konto usunięte

Temat: Komornik a taksówkarz

Witam,

nie mam pewności - czy komornik ma prawo zająć samochód wykorzystywany przez taksówkarza do pracy, przy czym taxi to jego źródło utrzymania?

Temat: Komornik a taksówkarz

Ma prawo. Przepisy wyłączają w ograniczeniach zajęcia pojazdy mechaniczne.

konto usunięte

Temat: Komornik a taksówkarz

Art. 829 kpc [Wyłączenia z egzekucji] Nie podlegają egzekucji:
4)narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych;

konto usunięte

Temat: Komornik a taksówkarz

Dziękuję, znam Art 829 kpc. Jednak czym innym jest zajęcie pojazdu np. właścicielowi sklepu czy warsztatu albo doradcy ubezpieczeniowemu, a czym innym taksówkarzowi. Stąd moje pytanie, czy czasem nie ma jakichś orzeczeń na ten temat albo istotnych komentarzy.

konto usunięte

Temat: Komornik a taksówkarz

Powiem tak można znaleźć w Internecie powoływanie się na uchwałę SN z 30.5.1996 r. (III CZP 56/96, OSP 1997, Nr 11, poz. 205), według której samochód osobowy, stanowiący własność dłużnika i wykorzystywany przez niego do osobistej pracy zarobkowej w charakterze taksówkarza, może być – stosownie do konkretnych okoliczności – uznany za przedmiot niepodlegający egzekucji. Istotne jest jednak to, że została ona podjęta w stanie prawnym odmiennym od aktualnego.

Ówcześnie art. 829 pkt 4 brzmiał narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia;

Dlatego uznać należy, że dana uchwała jest nieaktualna.

Jedynym środkiem ratunku dla taksówkarza, który jest przedsiębiorcą może okazać się jedynie:

Art. 1061 [Egzekucja przeciwko przedsiębiorcy]
§ 1. Dłużnik prowadzący działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, w razie gdy egzekucja zostanie skierowana do rzeczy niezbędnej do prowadzenia tej działalności, może wystąpić do sądu o wyłączenie tej rzeczy spod zajęcia, wskazując we wniosku składniki swego mienia, z których jest możliwe zaspokojenie roszczenia wierzyciela w zamian za rzecz zwolnioną. O wyłączeniu spod zajęcia sąd orzeka po wysłuchaniu stron, biorąc pod uwagę obok interesów wierzyciela i dłużnika również społeczno-gospodarcze znaczenie działalności gospodarczej dłużnika. Z chwilą wydania postanowienia zwalniającego spod zajęcia, w stosunku do mienia zastępczego określonego w postanowieniu następują skutki zajęcia. Komornik dokona niezwłocznie czynności związanych z zajęciem. Wniosek o zwolnienie spod zajęcia może być zgłoszony również w skardze na czynności komornika.
Paweł Podraza

Paweł Podraza Freelancer, Rimuut

Temat: Komornik a taksówkarz

Witam
a ja zapytam od innej strony
chcę być taksówkarzem, korzystam z auta udostępnionego przez przyjaciela ( umowa użyczenia), mam rentę zdrowotną.
nie mogę otworzyć JDG ( zamknąłem, są długi), mam komornika na karku.
Jakie rozwiązania są możliwe aby zarabiać na TAXI?
Sp. z o.o. ? ( ja Prezes i udziałowiec - komornik zajmie udziały i dochód)
Macie jakieś pomysły?



Wyślij zaproszenie do