Judyta Ryszka

Judyta Ryszka specjalista medyczny

Temat: komornik, wynagrodzenie

Witam,
proszę o poradę i jakieś (zapewne) cenne informacje.

Taka sytuacja.
Znajomy ma prowadzone trzy egzekucje komornicze (trzech, różnych komorników) i komornik US. Naturalnie chce spłacić zobowiązania. Tak potoczyło się życie, nie mnie to oceniać.

Ale do rzeczy. Dostał pracę, za kilka dni ma podpisać umowę, wynagrodzenie ok. 2000 zł. netto.
Co w takiej sytuacji z kontem bankowym? Z tego, co wiem musi podać pracodawcy konto.
Czy dobrze byłoby się skontaktować z księgowością firmy zatrudniającej i przedstawić całą sytuację? Czy to księgowość (dział finansowy) będzie przelewać komornikowi część wynagrodzenia (jaką część? 50%?). Czy wtedy komornik nie zajmie mu konta?

Dziękuję za odpowiedzi

Temat: komornik, wynagrodzenie

Witam,

Jeśli chodzi o konieczność założenia rachunku bankowego, celem otrzymywania wynagrodzenia od pracodawcy, to trzeba zauważyć, że prawo nie przewiduje takiego obowiązku. Co do zasady bowiem wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika, chyba że pracownik wyrazi zgodę na wypłatę wynagrodzenia w inny sposób (np. właśnie na rachunek bankowy). Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy u pracodawcy funkcjonuje regulamin pracy (musi być ustanowiony, jeżeli zatrudnianych jest co najmniej 20 pracowników) lub układ zbiorowy pracy. Wówczas to te dokumenty określają sposób wypłaty wynagrodzenia.
W praktyce pracodawcy z reguły wymagają wyrażania zgody na zapłatę wynagrodzenia na rachunek bankowy, co może się wiązać z koniecznością otwarcia takiego rachunku. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby porozumieć się z pracodawcą, co do wypłaty wynagrodzenia do rąk własnych z uwagi na przedstawioną przez Panią sytuację (chyba, że u pracodawcy funkcjonuje wspomniany regulamin pracy lub zuz). Takie porozumienie nie gwarantuje jednak pracownikowi całkowitej ochrony przed zajęciem jego wynagrodzenia przez komornika.
Komornik może prowadzić egzekucję na kilka sposobów. Spośród nich, w kontekście przedstawionej przez Panią sytuacji, należy wymienić egzekucję z wynagrodzenia za pracę oraz egzekucję z wierzytelności z rachunku bankowego (czyli ze środków zgromadzonych na rachunku). Dotyczy to zarówno egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego, jak i egzekucji prowadzonej przez poborcę skarbowego.
W przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik kieruje postanowienie o jego zajęciu do pracodawcy i to pracodawca ma obowiązek potrącać część wynagrodzenia pracownika i uiszczać je komornikowi (nie ma tu znaczenia, czy wynagrodzenie płatne jest do rąk pracownika, czy na jego rachunek bankowy, bo pracodawca dokonuje potrącenia jeszcze przed przelaniem środków na rachunek bankowy pracownika lub przed dokonaniem wypłaty do jego rąk). O tym, jaką część wynagrodzenia komornik może zająć decyduje kilka czynników. Przede wszystkim zależy to od rodzaju długu. Szczegółowo kwestię tą reguluje art. 87-88 k.p.
W przypadku egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik kieruje postanowienie o ich zajęciu do banku i to bank dokonuje potrącenia ze środków zgromadzonych na rachunku. Nie ma tutaj znaczenia skąd się wzięły środki na rachunku (np. z wynagrodzenia za pracę). W przypadku tego rodzaju egzekucji nie stosuje się wymienionych wyżej ograniczeń wysokości potrącenia wynikających z powołanych przepisów k.p. W skrajnym przypadku komornik może w ten sposób zająć nawet cale wynagrodzenie. Niemniej trzeba nadmienić, że w tym przypadku można próbować się bronić, tj. w sytuacji, w której zajęte środki na rachunku pochodzą tylko z wynagrodzenia za pracę, ale jest to zupełnie odrębny i skomplikowany temat.
W kontekście powyższego, porozumienie pracownika z pracodawcą o wypłacie wynagrodzenia do rąk własnych nie uchroni pracownika przed zajęciem jego wynagrodzenia, jeżeli komornik będzie przeprowadzał egzekucję z wynagrodzenia za pracę.
O tym, w jaki sposób komornik lub poborca prowadzi egzekucję decyduje wierzyciel. On bowiem składa wniosek do komornika lub poborcy o przeprowadzenie egzekucji. Generalnie rzecz biorąc wierzyciel ma tu swobodę decyzji. Może zdecydować, że egzekucja ma być prowadzona na jeden sposób (np. tylko z wynagrodzenia za pracę) lub na kilka sposobów jednocześnie. Nie da się zatem z góry przewidzieć, czy komornik zajmie środki na rachunku bankowym pracownika.

Pozdrawiam
Judyta Ryszka

Judyta Ryszka specjalista medyczny

Temat: komornik, wynagrodzenie

Witam,
dziękuję za odpowiedź.
Czy jest zatem jakiś sposób (nie wiem jak zadać to pytanie), żeby uchronić te 50 % przed zajęciem komornika? Żeby coś na życie jednak pozostało.

Temat: komornik, wynagrodzenie

Witam,

Najlepiej zawrzeć wspomniane porozumienie z pracodawcą co do wypłaty wynagrodzenia do rąk pracownika, a nie na jego rachunek bankowy. Wówczas komornik nie będzie mógł zająć całości wynagrodzenia, albowiem nie będzie mógł w stosunku do nich prowadzić egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego.

Pozdrawiam

Temat: komornik, wynagrodzenie

A CO W SYTUACJI GDY WYNAGRODZENIE NIE MOŻE BYC WYPŁACONE DO RĘKI?

konto usunięte

Temat: komornik, wynagrodzenie

Zawrzeć porumienienie z kancelarią komorniczą.

Temat: komornik, wynagrodzenie

porozumienie z kancelaria komorniczą? czy to wogóle mozliwe?

konto usunięte

Temat: komornik, wynagrodzenie

I ACa 290/13
wyrok s.apel. 2013.05.16 w Katowicach
Zakres uprawnień komornika w związku z prowadzoną egzekucją.
LEX nr 1327533
Komornik jest organem egzekucyjnym mającym obowiązek prowadzić postępowanie egzekucyjne zgodnie z przepisami je regulującymi, treścią tytułu wykonawczego i wnioskiem egzekucyjnym. Organ egzekucyjny jest związany wnioskiem o wszczęcie egzekucji, a więc między innymi wskazanym w nim sposobem egzekucji (art. 797 k.p.c. i art. 799 k.p.c.) Komornik nie może więc "negocjować z dłużnikiem" kwestii związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie porozmawiać z komornikiem i wyjaśnić, że pieniądze wpływające na konto to wynagrodzenie, co do którego prowadzone jest już zajęcie. Jakkolwiek kwestia egzekucji z rachunku bankowego, w sytuacji wynagrodzenia, które na dane konto wpływa jest dyskusyjna i wskazuje się na możliwość takiego działania, znam komorników, którzy zwalniają rachunek bankowy w tym zakresie z zajęcia.



Wyślij zaproszenie do