Jarosław J.

Jarosław J. S.O., Grupa Żywiec
S.A.

Temat: Fałszywe zeznania świadka w postępowaniu cywilnym

Witam, świadek podczas postępowania przed Sądem Gospodarczym złożył fałszywe zeznania. W związku z tym moje pytanie, czy mogę już na tym etapie złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa czy mam odczekać z zawiadomienie do zakończenia sprawy.
Pozdrawiam
Jarek
Piotr Wagner

Piotr Wagner Radca prawny/Legal
adviser

Temat: Fałszywe zeznania świadka w postępowaniu cywilnym

Może Pan już na tym etapie. Na marginesie składanie fałszywych zeznań jest przestępstwem publicznoskargowym, także Sąd sam powinien po stwierdzeniu takich okoliczności, a fakcie powiadomić prokuraturę.Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.01.16 o godzinie 11:08

konto usunięte

Temat: Fałszywe zeznania świadka w postępowaniu cywilnym

Piotr W.:
Może Pan już na tym etapie. Na marginesie składanie fałszywych zeznań jest przestępstwem publicznoskargowym, także Sąd sam powinien po stwierdzeniu takich okoliczności, a fakcie powiadomić prokuraturę.

W sądach pracy i cywilnych jest to fikcja prawna i sędziowie tego nie robią. Być może w sądach karnych, ze względu na inną specyfikę, bardziej poważnie podchodzi się do zagadnienia składania fałszywych zeznań, ale tamtejszej praktyki nie znam.

konto usunięte

Temat: Fałszywe zeznania świadka w postępowaniu cywilnym

W zasadzie należy rozważyć potrzebę takiego zawiadomienia bowiem jak wskazuje pan Piotr Szczurkowski czekanie na działanie Sądu z urzędu może okazać się bezcelowe.

Pamiętać przy tym należy na dwie zasady.

1. Nie jest zasadne każdorazowe utożsamianie ze sobą pojęcia zeznań niewiarygodnych w ocenie sądu orzekającego w sprawie cywilnej z zeznaniem fałszywym w rozumieniu art. 233 § KK. W przypadku składania zeznań przez świadka dopiero złożenie zeznań subiektywnie nieprawdziwych wyłącza ochronę prawną, z jakiej korzysta świadek i czyni je działaniem bezprawnym .

2. skazanie za fałszywe zeznania nie stwarza wprawdzie warunków wyłączających możność swobodnej - w rozumieniu art. 157 § 2 k.p.k. - wypowiedzi osoby skazanej, jednakże kwestia czy i ewentualnie które ze złożonych zeznań są fałszywe, nie powinna być rozstrzygana w płaszczyźnie odpowiedzialności karnej z art. 247 k.k. (obecnie art. 233 § 1 kk, przywołanie własne, zanim nie nastąpi, chociażby nieprawomocne rozstrzygnięcie sprawy, w której te zeznania zostały złożone” - II KR 11/75 - wyrok SN - Izba Karna z dnia 12-05-1975 -.

Należy zatem uważać ażeby organy ścigania chciały zbyt pochopnie odmówić wszczęcia tudzież umorzyć postępowanie.
Jarosław J.

Jarosław J. S.O., Grupa Żywiec
S.A.

Temat: Fałszywe zeznania świadka w postępowaniu cywilnym

Dlatego moje pytanie w tej sprawie brzmiało...czy nie jest za wcześnie by złozyć zawiadomienie???
Dla wyjaśnienia dodam, że z już z dokumentów - dowodów jakie przedłożyłem w Sadzie juz na tym etapie wynikałby ze składania fałszywych zeznań przez świadka... Nie ukrywam , że pomogło by mi to w roztrzygnięciu sporu gdybym złożył już zawiadomienie gdyby tylko ono nie zostało pochopnie odrzucone przez prokuraturę...

konto usunięte

Temat: Fałszywe zeznania świadka w postępowaniu cywilnym

A jak sprawa gospodarcza jest zaawansowana ?, pamiętać bowiem należy o terminie przedawnienia karalności, który w przypadku przestępstwa z art. 233 par. 1 kk jest stosunkowo krótki, bowiem dotyczy lat 5.

Nadto należy pamiętać o tym, że upływ czasu z reguły ma zły wpływ na późniejszą relację spostrzeżeń świadków, którzy mieli ewentualnie w sprawie karnej zeznawać.
Jarosław J.

Jarosław J. S.O., Grupa Żywiec
S.A.

Temat: Fałszywe zeznania świadka w postępowaniu cywilnym

Witam ponownie, sprawa gospodarcza trwa od czerwca 2015r i jest mniej więcej w połowie. Natomiast świadek fałszywie zeznawał w listopadzie 2015r i w styczniu 2016r. Fałszywie bo zeznał całkowicie co innego niż inni świadkowie i jak już wcześniej pisałem odbiega zeznaniami względem dokumentów przedłożonych przed Sądem Gospodarczym. Dodam, że wszystkie dokumenty przedłożone są potwierdzone min. przez ZUS i Urząd Skarbowy.

konto usunięte

Temat: Fałszywe zeznania świadka w postępowaniu cywilnym

Dokładnie sprawy nie znam więc nie będę tworzył definitywnych wniosków. Z własnego doświadczenia wskazuje przy tym, że tam gdzie w sprawach były skierowane akty oskarżenia organy ścigania prowadziły sprawę mając na uwadze zakończone postępowanie w postępowaniu gdzie doszło do złożenia fałszywych zeznań. W tym zakresie bowiem organy ścigania miały do czynienia z wglądem do całokształtu akt sprawy z wyrokiem i najlepiej jeszcze z uzasadnieniem do wyroku, z którego wynikało, że Sąd nie dawał wiary zeznaniom świadka.

Natomiast sprawy które były zakładane były w trakcie prowadzonego postępowania w innej sprawie bardzo często kończyły się umorzeniem postępowania przygotowawczego a nawet odmową wszczęcia. W takiej sytuacji bowiem tego rodzaju sprawy są dla organów ścigania niewygodne. Z jednej strony mają zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Z drugiej zaś niezakończone postępowanie i nie wiedzą w jak się one zakończy, a więc jak definitywnie zostaną ocenione zeznania świadka.

Terminy jednak dla nich biegną i nie chcą prowadzić długo sprawy, która w statystykach będzie uznawana za przewlekłą.

Nadmieniam tylko, że to są moje spostrzeżenia zawodowe i w żaden sposób nie narzucam sposobu działania.



Wyślij zaproszenie do