Malgorzata Kalinowska

Malgorzata Kalinowska Właściciel, zizuu.pl

Temat: faktura za umowe zawarta przez telefon

witam

pewna firma naciganela mnie przez telefon na prowadzenie fanpage firmowego na fb. dostalam na to fakture pro-forma, to bylo 1-2.08.2013. jako, ze usluga mi sie nie podobala(wykonanie) stwierdzilam, ze rezygnuje z tej umowy przez telefon i faktury pro-forma nie zaplacilam. dzis, tj.14.11.2013 otrzymalam fakture vat. czy faktura zostala wystawiona zgodnie z prawem?
pozdrawiam

konto usunięte

Temat: faktura za umowe zawarta przez telefon

Jak rozumiem umową z firmą, która miała prowadzić fanpage nie była pisemna (jedynie ustna - przez telefon), a tym samym nie zawierała możliwości odstąpienia od niej. Nawet gdyby zawierała możliwość odstąpienia od niej to, aby odstąpienie było skuteczne należałoby wysłać takie oświadczenie tej firmie na piśmie.

Natomiast w Pani sytuacji sugerowałbym wezwać tę firmę do należytego wykonywania umowy w terminie 7 dni od daty pisma.

Albo od razu wypowiedzieć umowę wskazując jako ważną przyczynę nienależyte wykonywanie umowy (choć dla celów dowodowych - jeśli wcześniej Państwo nie zgłaszaliście swoich zastrzeżeń co do wykonywania umowy, wcześniej wysłałbym wezwanie do należytego wykonywania umowy).Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.11.13 o godzinie 23:16
Anna S.

Anna S. RzetelnyRegulamin.pl

Temat: faktura za umowe zawarta przez telefon

Pani Małgorzato,
należy pamiętać, że prawo do odstąpienia od umowy dotyczy jedynie konsumentów, a nie przedsiębiorców.

Zasadnicze pytanie: czy są Państwo w jakiś sposób potwierdzić/udowodnić warunki zawartej umowy, typu wynagrodzenie, termin i zakres realizacji – generalnie wszystkie te charakterystyczne informacje jak przy normalnej umowie?

Pozdrawiam,
Anna Stępniewska
RzetelnyRegulamin.pl
Malgorzata Kalinowska

Malgorzata Kalinowska Właściciel, zizuu.pl

Temat: faktura za umowe zawarta przez telefon

Pani Anno, umowa byla przez telefon na rok, nie dostałam żadnego pisemnego potwierdzenia warunków, czy mam tego zażądać?

konto usunięte

Temat: faktura za umowe zawarta przez telefon

Jest Pani w trudnej sytuacji. Jako że zawarła Pani umowę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ni nie może Pani skorzystać z instytucji prawa przewidzianych w ustawie ustawy z dnia 02 marca 2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, która to ustawa zawiera regulacje co do odstąpienia od umowy.
Pytanie czy mogła Pani zawrzeć umowę przez telefon. Z puntu widzenia prawa cywilnego nie ma przeszkód do zawarcia takiej umowy.
przepisy normujące formę czynności prawnych mają charakter regulacji wyjątkowych w stosunku do tej zasady i do całej zasady autonomii woli stron. Ratio legis takich regulacji stanowi potrzeba zapewnienia pewności i bezpieczeństwa obrotu przy takich czynnościach prawnych, które mają szczególnie doniosłe znaczenie w obrocie. Sytuacje, w których ustawodawca wprowadza wymóg zachowania określonej formy, są bardzo liczne. Trzeba przy tym podkreślić, że o ile prawo cywilne opiera się na konstrukcji przepisów dyspozytywnych (iuris dispositivii), o tyle przepisy normujące formę czynności prawnych mają z reguły charakter ius cogens. Strony w tym zakresie korzystają z ograniczonej swobody, ich wybór ogranicza się do możliwości dokonania czynności w formie "surowszej" niż wymagana przez ustawę (np. gdy ustawa zastrzega dla danej czynności formę pisemną pod rygorem nieważności, czynność taka może zostać dokonana w formie z podpisami notarialnie poświadczonymi czy w formie aktu notarialnego). Strony mogą także, na mocy art. 76 k.c., zastrzec między sobą dla dokonywanej czynności prawnej określoną formę, choćby nie była ona zastrzeżona w ustawie (bliżej na ten temat zob. E. Drozd, Forma czynności prawnych zastrzeżona wolą stron, ZNUJ CCCXLVI, Warszawa-Kraków 1973). Zatem normy regulujące formę czynności prawnych można określić jako jednostronnie dozwalające.
W Pani przypadku żadne normy prawne nie wymagają szczególnej formy do zawarcia umowy, co oznacza, że mogła ona zostać zawarta ustnie - przez telefon.
Nie za bardzo rozumiem kwestii naciągania - zbyt mało danych.
Gdyby jednak przyjąć, że zaoferowali oni co innego niż było w rzeczywistości mogłaby się Pani uchylić od skutków danej czynności prawnej.

