Edyta K.

Edyta K. specjalista

Temat: kredyt a schizofrenia

Mam pytanie do Pana dotyczące wady oświadczenia woli….Moja znajoma choruje do kilku lat na schizofrenie…niedawno okazało się, że zaciągnęła kilka pożyczek drogą internetową tzw. chwilówek….w tym momencie nie jest już w stanie pokryć wynikłych zobowiązań wobec kredytodawców….i stad moje pytanie czy można w zaistniałej sytuacji zastosować przepis o wadzie oświadczenia woli? Zaznaczam, ze moja znajoma poddawana jest ciągłemu leczeniu w warunkach domowych i okresowemu leczeniu szpitalnemu….ma przyznaną rentę socjalną z tytułu choroby. Jakie mogą być konsekwencje nie spłacenia tych kredytów? Z góry dziękuje za odpowiedz.

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: kredyt a schizofrenia

Elementem każdego wniosku kredytowego i w konsekwencji umowy kredytowej jest oświadczenie wnioskodawcy, iż posiada zdolnośc do czynności prawnych. Więc jeśli ta zdolnośc nie została ograniczona - szanse uchylenia sie od odpowiedzialności spadają.

Jak napisał mój znamienity poprzednik - można próbować powołac sie na fakt chorby, ale to w drodze sądowej i zapewne wymagany byłby udział biegłego. Nie znam odpowiedniej drogi polubownej w trybie prawa bankowego (arbitraż, reklamacja). Tym bardziej, ze te "chwilówki" nie były udzielane przez banki, zapewne.

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: kredyt a schizofrenia

Art. 82 kc  Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Stan braku świadomości nie musi być całkowity i zupełny, jednak częściowe wyłączenie świadomości musi być znaczne. Jeżeli występuje ograniczenie w stopniu mniejszym niż znaczny, w stopniu, który pozwala na rozeznanie, czego składający oświadczenie chce dokonać (powzięcie woli), oraz na dokonanie tego zgodnie z wolą składającego oświadczenie (wyrażenie woli), np. stan po spożyciu alkoholu niepowodujący jednak głębokiego upojenia alkoholowego, nie występuje wada oświadczenia woli w postaci braku świadomości lub swobody

Z treści art. 82 k.c. wynika, że przyczyna wyłączenia świadomości lub swobody nie ma znaczenia, jedynie przykładowo są wyliczone takie przyczyny, jak choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy albo inne, choćby przemijające zakłócenie czynności psychicznych. Przyczyny mają tu charakter drugorzędny, z punktu widzenia skutków prawnych są bez znaczenia, ważny jest skutek, a nie przyczyna tych zaburzeń psychicznych. Jak wskazał SN w wyr. z dnia 7 lutego 2006 r. (IV CSK 7/05, Lex nr 180191), wyłączenie świadomości lub swobody musi wynikać z przyczyny wewnętrznej, a więc ze stanu, w jakim znajduje się osoba składająca oświadczenie woli, a nie z okoliczności zewnętrznych, w jakich osoba ta się znalazła. Zaburzenie czynności psychicznych, o jakim mowa w art. 82 k.c., należy oceniać wyłącznie na moment składania przez daną osobę oświadczenia woli, natomiast nie w odniesieniu do dłuższego okresu. Sąd jednak, na zasadzie domniemania faktycznego, wnioskuje o stanie psychicznym osoby na moment składania oświadczenia woli, biorąc za podstawę wiadomości o jej stanie w dłuższym okresie.

tak więc przed sądem nie obędzie się bez opinii właściwego biegłego.

konto usunięte

Temat: kredyt a schizofrenia

Opinia biegłego jest konieczna.

Warto przy tym pamiętać, że sam fakt bycia w trakcie leczenia np. psychiatrycznego w okresie zawarcia danej umowy nie oznacza jeszcze, że taka umowa jest nieważna. Konieczne jest wykazanie (ciężar dowodu spoczywa na osobie, która chce udowodnić nieważność umowy), że brak świadomości/swobody decydowania istniał na moment składania danego oświadczenia woli.
Edyta K.

