Temat: GŁOŚNI sąsiedzi
art 144.k.c.
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Art. 5.k.c. mówi, że nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny z ze społeczno - gospodarczym pzeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie podlega ochronie. Norma ta dotyczy Twoich sąsiadów, którzy być może uważają, że "wolność tomku w swoim domku"
Z kolei art. 24.k.c. wymienia środki ochrony dóbr osobistych w tym żądanie zaniechania tych działań.
Z regulaminu wspólnoty mieszkaniowej:
Właściciel lokalu jest zobowiązany przestrzegać porządku domowego, przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych, uczestniczyć w kosztach zarządu nieruchomością wspólną, korzystać z nieruchomości wspólnej i z własnego lokalu zgodnie z przeznaczeniem i w sposób nie utrudniający korzystania przez innych właścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie dobra wspólnoty.
Naruszenie porządku domowego
Powództwo o sądowe rozwiązanie stosunku prawnego i nakazanie opróżnienia lokalu może wytoczyć także inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku, w przypadku gdy dany lokator w sposób rażący i uporczywy wykracza przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali budynku (art. 13 ust. 1 u.o.p.l.; np. zbyt głośne słuchanie muzyki, pijaństwo czyniące uciążliwym korzystanie z innych lokali).
Warto zaznaczyć, że ani Kodeksy cywilny, ani komentowana ustawa nie określają sposobu, w jaki ów porządek domowy ma być ustalony. Wydaje się, że w takiej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 56 k.c. (zasady współżycia społecznego) i tzw. „ustalone zwyczaje”. Porządek domowy może być ustalony poprzez regulamin, ten zaś powinien być doręczony lokatorom bądź wywieszony w takim miejscu w budynku, aby każdy lokator mógł bez przeszkód się z nim zapoznać.
USTAWA O PRAWACH LOKATORSKICH
Art. 13
1. Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.
KODEKS CYWILNY
Art. 685. Jeżeli najemca lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia
KOLEJNOŚĆ DZIAŁANIA
- próba porozumienia z sąsiadami
-powiadomienie właściciela lokalu lub administratora
-powiadomienie dzielnicowego (rozmowa lub wysłanie oficjalnego pisma z opisem sytuacji)
-wytoczenie procesu cywilnego (dowody:nagrania, zdjęcia,świadkowie itp.)