Michał W.

Michał W. Director of Sales

Temat: montaż markizy na Ewelacji

Proszę o poradę w kwestii montażu markizy na elewacji zewnętrznej.
Moje mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze budynku, posiada taras. Żaluzja jest zainstalowana do ściany elewacyjnej budynku. Po rozłożeniu markizy nadal nie wystaje ona poza obrys mojego tarasu, a ściana na której jest zawieszona leży również w obrysie mojego tarasu i de facto nie jest typową ścianą zewnętrzną budynku. Nasze mieszkanie jest jakby cofniętą mocno w tył od obrysu całego budynku nadstawką.
Całość konstrukcji jest zamontowana do ściany zewnętrznej w sposób zgodny z zasadami, kotwienie na kołki chemiczne, miejsca kotwienia zabiezpieczone silikonem.
Markiza nie wchodzi obrysem na pas drogowy, po jej rozłożeniu nadal zakrywa tylko i wyłącznie powierzchnie tarasu.
Nie zagraża nikomu, ponieważ wisi nad tarasem a nie nad chodnikiem.
Nie wpływa na zmianę architektury obiektu bo nie jest trwale związany z budynkiem, jest mocowana na śruby które są odkręcane.

Administrator żąda w piśmie włożonym do skrzynki pocztowej demontażu markizy z dwóch powodów:
1. Elewacja stanowi część wspólną zgodnie z ustawą o własności lokali oraz podlega regulacjom współwłaścicieli. Tyle, że ta ściana jest częścią integralną tarasu.
2. Przewiercanie ściany zewnętrznej budynku narusza warunki gwarancji udzielonej przez GW.

proszę o informację:
czy takie pismo ma jaką kolwiek moc wykonawczą.
jaka procedura powinna być zrealizowana przez Administratora aby miała podstawy prawne do "zmuszenia" do demontażu
czy administracja ma prawo żądać ode mnie demontażu.

Będę wdzięczny za odpowiedź.
MW

konto usunięte

Temat: montaż markizy na Ewelacji

Sąd Najwyższy stwierdził, że balkon przylegający do lokalu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot odrębnej własności i służący do wyłącznego użytku jego właściciela, stanowi część składową tego lokalu. Jednakże ten sam Sąd w uchwale z dnia 7 marca 2008 r. zauważa, iż te elementy architektonicznej konstrukcji balkonu, które są trwale połączone z bryłą budynku i na ogół usytuowane na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanej do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkałe w lokalu, uznać należy za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, zatem - na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali - powinny być kwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną.

W podobnym zakresie należałoby zatem odnieść się do zagadnień tarasu. I ścinana o której Pan pisze najprawdopodobniej stanowi część wspólną budynku, za czym najpewniej przemawia to, że prace na które udzielono gwarancji, a o czym został Pan poinformowany, zostały wykonane na zlecenie wspólnoty a nie Pana.

Tym samym wykorzystanie ściany należy ocenić w kontekście art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, zgodnie z którym właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.

Ogólnie uważam, że instalacja markizy przy wykorzystaniu części wspólnych budynków przekroczyło normalne korzystanie z części wspólnych i wymagana była zgoda współwłaścicieli.

Przyjmując dane stanowisko wskazać należy, że Pańskie dzialania naruszyły posiadanie i został Pan wezwany do usunięcia ich skutków.
Michał W.

Michał W. Director of Sales

Temat: montaż markizy na Ewelacji

dziękuję za wykładnię tego przypadku.
Czy jest jednak podstawa prawna, która jednak daje prawo do montażu na ścianie, który jest częścią mojego tarasu?
W zasadzie wg tego co Pan pisze, mogę wchodzić na taras ale ściana nie jest moja.
Musiałbym Panu przedstawić zdjęcie - ono świetnie obrazuje sytuację, czy mogę Panu je przekazać?
I druga kwestia:
Jeśli wspólnota będzie chciała wyegzekwować ode mnie demontaż, w jaki sposób ma prawo to zrobić. Czego mam się spodziewać? Wyroku sądu, policji, pismo wrzucone do skrzynki to chyba nie podstawa do egzekucji?Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.09.14 o godzinie 13:52

konto usunięte

Temat: montaż markizy na Ewelacji

Jeżeli nie dostosuje się Pan do wezwania zapewne skierują powództwo do Sądu.



Wyślij zaproszenie do