Edyta K. specjalista

Temat: kredyt a schizofrenia

Dziękuje za porady... Ale co w takim wypadku można zrobić jeśli osoba ta mam rentę wysokości 619 zł a do zapłaty ok 4 tys ...żadna pożyczka nie wchodzi w grę w żadnym banku..Jak widać nie ma z czego tego spłacić?? Proszę o poradę jak rozwiązać taki problem ???

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Edyta K.

Edyta K. specjalista

Temat: kredyt a schizofrenia

Czyli osoba powinna zgłosić się sama do prawnika?? Kwestia jest taka czy jest to do wygrania?? Jak to wygląda??? Proszę o pomoc osoby która może ma jakieś doświadczenie jak krok po kroku postępować??
Edyta K.

Edyta K. specjalista

Temat: kredyt a schizofrenia

Widzę ze w temacie zapadła cisza?? Może jednak się ktoś znajdzie to pomoże rozwiązać opisany problem? Z góry dziękuje za wypowiedzi każdego z Panów.

konto usunięte

Temat: kredyt a schizofrenia

osoba która zaciągnęła te pożyczki może wystąpić z powództwem z art. 189 kpc o stwierdzenie nieważności umów pożyczek, przy czym musi wykazać w procesie, że w chwili zawierania czynności prawnych znajdowała się w stanie w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, czy w praktyce należy dołączyć wszystkie dokumenty dotyczące jej stanu zdrowia psychicznego i należy się liczyć z potrzebą powołania biegłego sądowego lekarza z uwagi na schorzenie psychiatry, który wypowie się czy w chwili zawierania umów ww. była świadoma czy też nie.

Jeżeli dana osoba została ubezwłasnowolniona czynności procesowych, podejmuje przedstawiciel ustawowy
Przedstawicielem osoby ubezwłasnowolnionej częściowo jest kurator (art. 16 § 2 k.c.), a całkowicie - opiekun (art. 13 § 2 k.c.).
Jolanta D.

Jolanta D. Rekruterów zapraszam
do kontaktu -
stanowiska
menadżerskie

Temat: kredyt a schizofrenia

a ma z czego zwrócić kapitał?

konto usunięte

Temat: kredyt a schizofrenia

Art. 410. § 1. kc Przepisy artykułów poprzedzających stosuje się w szczególności do świadczenia nienależnego.
§ 2. Świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

Świadczenie jest nienależne, jeśli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia. Obowiązek zwrotu takiego świadczenia jest niezależny od okoliczności, czy osoba świadcząca była świadoma nieważności (por. J. Pietrzykowski (w:) Kodeks..., s. 973). Przez nieważność należy rozumieć bezwzględną nieważność czynności.

Art. 409. Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

W art. 409 k.c. mowa jest o zużyciu lub utracie korzyści w taki sposób, że ten, kto korzyść uzyskał, "nie jest już wzbogacony". Chodzi zatem tylko o takie sytuacje, kiedy zużycie wzbogacenia nastąpiło bezproduktywnie, a więc bez uzyskania jakiegokolwiek ekwiwalentu czy też innej korzyści dla majątku wzbogaconego (np. zużycie konsumpcyjne, które by nie nastąpiło) lub też utrata korzyści była przypadkowa, np. kradzież, przypadkowe zniszczenie (por. wyrok SA w Poznaniu z dnia 17 maja 2006 r., I ACa 1354/05, LEX nr 215619; M. Nesterowicz (w:) Kodeks cywilny z komentarzem, pod red. J. Winiarza, Warszawa 1980, s. 370).
Edyta K.

Edyta K. specjalista

Temat: kredyt a schizofrenia

Cześć pożyczek spłaciła pożyczka banku a druga cześć została ok 4 tys u różnych " chwilówek" więcej pożyczek w banku nie dostanie bo ma rentę socjalna w wysokości 619 zł.... Teraz pytanie następujące przychodzą wezwania do zapłaty z windykacji jak trzeba na to reagować ??? Czekać aż firma zgłosi sprawę do sądu bo siłą rzeczy nie jest w stanie tego spłacić w żaden sposób. Dziękuje Państwu za odpowiedz...

