Jarosław J.

Jarosław J. S.O., Grupa Żywiec
S.A.

Temat: Kontakt policjanta prowadzącego postepowanie ze świadkiem...

Czy dopuszczalnym jest kontakt policjanta prowadzącego postępowanie ze świadkiem (jeszcze nie podejrzanym) w prywatnym lokalu tzn. po za terenem komendy policyjnej i omawianie sprawy zeznań jakie ten powinien złożyć?
Co zrobić w takiej sytuacji ??? Dodam, że mam świadka na to, że temat rozmowy prowadzonej nie był prywatny lecz dotyczył tylko i wyłącznie sprawy służbowej tj. złożonego zawiadomienia o przestępstwie.
Pozdrawiam
Jarek

konto usunięte

Temat: Kontakt policjanta prowadzącego postepowanie ze świadkiem...

Można złożyć wniosek o wyłączenie policjanta od dalszego prowadzenia czynności.
kpk
Art. 47. (37) § 1. Przepisy art. 40 § 1 pkt 1-4, 6 i 10, § 2 oraz art. 41 i 42 stosuje się odpowiednio do prokuratora, innych osób prowadzących postępowanie przygotowawcze oraz innych oskarżycieli publicznych.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 ulegają również wyłączeniu, jeżeli brały udział w sprawie jako obrońca, pełnomocnik, przedstawiciel społeczny albo przedstawiciel ustawowy strony.

Art. 48. § 1. O wyłączeniu prowadzącego lub nadzorującego postępowanie przygotowawcze oraz oskarżyciela publicznego orzeka prokurator nadzorujący postępowanie lub bezpośrednio przełożony.
§ 2. Czynności dokonane przez osobę podlegającą wyłączeniu, zanim ono nastąpiło, nie są z tej przyczyny bezskuteczne; jednakże czynność dowodową należy na żądanie strony, w miarę możności, powtórzyć.

Art. 41. § 1. Sędzia ulega wyłączeniu, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie.

A więc odpowiednio do prowadzącego postępowanie, że istnieje wątpliwość jego bezstronności.

WYTYCZNE Nr 3
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 15 lutego 2012 r.
w sprawie wykonywania czynności dochodzeniowo - śledczych przez policjantów
(Dz. Urz. KGP z dnia 16 lutego 2012 r.)

konto usunięte

Temat: Kontakt policjanta prowadzącego postepowanie ze świadkiem...

ZARZĄDZENIE NR 805
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 31 grudnia 2003 r.
w sprawie "Zasad etyki zawodowej policjanta"
(Dz. Urz. KGP z dnia 7 stycznia 2004 r.)

§ 3. Policjant powinien wykonywać czynności służbowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, rzetelnością, wykazując się odpowiedzialnością, odwagą i ofiarnością.

Uzgadnianie treści zeznań w prywatnym spotkaniu z pewnością do rzetelności nie należy.

Następna dyskusja:

kontakt z prawnikiem z Ziel...




Wyślij zaproszenie do