Dominika Gasidło

Dominika Gasidło mama na pełny etat

Temat: Jak zmniejszyc kare?

Witam. Mam pytanie.Mój narzeczony jest od 30 października w zakładzie karnym. Ma do odbycia dwie kary: rok za kradzież i 6msc za pobicie. Słyszałam że od stycznia ma wejść nowa ustawa w sprawie dozoru elektronicznego że osoby mające wyrok do 2 lat mogą dostać dozór elektroniczny tylko nie wiem czy osoby które już odbywają kare także bd mogły się o to starać. A moje pytanie jest takie co zrobić żeby narzeczony jak najszybciej wyszedł? Czy może jest jakaś możliwość żeby którąś kare zamienić na grzywnę? Zostałam sama z dwójką dzieci, bez pracy i środków do życia..

konto usunięte

Temat: Jak zmniejszyc kare?

Kodeks karny

Art. 77. § 1. (61) Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Art. 78. § 1. (62) Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary.
§ 2. (63) Skazanego określonego w art. 64 § 1 można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast określonego w art. 64 § 2 po odbyciu trzech czwartych kary.
§ 3. Skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary, natomiast skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności po odbyciu 25 lat kary.

Art. 79. § 1. Przepisy art. 78 § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do sumy dwóch lub więcej nie podlegających łączeniu kar pozbawienia wolności, które skazany ma odbyć kolejno; przepis art. 78 § 2 stosuje się, jeżeli chociażby jedno z przestępstw popełniono w warunkach określonych w art. 64.

Jeżeli była orzeczona kara pozbawienia wolności jako kara pierwotna nie ma możliwości zamiany jej na kare grzywny.
Dominika Gasidło

Dominika Gasidło mama na pełny etat

Temat: Jak zmniejszyc kare?

A mam jeszcze takie pytanie czy moze pisac prosbe o zawieszenie tych 6msc? Czy jest w tym jakis sens?

konto usunięte

Temat: Jak zmniejszyc kare?

Instytucja zawieszenia kary nie będzie wchodziła w grę.

art. 15 par. 2 kkw Jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, a w szczególności jeżeli nie można ująć skazanego albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się w całości lub w części na czas trwania przeszkody.

Tylko powyższe okoliczności mogą stanowić podstawę do zawieszenia postępowania wykonawczego.

Chyba że chodziło Pani o warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności, ale ta instytucja co do zasady stosowana jest na etapie postępowania rozpoznawczego i swoje odzwierciedlenie ma w wyroku skazującym.

W tym przypadku znaleźć mogą diw instytucje.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie o którym pisałem wcześniej, lub instytucja przerwy w wykonaniu kary.

Art. 153. § 1 kkw Sąd penitencjarny udziela przerwy w wykonaniu kary w wypadku określonym w art. 150 § 1 do czasu ustania przeszkody.
§ 2. (287) Sąd penitencjarny może udzielić przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste. Przepisy art. 151 § 3-5 stosuje się odpowiednio.

Fakultatywną przesłanką udzielenia przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności są ważne względy rodzinne lub osobiste. Materialną treść tej przesłanki należy rozumieć podobnie jak przesłanki przewidziane w wypadku odroczenia wykonania kary, wynikające z takiego wykonania zbyt ciężkie skutki dla skazanego lub jego rodziny.

Ważne względy rodzinne, jako przesłanka udzielenia przerwy w wykonaniu kary, to okoliczności uzasadniające uznanie za ciężką sytuacji życiowej najbliższej rodziny skazanego, a zarazem nadające się do poprawienia wyłącznie przez obecność skazanego i jego osobiste starania (postanowienie SA w Krakowie z dnia 13 września 2001 r., II AKz 326/01, KZS 2001, z. 9, poz. 21, LEX nr 49500).

Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności ma charakter wyjątku od zasady nieprzerwanego odbywania kary pozbawienia wolności, a więc przesłanki jej udzielania muszą być ściśle interpretowane. Dopóki zatem istnieje przekonanie, że obecność skazanego na wolności nie jest absolutnie konieczna, a jedynie wskazana do realizacji określonych celów, dopóty udzielenie przerwy nie jest uzasadnione (postanowienie SA w Lublinie z dnia 25 marca 2009 r., II AKzw 223/09, KZS 2009, z. 7-8, poz. 103, LEX nr 530890).

Art. 155 § 1 kkw Jeżeli przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności trwała co najmniej rok, a skazany odbył co najmniej 6 miesięcy kary - sąd penitencjarny może warunkowo zwolnić skazanego z odbycia reszty kary na zasadach określonych w art. 77 Kodeksu karnego, przy czym zwolnienie może nastąpić w każdym czasie, bez ograniczeń wynikających z art. 78 i 79 Kodeksu karnego.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli kara lub suma kar pozbawienia wolności przekracza 3 lata.
§ 3. Na postanowienie, o którym mowa w § 1, przysługuje zażalenie.



Wyślij zaproszenie do