Temat: komornik, wynagrodzenie
Witam,
Jeśli chodzi o konieczność założenia rachunku bankowego, celem otrzymywania wynagrodzenia od pracodawcy, to trzeba zauważyć, że prawo nie przewiduje takiego obowiązku. Co do zasady bowiem wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika, chyba że pracownik wyrazi zgodę na wypłatę wynagrodzenia w inny sposób (np. właśnie na rachunek bankowy). Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy u pracodawcy funkcjonuje regulamin pracy (musi być ustanowiony, jeżeli zatrudnianych jest co najmniej 20 pracowników) lub układ zbiorowy pracy. Wówczas to te dokumenty określają sposób wypłaty wynagrodzenia.
W praktyce pracodawcy z reguły wymagają wyrażania zgody na zapłatę wynagrodzenia na rachunek bankowy, co może się wiązać z koniecznością otwarcia takiego rachunku. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby porozumieć się z pracodawcą, co do wypłaty wynagrodzenia do rąk własnych z uwagi na przedstawioną przez Panią sytuację (chyba, że u pracodawcy funkcjonuje wspomniany regulamin pracy lub zuz). Takie porozumienie nie gwarantuje jednak pracownikowi całkowitej ochrony przed zajęciem jego wynagrodzenia przez komornika.
Komornik może prowadzić egzekucję na kilka sposobów. Spośród nich, w kontekście przedstawionej przez Panią sytuacji, należy wymienić egzekucję z wynagrodzenia za pracę oraz egzekucję z wierzytelności z rachunku bankowego (czyli ze środków zgromadzonych na rachunku). Dotyczy to zarówno egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego, jak i egzekucji prowadzonej przez poborcę skarbowego.
W przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik kieruje postanowienie o jego zajęciu do pracodawcy i to pracodawca ma obowiązek potrącać część wynagrodzenia pracownika i uiszczać je komornikowi (nie ma tu znaczenia, czy wynagrodzenie płatne jest do rąk pracownika, czy na jego rachunek bankowy, bo pracodawca dokonuje potrącenia jeszcze przed przelaniem środków na rachunek bankowy pracownika lub przed dokonaniem wypłaty do jego rąk). O tym, jaką część wynagrodzenia komornik może zająć decyduje kilka czynników. Przede wszystkim zależy to od rodzaju długu. Szczegółowo kwestię tą reguluje art. 87-88 k.p.
W przypadku egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik kieruje postanowienie o ich zajęciu do banku i to bank dokonuje potrącenia ze środków zgromadzonych na rachunku. Nie ma tutaj znaczenia skąd się wzięły środki na rachunku (np. z wynagrodzenia za pracę). W przypadku tego rodzaju egzekucji nie stosuje się wymienionych wyżej ograniczeń wysokości potrącenia wynikających z powołanych przepisów k.p. W skrajnym przypadku komornik może w ten sposób zająć nawet cale wynagrodzenie. Niemniej trzeba nadmienić, że w tym przypadku można próbować się bronić, tj. w sytuacji, w której zajęte środki na rachunku pochodzą tylko z wynagrodzenia za pracę, ale jest to zupełnie odrębny i skomplikowany temat.
W kontekście powyższego, porozumienie pracownika z pracodawcą o wypłacie wynagrodzenia do rąk własnych nie uchroni pracownika przed zajęciem jego wynagrodzenia, jeżeli komornik będzie przeprowadzał egzekucję z wynagrodzenia za pracę.
O tym, w jaki sposób komornik lub poborca prowadzi egzekucję decyduje wierzyciel. On bowiem składa wniosek do komornika lub poborcy o przeprowadzenie egzekucji. Generalnie rzecz biorąc wierzyciel ma tu swobodę decyzji. Może zdecydować, że egzekucja ma być prowadzona na jeden sposób (np. tylko z wynagrodzenia za pracę) lub na kilka sposobów jednocześnie. Nie da się zatem z góry przewidzieć, czy komornik zajmie środki na rachunku bankowym pracownika.
Pozdrawiam