P. S Jeśli mam przygotowany wniosek o ubezwłasnowolnienie to muszę koniecznie dodawać zaświadczenie lekarskie od lekarza do którego obecnie chodzi czy wystarcza same wypisy ze szpitali??

konto usunięte

Temat: kredyt a schizofrenia

jak będą dochodzić pieniędzy przed sądem można się powołać na art. 82 kc Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych. Przy czym należy sie liczyć z potrzebą powołania biegłego.

KPC
Art. 552. § 1. Jeżeli według wniosku ubezwłasnowolnienie ma być orzeczone z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego, sąd przed zarządzeniem doręczenia wniosku zażąda, w wyznaczonym terminie, przedstawienia świadectwa lekarskiego wydanego przez lekarza psychiatrę o stanie psychicznym osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, lub opinii psychologa o stopniu niepełnosprawności umysłowej tej osoby. Jeżeli ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu pijaństwa, sąd żąda także przedstawienia zaświadczenia poradni przeciwalkoholowej, a jeżeli ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu narkomanii - zaświadczenia z poradni leczenia uzależnień.
§ 2. Sąd odrzuca wniosek o ubezwłasnowolnienie, jeżeli treść wniosku lub dołączone do wniosku dokumenty nie uprawdopodobniają istnienia choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub występowania innego rodzaju zaburzeń psychicznych osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie albo w razie niezłożenia żądanego świadectwa, opinii lub zaświadczenia, chyba że złożenie takich dokumentów nie jest możliwe.
Edyta K.

Edyta K. specjalista

Temat: kredyt a schizofrenia

Proszę o jaśniejsza odpowiedz:) Czy wypisy ze szpitala wystarcza czy muszę mieć jeszcze aktualne zaświadczenie od lekarza ze chodzi do poradni psychiatrycznej?? Mam dodać do wniosku także wezwania z chwilówek które przychodzą oczywiście nie wszystkie ale kilka?? Ile mam zrobić kopi??Z góry dziękuje za odpowiedz:)Poniżej napisałam wniosek czy mogę liczyć na Państwa pomoc w sprawdzeniu go.Z góry dziękuje

Libiąż, dnia ……………….

Sąd Okręgowy
w Krakowie
II Wydział Cywilny
Wnioskodawcy :
Krystyna X.
Kinga X



Uczestnik:
Monika X.

WNIOSEK
O UBEZWŁASNOWOLNIENIE

W imieniu mamy i własnym wnoszę o:
-ubezwłasnowolnienie całkowite córki i siostry wnioskodawczyń Moniki X. córki Krystyny
i Stanisława X, urodzonej 01.11.1982 roku w Libiążu;
- ustanowienie wnioskodawcy Kinge X, będącej rodzoną siostrą uczestniczki, jego opiekunem prawnym;
- przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych lekarzy psychiatrów i psychologa w celu ustalenia czy Monika X. jest zdolny do samodzielnego kierowania swoim postępowaniem, ze względu na stan zdrowia psychicznego;

Uzasadnienie

Córka i siostra wnioskodawczyń Monika X. urodził się 01.11.1982 roku w Libiążu.
Dowód:
- skrócony odpis aktu urodzenia Moniki X.

Wnioskodawczyniami są matka i siostra Moniki X
Dowód:
- odpisy skrócone aktów urodzenia wnioskodawczyń

Monika X od 2003 roku jest leczona psychiatrycznie, wtedy została po raz pierwszy hospitalizowana w szpitalu psychiatrycznym w Oświęcimiu, z rozpoznaniem choroby schizofrenii paranoidalnej. Do kolejnych hospitalizacji dochodziło na skutek zaburzenia nastroju, objawów wytwórczych oraz myśli samobójczych. Po ostatniej hospitalizacji została skierowana na oddział rehabilitacji psychiatrycznej szpitala im. Babińskiego w Krakowie. Obecnie leczenie kontynuuje w Miejskie Centrum Medyczne w Libiążu u Pana doktora psychiatrii Jarosława Woźniaka.
Dowód:
- karty leczenia szpitalnego Moniki X

Stan psychiczny Moniki X budzi obawę niekorzystnego rozporządzenia swoim majątkiem. Uczestniczka zaciągnęła kilka pożyczek drogą internetową tzw. chwilówek na kilkanaście tysięcy złotych oraz podpisała kilka umów abonamenckich na telefony. Pomimo renty socjalnej w tym momencie nie jest już w stanie pokryć wynikłych zobowiązań wobec kredytodawców.
Dowód:
- wezwania do zapłaty przez kredytobiorców

