Temat: Kolizja drogowa
Dariusz S.:
Połowiczna jest znajomość przez ciebie przepisów ruchu drogowego, połowicznie to ci zaraz mucha wpadnie.
A konkrety jakieś? Prosiłem abyś swoje wypowiedzi poparł konkretnymi przepisami, tak jak zrobiłem to ja.
Jak jesteś taki oczytany, to przeczytaj bzdury które wypisałeś i może sam stwierdzisz, że zaprzeczasz sobie wzajemnie.
W którym miejscu sobie zaprzeczyłem?
Pojazd C nie miał żadnego pojazdu poruszającego się po drodze, któremu musiał ustąpić pierwszeństwa. Obowiązuje nas bowiem ruch prawostronny.
No to jeszcze raz poproszę o konkretny przepis, który pozwala, przy wjeżdżaniu z drogi podporządkowanej na ustąpienie pierwszeństwa tylko pojazdom, które poruszają się po pasie ruchu na, który chce się wjechać.
No i taki szczegół, pojazd C nie ustąpił pierwszeństwa pojazdowi, który poruszał się po pasie, który chciał zająć - czyi nawet wg Twojej interpretacji przepisów, nie mógł wjechać na ten pas, ponieważ po tym pasie poruszał się już inny pojazd.
Ja ci podałem konkretne przepisy, gdzie w nich widzisz nieścisłość?
Bezpośredni wpływ na zdarzenie drogowe miało to, że pojazd wyprzedzający A znajdował się na pasie jazdy w kierunku przeciwnym, manewr wyprzedzania wykonywał w miejscu zabronionym - na skrzyżowaniu.
Pojazd A znajdował się na drodze z pierwszeństwem, więc miał pierwszeństwo przed pojazdem, który nie miał prawa wjechać na drogę z pierwszeństwem bez ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi A. Czy pojazd A jechał prawidłowo czy nie, nie ma najmniejszego znaczenia. I pojazd C nie jest od tego aby to oceniać. On ma ustąpić mu tylko pierwszeństwa - koniec i kropka. Nie ustąpił i doprowadził do kolizji.
Wyobraź sobie inne sytuacje. Pojazd A jedzie nie swoim pasem w wyniku awarii auta. Pękła mu opona, i ściągnęło go na lewy pas. Czy pojazd C może wyjechać z drogi podporządkowanej?
Wyprzedzanie niezgodnie z przepisami przez pojazd A doprowadziło do kolizji z pojazdem C.
Czyli nadal uważasz, że C może wyjechać z drogi podporządkowanej bez ustąpienia pierwszeństwa? Więc jeszcze raz spytam - w którym miejscu ustawodawca to prezewidział. Dostałeś konkretne przepisy - ustosunkuj się do nich proszę.
Tak więc to twoja interpretacja przepisów jest bardzo ciekawa, może stworzysz w przyszłości nowy " Kodeks Drogowy "
Tu nie ma żadnej mojej interpretacji. Posługuje się tylko tym co zostało zapisane w kodeksie i rozporządzeniu. Czarno na białym.
Ale inaczej spytam na koniec i może w ten sposób rozwiejesz moje wątpliwości, bo być może nie rozumiem co ustawodawca miał na myśli pisząc to co napisał.
Jak rozumiesz to zdanie:
pojazd zbliżający się do skrzyżowania jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującym zbliżającym się do skrzyżowania drogą oznakowaną jako drogą z pierwszeństwem.
I teraz chętnie poznam odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Czy w w powyższym zdaniu widzisz jakieś odstępstwo dla pojazdu, który jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa? Kiedy i gdzie ustawodawca zwalnia pojazd na drodze podporządkowanej z konieczności ustąpienia pierwszeńśtwa pojazdowi poruszającemu się po drodze z pierwszeństwem?
2. Czy pojazd poruszający się po drodze podporządkowanej może nie ustępować pierwszeństwa, kiedy po drodze z pierwszeńtswem porusza się pojazd, który łamie inne przepisy?
3. Czy łamanie innych przepisów pozbawia wg Ciebie z automatu pierwszeńśtwa pojazdu, który znajduje się na drodze z pierwszeństwem?
Z niecierpliwością czekam na odpowiedzi :)
Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.10.15 o godzinie 16:17