Temat: komornik

witam chciałabym uzyskać informacje gdyż mojej koleżance komornik ściągnął z konta bankowego zaległość i dowiedziała się dziś ze zostało jeszcze 8 zl pytanie brzmi czy jak sama przeleje te pieniądze to jeszcze będzie musiała ponieść koszty dodatkowe czy lepiej żeby te kwotę przelał jej pracodawca gdyż nie chce aby komornik ja nabijał na dodatkowe koszty
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: komornik

Jak sama wpłaci, to będzie musiała udać się do komornika i ...
ale komu ja odpowiadam, przecież konto nie istnieje!

konto usunięte

Temat: komornik

USTAWA
z dnia 29 sierpnia 1997 r.
o komornikach sądowych i egzekucji
(tekst jednolity)
art. 46. 1. Do wartości egzekwowanego świadczenia lub zabezpieczonego roszczenia, stanowiącej podstawę ustalenia opłaty wlicza się odsetki, koszty i inne należności podlegające egzekucji lub zabezpieczeniu wraz ze świadczeniem głównym w dniu złożenia wniosku lub rozszerzenia egzekucji, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Do wartości, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się kosztów toczącego się postępowania egzekucyjnego lub wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia oraz kosztów zastępstwa przez adwokata lub radcę prawnego w tym postępowaniu.
3. Przy oznaczaniu wartości egzekwowanego świadczenia każde rozpoczęte 10 zł liczy się za pełne.

Art. 49. 1. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego jak również wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
1a. W sprawach wymienionych w ust. 1 komornik ściąga opłatę od dłużnika proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanego świadczenia.

Pytanie jest czy już komornik pobrał całą opłatę czy też nie, Jeżeli pobrał już całą opłatę, to zapłata bezpośrednio wierzycielowi nie wpłynie na ponowne naliczenie opłaty. Zatem dłużnik powinien ta sytuację wyjaśnić u komornika.



Wyślij zaproszenie do