Katarzyna R.

Katarzyna R. Z wykształcenia
inżynier technologii
procesów
chemicznych...

Temat: Mieszkanie z licytacji a hipoteki w KW

Czy kupując mieszkanie z licytacji, którego cena nabycia nie zaspokaja potrzeb wierzycieli mozna spodziewać sie otzrymania po dłużnikiu długów. Czy wszystkie długi pozostają długami wcześniejszego dłużnika?

konto usunięte

Temat: Mieszkanie z licytacji a hipoteki w KW

Kodeks postępowania cywilnego

Art. 1003. § 1. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności wraz z planem podziału sumy uzyskanej z egzekucji jest tytułem do wykreślenia w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów wszelkich praw, które według planu podziału wygasły.
§ 2. Na podstawie samego postanowienia o przysądzeniu własności wykreśla się wszystkie hipoteki obciążające nieruchomość, jeżeli w postanowieniu stwierdzono zapłacenie przez nabywcę całej ceny nabycia gotówką.

Art. 1002. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy stosownie do przepisów prawa normujących te stosunki w wypadku zbycia rzeczy wynajętej lub wydzierżawionej. W przypadku gdy umowa najmu lub dzierżawy nieruchomości zawarta była na czas oznaczony dłuższy niż dwa lata, nabywca może wypowiedzieć tę umowę, w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności, z zachowaniem rocznego terminu wypowiedzenia, o ile umowa nie przewiduje terminu krótszego, chociażby umowa została zawarta z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy lub dzierżawcy wydana.
informacje o jednostce.

Ostatnim skutkiem przysądzenia własności jest uprawnienie do wykreślenia praw, które wygasły. Według art. 1003 prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności wraz z planem podziału sumy uzyskanej z egzekucji jest tytułem do wykreślenia w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów wszelkich praw, które według planu podziału wygasły. Na podstawie samego postanowienia o przysądzeniu własności wykreśla się wszystkie hipoteki obciążające nieruchomość, jeżeli w postanowieniu stwierdzono zapłacenie przez nabywcę całej ceny nabycia gotówką. Zgodnie zaś z treścią art. 1024 § 1 pkt 5 w planie podziału należy wymienić prawa ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentów do zbioru, które wygasły wskutek przysądzenia własności. Dopiero więc postanowienie o przysądzeniu własności wraz z planem podziału (ewentualnie również postanowieniem wydanym na podstawie art. 1001) stanowi łącznie podstawę do ustalenia, które prawa wygasły i w związku z tym podlegają wykreśleniu z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów. Wyjątkowo, o ile postanowienie o przysądzeniu własności zawiera wzmiankę o zapłaceniu całej ceny nabycia gotówką, stanowi ono wyłączną podstawę do wykreślenia wszystkich hipotek obciążających nieruchomość (por. G. Julke, Egzekucja sądowa..., s. 280–284). W razie braku takich dokumentów podstawą wykreślenia hipotek może być wyrok uwzględniający powództwo o uzgodnienie stanu prawnego wynikającego z księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Postanowienie o przysądzeniu własności może stanowić wyłączną podstawę do wykreślenia hipotek, jeżeli w postanowieniu sąd stwierdził, iż nabywca zapłacił całą cenę gotówką. Co do hipotek nie ma więc wątpliwości, ale warunek w postanowieniu o przysądzeniu własności musi być wzmianka o zapłacie gotówką.

Art. 1000. § 1. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji.
§ 2. Pozostają w mocy bez potrącenia ich wartości z ceny nabycia:
1) prawa ciążące na nieruchomości z mocy ustawy;
2) (uchylony);
3) służebność drogi koniecznej oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia;
4) służebność przesyłu.
§ 3. Pozostają również w mocy ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nieujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednakże w wypadku ostatnim wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia.
§ 4. Przepisu § 1 nie stosuje się w odniesieniu do ciążących na nieruchomości spółdzielczych lokatorskich i własnościowych praw do lokalu. Prawa te, z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności, przekształcają się odpowiednio w prawo najmu, w prawo odrębnej własności do lokalu albo we własność domu jednorodzinnego.

Następna dyskusja:

Mieszkanie kupione na licyt...




Wyślij zaproszenie do