Art. 84. § 1 kc W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).
Błąd oznacza mylne wyobrażenie o istniejącym stanie rzeczy lub mylne wyobrażenie o treści złożonego oświadczenia woli. Błąd może dotyczyć faktu lub prawa (np. kwalifikacji czynności prawnej). Możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli zachodzi nie tylko wtedy, gdy błąd dotyczy okoliczności faktycznych, ale także wówczas, gdy dotyczy okoliczności prawnych, przy czym musi on być istotny i odnosić się do treści oświadczenia woli. Po uchyleniu się od skutków prawnych swego oświadczenia, osoba będąca w błędzie nie może domagać się od sądu doprowadzenia do obowiązywania czynności prawnej o takiej treści, jakiej ona życzyłaby sobie. Błąd musi dotyczyć okoliczności objętych treścią czynności prawnej; chodzi o wszelkie elementy czynności prawnej (essentialia negotii, naturalia negotii i accidentalia negotii). Zob. art. 56. Błąd może odnosić się również do skutków prawnych czynności. Dotyczy także oświadczeń woli dorozumianych.

Art. 86. § 1 kc Jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej.
§ 2. Podstęp osoby trzeciej jest jednoznaczny z podstępem strony, jeżeli ta o podstępie wiedziała i nie zawiadomiła o nim drugiej strony albo jeżeli czynność prawna była nieodpłatna.

Art. 88. § 1 kc Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.
§ 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu - z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby - z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.
Natomiast problemem rzeczywiście pozostaje kwestia związana z dowodami. Dlatego też radziłbym udać się o poradę prawną ro prawnika i przedstawić wyczerpująco okoliczności zdarzenia.

konto usunięte

Temat: faktura za umowe zawarta przez telefon

Z pani informacji wynika jednak, że jedynie usługa się nie podobała. co zmienia postać rzeczy. Wpierw należało by ustalić co to za stosunek prawny łączył wasze strony. Prowadzenie fanpage wskazuje, że zawarto umowę zlecenia.
Przyjmując, że była to umowa zlecenie mogła Pani ją wypowiedzieć niezależnie od tego czy została zawarta na czas oznaczony.

Art. 746. § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy nie wymaga żadnej szczególnej formy. Może zostać złożone w każdy sposób, który ujawnia wolę rozwiązania umowy w sposób dostateczny (art. 60 k.c.). Jeżeli umowa zlecenia została zawarta na piśmie albo w innej formie szczególnej, wypowiedzenie powinno zostać stwierdzone pismem (art. 77 § 2 i 3 k.c.). Adresatem tego oświadczenia jest druga strona umowy. Zostaje ono złożone, gdy dotarło do drugiej strony albo zostało wprowadzone do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, że druga strona mogła się zapoznać z jego treścią (art. 61 k.c.).

Jak wynika z Pani stanowiska dokonała Pani tego przez telefon i nic nie stoi na przeszkodzie w przyjęciu, że taka forma nie była dozwolona. Istotne jest jednak to, że jest to trudne do wykazania dowodowo.
Przyjmując jednak, że by sie to udało winna Pani zapłacić jedynie za okres do wypowiedzenia.
Przepraszam za wcześniejszą interpretację, bowiem założyłem, że została Pani wprowadzona w błąd przez firmę, a nie, że usługa się nie podobała.

Następna dyskusja:

Umowa zawarta przez telefon...




Wyślij zaproszenie do