Temat: interpretacja art 728 par 2 kc

Bank Pocztowy prowadzący nasz rachunek obciąża nas opłatami za miesięczne wyciągi stanu naszego konta, twierdząc, że bezpłatne wyciągi dotyczą tylko osób fizycznych, natomiast osoby prawne muszą płacić. KC w art.728 nie rozgranicza tego, kto ma rację? i gdzie można znaleźć takie rozgraniczenie i interpretację. Wydaje się nam , że obowiązujące prawo jasno wyłożone w akcie prawnym uchwalonym przez Ustawodawcę nie powinno być naginane do różnych sytuacji przez różne zarządzenia czy rozporządzenia instytucji wykonawczych.

Temat: interpretacja art 728 par 2 kc

Waclaw W.:
Bank Pocztowy prowadzący nasz rachunek obciąża nas opłatami za miesięczne wyciągi stanu naszego konta, twierdząc, że bezpłatne wyciągi dotyczą tylko osób fizycznych, natomiast osoby prawne muszą płacić. KC w art.728 nie rozgranicza tego, kto ma rację? i gdzie można znaleźć takie rozgraniczenie i interpretację. Wydaje się nam , że obowiązujące prawo jasno wyłożone w akcie prawnym uchwalonym przez Ustawodawcę nie powinno być naginane do różnych sytuacji przez różne zarządzenia czy rozporządzenia instytucji wykonawczych.

konto usunięte

Temat: interpretacja art 728 par 2 kc

W świetle art. 728 § 2 k.c. bank jest obowiązany przesyłać posiadaczowi, co najmniej raz w miesiącu, bezpłatnie wyciąg z rachunku z informacją o zmianach stanu rachunku i ustaleniem salda, chyba że posiadacz wyraził pisemnie zgodę na inny sposób informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda. Pisemna zgoda posiadacza rachunku dotyczy wyłącznie sposobu informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda, jej przedmiotem natomiast - w świetle brzmienia komentowanego przepisu - nie może być zwolnienie banku z tego obowiązku. Posiadacz rachunku może wyrazić zgodę na informowanie go w sposób dowolny, na przykład SMS-em, w formie elektronicznej (A. Żegadło, Wyciąg bankowy w dobie bankowości elektronicznej, Pr. Bank. 2007, nr 3, s. 40). Jeżeli chodzi o przesyłanie wyciągów, to dla realizacji obowiązku banku nie ma prawnego znaczenia, czy wyciąg zostaje przesłany przez bank, oddział prowadzący rachunek czy też instytucję pośredniczącą w wykonywaniu tego typu czynności, na przykład dokonującą rozliczenia operacji przeprowadzanych na rachunku bankowym czy też zajmującą się dystrybucją korespondencji bankowej.

Żygadło A.
artykuł Pr.Bankowe 2007/3/40 Wyciąg bankowy w dobie bankowości elektronicznej. Teza 1
Bank jest bezwzględnie zobowiązany do przesyłania posiadaczowi rachunku wyciągu bezpłatnie co najmniej raz w miesiącu. Posiadacz może jedynie wyrazić zgodę co do odmiennego od kodeksowego sposobu informowania. Niedopuszczalne jest więc zwolnienie banku na mocy oświadczenia woli posiadacza rachunku z obowiązku, o którym mowa w art. 728 par. 2 k.c.

Z przywołanego przepisu oraz z działu XX Kodeksu cywilnego UMOWA RACHUNKU BANKOWEGO nie wynika aby rozróżniał on konsumenta od przedsiebiorcy, posługując się terminem posiadacz rachunku.

Proszę wystąpić do banku o podanie podstawy prawnej takiego działania, przy czym podstawa ta winna mieć umocowanie w ustawie a nie w regulaminie.

konto usunięte

Temat: interpretacja art 728 par 2 kc

Postawa banku najpewniej ma swoje źródło w regulacjach ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych(1)

DZIAŁ II
Obowiązki informacyjne w zakresie świadczenia usług płatniczych
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 16. (61) Dostawca i użytkownik niebędący konsumentem mogą uzgodnić, że przepisów niniejszego działu, z wyłączeniem art. 32a, nie stosuje się w całości lub w części.

