Temat: naprawa pralki w mieszkaniu wynajmowanym (na pokoje)

Dobry wieczór,

w mieszkaniu, w którym wynajmuję pokój zaledwie od 2 miesięcy popsuła się pralka.
Ta pralka ma już prawie 15 lat, wcześniej korzystali z niej poprzedni lokatorzy. Ja sama skorzystałam z niej kilka razy, używając jej w poprawny sposób (piorąc ubrania, nie gwoździe). Pralka przestała działać gdy inna lokatorka robiła pranie.
Właściciel mieszkania twierdzi, że to my jako lokatorzy mamy wezwać fachowca i sfinansować naprawę tej pralki. Uważa, ze to nie jest jego obowiązek, on wynajął nam mieszkanie z działającym urządzeniem. Obecnie od 2 tygodni w mieszkaniu nie ma jak robić prania.
Ja nie zamierzam płacić za naprawę sprzętu, którego nie popsułam. Jest to rzecz konieczna, bez której nie da się normalnie mieszkać. Pralka z pewnością umarła śmiercią naturalną. W ogóle naprawienie jej nie ma sensu bo za chwilę może znowu się popsuć.
Jeżeli chodzi o umowę to jest tam następujący zapis: "Najemca dokona we własnym zakresie konserwacji lokalu oraz napraw bieżących.", "W kwestiach nie uregulowanych niniejszą umową będą miały zastosowanie przepisu Kodeksu Cywilnego."
Właściciel nie dba o to mieszkanie, ale mimo to ma lokatorów dlatego że we Wrocławiu ostatnio brakuje mieszkań na wynajem. Oczywiście chciałabym zmienić mieszkanie jak najszybciej będzie to możliwe. Boję się , że nie zostanie zwrócona mi kaucja ze względu na opisaną sytuację.

Czy rzeczywiście to ja mam naprawić urządzenie? I czekać aż znowu przestanie działać, i wtedy znowu płacić za naprawę? Przypuszczam, że taka stara pralka będzie się psuła co chwilę. :( Za wynajem pokoju płacę 800 zł, za całe mieszkanie właściciel otrzymuje 2500 zł.
Czy może jest przepis, który mógłby zmobilizować wynajmującego do zapewnienia nam sprawnej pralki i dokonywania przez niego ewentualnych naprawach?

Starałam się opisać sytuację jak najdokładniej. Proszę o odpowiedź.
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: naprawa pralki w mieszkaniu wynajmowanym (na pokoje)

Anna S.:
Czy w umowie o najem masz zapis, że w ramach najmu mieszkania, na wyposażeniu jest pralka i czy Właściciel oddał ją w użytkowanie Najemcom?

Temat: naprawa pralki w mieszkaniu wynajmowanym (na pokoje)

Nie ma takiego zapisu. Nie ma żadnej wzmianki o pralce. Do umowy dołączony został protokół zdawczo -odbiorczy , w którym nie zostało nic napisane odnośnie stanu technicznego pokoju i wyposażenia.
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: naprawa pralki w mieszkaniu wynajmowanym (na pokoje)

kluczowy w tym zakresie jest zapis art. 663 kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.

Pralka stanowi urządzenie, wyposażenie mieszkania, które nie zostało wniesione najemce, a jednocześnie w sposób istotny wiąże się z celem najmu, a zatem mogłoby się wydawać, iż naprawa tego typu sprzętów obciąża wynajmującego. Z drugiej strony powstaje pytanie, czy pralka jest tak niezbędna do korzystania z lokalu jak np. lodówka, kuchenka, czy instalacja elektryczna. Mam tu wątpliwości. Pralkę raczej zaliczyłbym do takich sprzętów jak telewizor. Skłaniałbym się zatem do sądu, że jeżeli w umowie nie umówiono się, że pralka lub telewizor stanowią wyposażenie istotne z punktu widzenia najmu to wynajmujący nie musi tych rzeczy naprawiać. Nie może jednak rościć sobie też prawa do pokrycia tego rodzaju kosztów przez najemcę, chyba że udowodni, iż szkoda powstała z jego winy, np. nieprawidłowe korzystanie z pralki.

Jeżeli brak pralki obniża w znaczny sposób komfort korzystania z mieszkania można spróbować powołać się na wadę przedmiotu najmu i żądać obniżenia czynszu. Być może to zmobilizuje właściciela do dokonania naprawy. Generalnie bowiem kodeks cywilny nakazuje właścicielowi wydanie najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywanie jej w takim stanie przez czas trwania najmu. Najemcę obciążają jedynie drobne nakłady związane ze zwykłym używaniem rzeczy. Naprawa sprzętów AGD raczej nie zalicza się do takich nakładów. Wymienione są one w art. 681 i należą do nich takie kwestie jak: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Do nich można zaliczyć zatem bardziej takie nakłady, jak wymiana żarówki, aczkolwiek jest rzecz ocenna, bo np. wymiana zepsutego tostera czy spalonej patelni raczej będzie obciążać najemcę. Co gorsza ustawa o ochronie lokatorów przerzuca na najemcę obowiązek utrzymania stałego wyposażenia mieszkania, łącznie z wymianą, choć sprzętu AGD nie wymienia.

Dużo zatem zależy od tego jakiego rodzaju uszkodzenie powstało w pralce. Jeśli naprawa jest drobna to być może Wynajmujący ma słuszność mówiąc, że powinniście państwo sobie pralkę naprawić. Jeśli jednak naprawa to de facto wymiana sprzętu na nowy to raczej skłaniałbym się do sądu, że czynność tą powinien wykonać właściciel.

konto usunięte

Temat: naprawa pralki w mieszkaniu wynajmowanym (na pokoje)

.Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.12.16 o godzinie 13:54



Wyślij zaproszenie do