Dariusz M.

Dariusz M. Kadra zarządzająca

Temat: Instalacje w budynku usługowo-mieszkalnym - służebność?

Witam,
Taka sytuacja:
- ciąg lokali usługowych na parterze w budynku jest zasilany za pomocą kabli biegnących w rynienkach pod sufitem, które są 'zamaskowane' sufitami podwieszanymi
- lokal "drugi" w kolejności patrząc od rozdzielni (nazwijmy go B) uzyskał z RWE zgodę na wykonanie przyłącza większej mocy (na potrzeby zasilania łóżek solarium)
- do lokalu B trzeba przeciągnąć dodatkowe przewody, korzystając z rzeczonych rynienek, biegnących ponad podwieszanym sufitem lokalu "pierwszego" (A)
- właściciel lokalu A (najbliżej rozdzielni) odmawia dostępu, twierdząc że w akcie notarialnym nie podpisywał "służebności". Ew. sugeruje że będzie się domagał wynagrodzenia (!) za umożliwienie dostępu, wadium (?!!?) na okoliczność ew. zniszczeń itd. Generalnie postawa "nie mam pańskiego płaszcza i co mi Pan zrobi" jak w "Misiu" :(

Co ma zrobić właściciel lokalu B?
Czy 'rynienki' nie są przypadkiem 'częścią wspólną budynku'?
Czy można domniemywać że "służebność" wynika z sytuacji, konstrukcji budynku i można się domagać dostępu do rynienek?
Czy dobrym pomysłem byłoby uzyskanie opinii prawnej i zażądanie dostępu, pod groźbą wytoczenia sprawy?
Właściciel lokalu A jest niestety znany innym właścicielom z takiej postawy.
Z góry dziękuję za podpowiedź.

konto usunięte

Temat: Instalacje w budynku usługowo-mieszkalnym - służebność?

USTAWA
z dnia 24 czerwca 1994 r.
o własności lokali.
(tekst jednolity)

art. 13 ust. 2 Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.

W celu ochrony interesów pozostałych współwłaścicieli art. 13 ust. 2 u.w.l. nakłada na właścicieli lokali obowiązki dotyczące bezpośrednio ich lokali (własności indywidualnej). Właściciel lokalu zostaje bowiem zobowiązany tym przepisem do zezwalania na wstęp do swojego lokalu, na żądanie zarządu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
W razie odmowy spełnienia obowiązku udostępniania lokalu wspólnocie mieszkaniowej przysługuje roszczenie o nakazanie przez sąd udostępnienia lokalu w celu wykonania czynności, o których mowa w art. 13 ust. 2 u.w.l.

V ACa 290/13
wyrok s.apel. 2013.09.03 w Katowicach
Uprawnienia wspólnoty mieszkaniowej w razie odmowy spełnienia obowiązku udostępniania lokalu.
LEX nr 1366087 ...
Wprawdzie art. 13 ust. 2 u.w.l. nakłada na właścicieli lokali obowiązki dotyczące bezpośrednio ich lokali (właściciel lokalu zostaje bowiem zobowiązany tym przepisem do zezwalania na wstęp do swojego lokalu, na żądanie zarządu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje), w celu ochrony interesów pozostałych właścicieli lokali, jednakże w razie odmowy spełnienia obowiązku udostępniania lokalu, wspólnocie mieszkaniowej przysługuje wyłącznie roszczenie o nakazanie przez sąd udostępnienia lokalu w celu wykonania czynności, o których mowa w art. 13 ust. 2 u.w.l. Uchwały właścicieli lokali dotyczyć mogą bowiem jedynie nieruchomości wspólnej i spraw z nią związanych, a nie mogą ingerować w prawa odrębnej własności lokali.

Drozd E.
artykuł Rejent 1995/3/9 Prawa i obowiązki właścicieli lokali. Teza 4
Własność lokalu, jak wiadomo, nie obejmuje ścian oddzielających lokal od innych lokali ani ścian zewnętrznych budynków. Nie obejmuje też stropów. Ogranicza się do zamkniętej przestrzeni.
Dariusz M.

Dariusz M. Kadra zarządzająca

Temat: Instalacje w budynku usługowo-mieszkalnym - służebność?

Robert K.:
Bardzo serdecznie dziękuję!!!



Wyślij zaproszenie do