Kamila Pietrzyk

Kamila Pietrzyk mama, Mama i Ja

Temat: Komornik

Witam, mieszkam z teściowa ktorej grozi egzekucja komornicza w związku z tym mam pytanie czy komornik może zająć moje wartośćiowe rzeczy na poczet jej długu? Ani ja Ani mąż nie jesteśmy u niej zameldowani, mieszkam u niej na czas remontu naszego domu . Teściowa także jest w posiadaniu 3% mojego samochodu i czy komornik może także zająć te 3%.

konto usunięte

Temat: Komornik

Nikt nie będzie zajmował 3% udziału auta, bo to bez sensu :)
Kamila Pietrzyk

Kamila Pietrzyk mama, Mama i Ja

Temat: Komornik

A co z resztą moich rzeczy takich jak agd rtv

konto usunięte

Temat: Komornik

W kwestii samochodu Pan Artur ma rację, mało kto by się zdecydował na zajęcie prawa w tym wymiarze, chyba że trafi się na nadgorwliwego komornika, który będzie chciał utrudnić życie. Nadto należy pamiętać, że komornik co do zasady nie bada prawa własności i zgodnie z art. 845 par. 2 kpc Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.

Tym samym gdyby naprzykład komornik "złapał" by teściową na posiadaniu fizycznym samochodu (np. podjechałaby na parking lub pod kancelarię komorniczą jako kierowca) to zająłby go w całości, bowiem byłby we władaniu ww.

W kwestii przedmiotów pozostawionych w mieszkaniu to może być problem. Rozumiem, że lokal jest wałsnością teściowej a państwo są tam jedynie przebywają. W takiej sytuacji komronik może przyjąć, że rzeczy znajdujące się w takim mieszkaniu pozostają pod władaniem dłużnika.

IV CR 550/90 wyrok SN 1991.02.15 LEX nr 9051
Komornik może przyjąć, że jeżeli rzecz ruchoma znajduje się w mieszkaniu lub innym miejscu zajmowanym przez dłużnika wspólnie z osobami trzecimi, zwłaszcza z członkami rodziny, to - gdy nic innego nie wynika z charakteru rzeczy lub niewątpliwych szczególnych okoliczności - jest ona co najmniej we współwładaniu dłużnika, co już upoważnia komornika do jej zajęcia (art. 845 § 2 k.p.c.).

Pamiętać przy tym należy, że zgodnie z art. 829 pkt 1 nie podlegają egzekucji przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu.

Niestety przepis ten nie jest jednoznaczny co powoduje, że ustalenie tego, czy przedmioty są niezbędne dla dłużnika lub dla członków jego rodziny, zależy od oceny komornika lub sądu. Ocena ta zależy od konkretnego wypadku.
Kamila Pietrzyk

Kamila Pietrzyk mama, Mama i Ja

Temat: Komornik

Dziękuję.

konto usunięte

Temat: Komornik

Nawet chyba artykuł na Onecie trafiła Pani na czasie :)

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/czy-komornik-moz...
Krzysztof Dalasiński

Krzysztof Dalasiński Trener - freelancer

Temat: Komornik

Opis sytuacji.

Mężczyzna wraz z byłą małżonką zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup domu. Po kilku latach małżonkowie popadli w tarapaty finansowe, co było też jednym z powodów rozpadu małżeństwa. Do rozwodu małżonkowie wyprzedawali wszelkie, możliwe do spieniężenia rzeczy, by mieć środki na utrzymanie siebie i dzieci. Po rozwodzie komornik, na wniosek banku, sprzedał dom i pieniądze ze sprzedaży przekazał bankowi. Do spłaty pozostała jeszcze poważna suma, której byli małżonkowie nie mają i raczej nie mają też szans na zdobycie. Kobieta z dorosłymi już dziećmi wyjechała za granicę, a mężczyzna znalazł kobietę z mieszkaniem, u której po pewnym czasie zamieszkał, wprowadzając się "z jedną reklamówką". Po roku postanowili wziąć ślub, przed ślubem jednak zawarli małżeńską umowę majątkową. Obecnie małżonkowie nie mają jakiegokolwiek wspólnego majątku, wszystko co jest w mieszkaniu zostało zakupione przez kobietę przed poznaniem przyszłego małżonka (dysponuje dowodami) - jego są wyłącznie rzeczy osobiste, czyli odzież, kosmetyki, etc.

Pytania:
1. Czy komornik może dokonać egzekucji i zająć rzeczy stanowiące wyłączną własność kobiety - właścicielki mieszkania?
2. Jeśli tak, to w jaki sposób może ona ustrzec się przed utratą tego, czego się dorobiła sama i co jest jej wyłączną własnością? Czy może to być np. umowa użyczenia lub najmu np. jednego pokoju?

konto usunięte

Temat: Komornik

Jeżeli nowa małżonka ma dowody na własność ruchomości to zawsze może skuteczne podnosić powództwo z art. 841 kpc.

Art. 841. § 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.
§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.
§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.

I ACa 530/10 wyrok s.apel. 2010-08-31
w Łodzi
OSAŁ 2011/3/27
Małżonek dłużnika jest legitymowany do wytoczenia powództwa z art. 841 k.p.c. jako osoba trzecia, jeżeli nie jest wymieniony w tytule wykonawczym i nie toczy się przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, w którym doszło do zajęcia przedmiotu naruszającego jego prawa.

Kwestia zawarcia umów cywilno prawnych jednego pokoju jest ciekawym rozwiązaniem, ale nie można zapominać o art.  28(1) kro Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego. A zatem nadal można wyprowadzać problem współposiadania ruchomościami.
Krzysztof Dalasiński

Krzysztof Dalasiński Trener - freelancer

Temat: Komornik

Dziękuję.



Wyślij zaproszenie do