Art. 17. 1. Dostawca nie może pobierać od użytkownika opłat za dostarczanie informacji wymaganych na podstawie przepisów niniejszego działu.
2. Dostawca i użytkownik mogą uzgodnić opłaty za:
1) przekazywanie na wniosek użytkownika informacji innych niż wymagane na podstawie przepisów niniejszego działu,
2) większą częstotliwość przekazywania informacji niż wymagana na podstawie przepisów niniejszego działu lub
3) przekazywanie informacji wymaganych na podstawie przepisów niniejszego działu za pomocą innych niż określone w umowie ramowej środków porozumiewania się.
3. (62) Jeżeli dostawca, zgodnie z ust. 2, jest uprawniony do pobierania opłat za przekazywanie informacji, opłaty te nie mogą przekraczać kosztów ponoszonych przez dostawcę w związku z ich przekazywaniem.

Tak więc na tej podstawie należałoby uznać, że w stosunku do przedsiębiorcy można wyłączyć zakres bezpłatnej informacji, ale:

Zakres informacji
o wykonywanych na podstawie umowy ramowej indywidualnych transakcjach płatniczych
(art. 30 – 32 u.u.p.) jest zbieżny z zakresem informacji wymaganych dla pojedynczych transakcji płatniczych,
z tym że zasadą jest ich dostarczanie użytkownikowi. Ponieważ jednak transakcje płatnicze wykonywane na
podstawie umowy ramowej mają charakter powtarzalny, ustawodawca przewiduje możliwość ograniczenia tego obowiązku jedynie do okresowego, zbiorczego informowania o przeprowadzonych indywidualnych transakcjach. Zamiast dostarczać informacje po każdym obciążeniu rachunku/wykonaniu transakcji, do
stawca będzie je jedynie udostępniał użytkownikowi, przy czym sposób udostęp
niania i formę strony powinny uzgodnić w umowie ramowej. Ustawa o usługach płatniczych wymaga jedynie, aby było to co najmniej raz na miesiąc oraz aby uzgodniony sposób udostępnienia informacji umożliwiał użytkownikowi ich przechowywanie i odtwarzanie w niezmienionej postaci. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na relację omawiany
ch przepisów u.u.p. do art. 728 kodeksu cywilnego. Ponieważ u.u.p. dotyczy wszelkich rachunków płatniczych, a
wspomniany przepis kodeksu cywilnego jedynie rachunków bankowych, to zachodzi tu zależność lex generali - lex specialis
.Wydaje się, iż jeśli brak byłoby jakiegokolwiek
postanowienia umownego regulującego kwestię dostępności informacji o przeprowadzanych przez posiadacza rachunku bankowego transakcjach, to posiadacz miałby prawo żądać zarówno dostarczania informacji
zgodnie z przepisami art. 31 i 32u.u.p., jak i comiesięcznego papierowego wyciągu zgodnie z art. 728 § 2 k.c. Jeśli
natomiast bank chciałby uzgodnić w umowie rachunku bankowego inny okresowy sposób informowania posiadacza o zmianach jego stanu, dla skuteczności tego uzgodnienia strony powinny zachować formę pisemną umowy. Zgodnie bowiem z art. 728 § 2 k.c. 20 Artykuł 27 u.u.p.
Zgoda posiadacza na inny sposób informowania o zmianach salda ma być wyrażona pisemnie. Jest to o tyle istotne, iż art. 157 pkt 2 u.p.p. zmienił brzmienie art. 52 prawa
bankowego poprzez dodanie ust. 4, zgodnie z którym umowy o rachunki bankowe, które
są jednocześnie rachunkami płatniczymi, nie muszą być zawierane w formie pisemnej.
Kończąc, należy jeszcze wskazać, iż niezależnie od obowiązków dostawcy w zakresie
udzielenia tzw. informacji wstępnych oraz o indywidualnych transakcjach, u.u.p.
przyznaje użytkownikowi w okresie obowiązywania umowy ramowej prawo do żądania
tych informacji w każdym czasie (Obowiązki informacyjne dostawcy usług płatniczych
Magdalena Chrzan, radca prawny Monitor Prawa Bankowego, sierpień 2012 r)

Moim zdaniem oznacza to zarazem ,że w przypadku rachunków bankowych art. 728 kc ma charakter szczególny do ww. przepisów i zgodnie z art. 728 par. 2 kc Bank jest obowiązany przesyłać posiadaczowi co najmniej raz w miesiącu bezpłatnie wyciąg z rachunku z informacją o zmianach stanu rachunku i ustaleniem salda, chyba że posiadacz wyraził pisemnie zgodę na inny sposób informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda.

Następna dyskusja:

Wypadek samochodowy art. 17...




Wyślij zaproszenie do