Postanowienie o ubezwłasnowolnieniu jest jedynym sposobem na zabezpieczenie majątku uczestnika, przed jego nieświadomym działaniem oraz działaniem osób trzecich. Uczestniczka nie jest już w stanie właściwie kierować swoim postępowaniem – zagraża ona sobie oraz swojemu majątkowi. Stan zdrowia uczestniczki oraz postęp choroby uzasadniają wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite
Wnioskodawczyni będąca siostra uczestniczki jako opiekun prawny będzie w stanie zabezpieczyć majątek i prawa uczestniczki, co nie jest możliwe w chwili obecnej.
Wobec powyższego ubezwłasnowolnienie ma na celu jedynie dobro uczestnika postępowania.

………………………………………
podpis wnioskodawczyń

Załącznik:
1.Skrócony akt urodzenia wnioskodawców
2.Akt urodzenia uczestniczki
3.Karty leczenia szpitalnego
4.Odpis wniosku i załączników
5. Dowód uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 40,00 zł

konto usunięte

Temat: kredyt a schizofrenia

Co do zasady z art. 552 paragraf 1 kpc Sąd zażąda przedłożenia świadectwa lekarskiego wydanego przez lekarza psychiatrę o stanie psychicznym osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, lub opinii psychologa o stopniu niepełnosprawności umysłowej tej osoby.

W razie niezłożenia żądanych świadectw (zaświadczeń) lekarskich lub opinii psychologa sąd odrzuca wniosek o ubezwłasnowolnienie, chyba że ich złożenie nie było możliwe (§ 2). Takie zastrzeżenie jest niezbędne, ponieważ zaburzenia psychiczne lub niedorozwój umysłowy nie zawsze są diagnozowane przed złożeniem wniosku o ubezwłasnowolnienie, który może jednak dostatecznie uprawdopodabniać istnienie choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych uzasadniających ubezwłasnowolnienie. Jeżeli jednak treść wniosku nie uprawdopodobnia potrzeby ubezwłasnowolnienia, sąd odrzuca wniosek (§ 2).

Tak więc lepiej jest dysponować świadectwem od lekarza psychiatry o jej stanie zdrowia.

Oczywiście zasadnym byloby dołączenie tych wezwań od chwilówek. Zaciąganie pożyczek przez osobę, która ma być ubezwłasnowolniona, jeżeli były zaciągane pochopnie i bez rozwagi uzasadniają, że nie jest w stanie pokierować swoim postępowaniem.

Należy bowiem zwrócić uwagę na to, że podstawy ubezwałsnowolienia chociażby całkowitego uregulowane są w art. 13 kc.

Art. 13. § 1. Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.

Z kolej art. 16 kc wskazuje na przesłanki ubezwłasnowolnienie częściowego.

Art. 16. § 1. Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.

Oznacza to, że warto wykazać nierozwagę przy zaciąganiu pożyczek, bowiem wskazują one albo na to, że osoba nie jest w stanie pokierować swoim postępowaniem albo wymaga pomocy w tej materii.

Art. 546. § 1. Uczestnikami postępowania o ubezwłasnowolnienie są z mocy samego prawa prócz wnioskodawcy:
1) osoba, której dotyczy wniosek;
2) jej przedstawiciel ustawowy;
3) małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie.
§ 2. Postępowanie toczy się z udziałem prokuratora.

Dany przepis określa krąg uczestników, proszę zatem ustalić ile ich będzie w Pani przypadku plus prokurator i zrobić tyle odpisów wnioski i załączników.

W postępowaniu o ubezwłasnowolnienie Sąd Okręgowy decyduje tylko o ubezwałsnowalonieniu.

Art. 558. § 1 kpc Sąd, który orzekł ubezwłasnowolnienie, zarządza z urzędu przesłanie sądowi opiekuńczemu odpisu prawomocnego postanowienia, którym orzekł ubezwłasnowolnienie.
§ 2. W razie oddalenia wniosku o ubezwłasnowolnienie sąd zawiadamia sąd opiekuńczy o potrzebie ustanowienia kuratora dla osoby niepełnosprawnej.

