Jarosław J.

Jarosław J. S.O., Grupa Żywiec
S.A.

Temat: Fałszywe smsy w sprawie karnej...

Witam, obecny kochanek mojej byłej małżonki sfałszował kilka smsów. Sms-y te rzekomo wysyłane były prze zemnie do byłej żony w ważnej dla mnie sprawie karnej. Sfałszowane sms-y przedłożyła była żona do prokuratury a ta je uwzględniła. Sfałszowane sms-y były złożone w postaci zrzutów ekranu, na których znajdował się jego tel. i w jego telefonie rzekomo moje sms-y. Kochanek ( idiota ) byłej małżonki podczas wykonywania zrzutów ekranu zapomniał się wylogować z poczty e-mailowej i widnieje z dołu ekranu jego imię i nazwisko, widnieją też na pasku zadań zminimalizowane inne firmowe programy, które używane są tylko w naszej firmie. Nie ma większych więc wątpliwości, że to on właśnie je sfałszował...
Chciałbym teraz złożyć skuteczne zawiadomienie o przestępstwie i moje pytanie z jakiego paragrafu mógłbym złożyć zawiadomienie aby "zaskoczyło". Ewentualnie na co mogę się powołać w zawiadomieniu aby było skuteczne w 100%.
Pozdrawiam
Jarek

konto usunięte

Temat: Fałszywe smsy w sprawie karnej...

Art. 115 par. 14 kodeksu karnego

Dokumentem jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne.

KK red. Stefański 2014 wyd. 10 / P. Daniluk

Nie ma żadnych przeszkód, aby przedmiotem lub innym zapisanym nośnikiem informacji był wydruk komputerowy. Zatem, w razie spełnienia pozostałych przesłanek z art. 115 § 14 KK, może on zostać uznany za dokument (zob. J. Piórkowska-Flieger, Fałsz dokumentu w polskim prawie karnym, Kraków 2004, s. 193). Tak samo należałoby odnieść się do kwestii wydruków SMS.

W świetle art. 115 § 14 KK, dla uznania przedmiotu lub innego zapisanego nośnika informacji za dokument nie ma znaczenia jego pochodzenie. Dokumentem może być więc zarówno przedmiot (nośnik) o charakterze prywatnym, jak i publicznym (urzędowym). Nieistotne jest również to, czy został on wytworzony przez podmiot krajowy, czy też zagraniczny.

Jeżeli przyjąć taką wykładnię to

Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.
§ 2a. (227) W wypadku mniejszej wagi, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nadto gdyby takie dokumnety były użyte celem wprowadzenie Sądu, który rozporządził by mieniem innej strtony to mamy do czynieni z oszutswem procesowym w rozumieniu art. 286 par. 1 kk.



Wyślij zaproszenie do