Piotr
Chomiuk
fizyk (dr fizyki),
Technologie
Próżniowe
Temat: Nadrzędność Kodeksu Cywilnego nad Umową sprzedaży
Kłaniam się,Czy Kodeks Cywilny ma wyższą moc nad podpisaną Umową?
Konkretnie chodzi o taki przypadek: Jeden z paragrafów umowy mówi:
„Kupujący przyjmuje do wiadomości, iż będzie mógł użytkować przedmiot niniejszej umowy po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. W przypadku obciążenia sprzedającego kosztami z tytułu niewykonania powyższego zobowiązania przez kupującego, kupujący zobowiązuje się do pokrycia tych kosztów.”
Natomiast KC mówi:
art. 491. § 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
Jeśli kupujący pokryje koszty wynikające z niewykonania zobowiązania przez sprzedającego, koszty te pozostają szkodą kupującego. Na mocy KC kupujący wezwie sprzedającego do naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. Jeśli Kodeks Cywilny jest zapisem nadrzędnym, koszty te ostatecznie i tak zwróci sprzedający.
Zgadza się?