Autor:
Joanna Bodio
Tytuł:
Komentarz aktualizowany do art.558 Kodeksu postępowania cywilnego
Stan prawny:
2014.04.01

1. Sądem, który orzekł ubezwłasnowolnienie, jest sąd uwzględniający wniosek (rozstrzygający sprawę merytorycznie). Może nim być - zdaniem komentatorów - sąd okręgowy (pierwszej instancji), sąd apelacyjny (art. 386 § 1) lub Sąd Najwyższy (art. 39816).
2. Sądem opiekuńczym jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, a w braku miejsca zamieszkania - sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. W braku i tej podstawy właściwy jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy (art. 568 i 569 § 1).
3. Celem przesłania sądowi opiekuńczemu odpisu prawomocnego postanowienia jest konieczność ustanowienia opieki lub kurateli dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie lub częściowo.
4. Artykuł 558 § 2 nakazuje sądowi okręgowemu - w razie oddalenia wniosku o ubezwłasnowolnienie - zawiadomienie sądu opiekuńczego o potrzebie ustanowienia kuratora dla osoby niepełnosprawnej (której dotyczył wniosek o ubezwłasnowolnienie). Unormowanie to pozostaje w związku z art. 183 k.r.o. i art. 600 k.p.c.

Tak więc Sąd Okregowy nie będzie orzekał o opiece.

natomiast we wniosku można zawrzeć wniosek o ustanowienie doradcy tymczasowego.

Art. 548. § 1 kpc Jeżeli wniosek o ubezwłasnowolnienie dotyczy osoby pełnoletniej, sąd może na wniosek uczestnika postępowania lub z urzędu, przy wszczęciu lub w toku postępowania, ustanowić dla niej doradcę tymczasowego, gdy uzna to za konieczne dla ochrony jej osoby lub mienia.
§ 2. Przed ustanowieniem doradcy tymczasowego należy wysłuchać osobę, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie.
§ 3. Doradcą tymczasowym należy ustanowić przede wszystkim małżonka, krewnego lub inną osobę bliską, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie wzgląd na dobro osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie.
§ 4. Sąd może zwrócić się do organizacji pozarządowej wymienionej w art. 546 § 3 o wskazanie osoby, która mogłaby być ustanowiona doradcą tymczasowym.
§ 5. Postanowienie o ustanowieniu doradcy tymczasowego staje się skuteczne z chwilą doręczenia go osobie, której dotyczy wniosek. W wypadkach określonych w art. 556 postanowienie staje się skuteczne z chwilą wydania.

Art. 549. § 1. Osoba, dla której ustanowiono doradcę tymczasowego, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych na równi z osobą ubezwłasnowolnioną częściowo.
§ 2. Do doradcy tymczasowego stosuje się przepisy o kuratorze osoby częściowo ubezwłasnowolnionej.

Art. 550. § 1. Postanowienie o ustanowieniu doradcy tymczasowego traci moc z chwilą, gdy:
1) wniosek o ubezwłasnowolnienie został prawomocnie oddalony lub odrzucony albo postępowanie umorzono;
2) na skutek orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu ustanowiony został opiekun lub kurator.
§ 2. Sąd odwołuje doradcę tymczasowego, jeżeli ustała potrzeba dalszej ochrony osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, lub jej mienia.

Doktryna konsekwentnie stoi na stanowisku, iż w razie orzeczenia ubezwłasnowolnienia doradca tymczasowy pełni swoje funkcje aż do czasu ustanowienia przedstawiciela ustawowego dla ubezwłasnowolnionego.
Edyta K.

Edyta K. specjalista

Temat: kredyt a schizofrenia

Witam.Chciałam zapytac o dobrego prawnikana terenie Oswiecimi, Chrzanow ktory pomoze w rozwiazaniu tych spraw.?Wniosek o ubezwłasnowolnienie został zlozony a co dalejz przychodzacymi windykacjami? Prosze o pomoc:(

Temat: kredyt a schizofrenia

znalazłem jeszcze ciekawy artykuł Zaciąganie pożyczek przez osobę chorą psychicznie

Następna dyskusja:

Rozwód - Kredyt hipoteczny




Wyślij zaproszenie do