tak dobrze, że nie zgodzili się na umowę ustną ;)Małgorzata Brzezińska edytował(a) ten post dnia 25.07.11 o godzinie 12:11

konto usunięte

Temat: niedotrzymanie warunków omowy o dzielo - prosze o pomoc.

hmm.. n/t znalazłam to:

Umowa o dzieło
Nierzetelnego kontrahenta, spóźniającego się ze spłatą należnych zobowiązań finansowych, można ukarać odsetkami naliczanymi za czas opóźnień. Zezwala na to K.C., regulujący procesy umowy cywilnoprawnej. Kiedy zatem można zacząć procedurę naliczania odsetek i w jaki sposób tego dokonać?
Jak wyliczyć należne odsetki
Kodeks Cywilny reguluje wszystkie procesy, które zachodzą w umowach cywilnoprawnych, dlatego też w postanowieniach umowy między stronami nie można określić odsetek większych niż czterokrotna stopa lombardowa Narodowego Banku Polskiego. Natomiast jeśli stopa odsetkowa nie została oddzielnie ustalona postanowieniami umowy cywilnoprawnej, trzeba zastosować się do artykułu 481 § 2 Kodeksu Cywilnego K.C., który zezwala na naliczanie odsetek ustawowych. Obecnie wynoszą one 13 procent zadłużenia w skali rocznej.
Terminy naliczania odsetek
W myśl art. 481 Kodeksu Cywilnego, jeśli kontrahent opóźnia się ze spłatą należności, wierzyciel ma prawo żądać odsetek za czas spóźnienia. Odsetki liczy się od pierwszego dnia , w którym minął termin zapłaty, przy czym:
jeśli termin zapłaty przypada na inny dzień wolny od pracy, np. na sobotę, wtedy nie ulega on przesunięciu
jeśli termin zapłaty przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, tzn. w święto czy w niedzielę, wtedy ulega on przesunięciu na następny dzień, nie będący ustawowo wolnym od pracy (np. z niedzieli na poniedziałek)
Jak sporządzić notę odsetkową
Nota odsetkowa, innymi słowy monit zaległości, musi zawierać wszelkie informacje dotyczące powstałych wierzytelności. Składa się między innymi z:
daty sporządzenia dokumentu
terminu kiedy należy uregulować powstałe zadłużenie wraz z odsetkami
danych wierzyciela i danych dłużnika
rodzaju powstałych zobowiązań
podpisu osoby upoważnionej do sporządzenia noty
kwoty powstałych zobowiązań i należnych od niej odsetek
wskazania sposobu uregulowania płatności
terminu opóźnień w spłacie

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz.93, z późniejszymi zmianami):
Art. 359.
§ 1. Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.
§ 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.
§ 3. Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, wysokość odsetek ustawowych, kierując się koniecznością zapewnienia dyscypliny płatniczej i sprawnego przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, biorąc pod uwagę wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.
Art. 482.
§ 1. Od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy.
§ 2. Przepis paragrafu poprzedzającego nie dotyczy pożyczek długoterminowych udzielanych przez instytucje kredytowe.
Art. 481.
§ 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
§ 2. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.
§ 3. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

..ale przepisy te nic nie mówią o możliwości domagania się odszkodowania za uniemożliwienie pracy zarobkowej przez to trzytygodniowe opóźnienie ;/

Czy ktoś coś podpowie, please..

Z góry dziękuję.
Dariusz Stefaniak

Dariusz Stefaniak specjalista od
trudnych spraw

Temat: niedotrzymanie warunków omowy o dzielo - prosze o pomoc.

W K.C :
Tytuł XV. UMOWA O DZIEŁO : Art. 627. - Art. 646.

Art. 646.Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

Tytuł XVI. UMOWA O ROBOTY BUDOWLANE : Art. 647. - Art. 658.

Art. 656. § 1. Do skutków opóźnienia się przez wykonawcę z rozpoczęciem robót lub wykończeniem obiektu albo wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, do rękojmi za wady wykonanego obiektu, jak również do uprawnienia inwestora do odstąpienia od umowy przed ukończeniem obiektu stosuje się odpowiednio przepisy o umowie o dzieło.

Art. 658.Przepisy niniejszego tytułu stosuje się odpowiednio do umowy o wykonanie remontu budynku lub budowli.

Te dwa działy K.C. regulują postawienie pawilonu handlowego, jeżeli pawilon nie został oddany w przewidzianym umową terminie, mogą dochodzić roszczeń za poniesione straty od wykonawcy.



Wyślij zaproszenie do