Katarzyna R.

Katarzyna R. Z wykształcenia
inżynier technologii
procesów
chemicznych...

Temat: Eksmisja z lokalu zakupionego na licytacji komorniczej

Witam, zakupilam mieszkanie na licytacji komorniczej. Obecnie jestem na etapie oczekiwania na prawomocne postanowienie sądu o przyznaniu własności lokalu oraz nadaniu klauzuli wykonalności postanowieniu. W mieszkaniu mieszka starsza pani, babcia właściciela a właściciel zaciągnął kilka kredytów i wyjechał za granicę ( nie splacal kredytow stad mieszkanie zostalo zlicytowane). W postanowieniu sądu będzie pewnie wskazany właściciel jako osoba która ma obowiązek wydania nieruchomości. Jak to ma się do osoby, która tam mieszka, nie jest właścicelką, jest zameldowana, ale nie chce opuścić mieszkania. Wcześniej zgodziła się opuścić lokal jak tylko będzie miała gdzie, zmieniła zdanie. Na własną rękę poszukałam jej pokój, ale teraz powiedziała, że nie da się wymeldować i że chce wyrok z nakazem eksmisji z jej imieniem i nazwiskiem w nakazie oraz miesiąc na opuszczenie. Słyszałam, ze postanowienie z klauzulą wykonalnosci wystarczy i nie trzeba wnosić kolejnej sprawy odnośnie eksmisji a powinności opuszczenia lokalu tyczy sie nie tylko właściciela, ale rownież rodziny, która mieszka w lokalu. Czy komornik ma jakieśobowiązki w związku z takim postanowieniem i powinien być obecny przy przekazaniu lokalu nabywcy czyli mnie? Z góry dziękuję za odpowiedź,

Temat: Eksmisja z lokalu zakupionego na licytacji komorniczej

Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest tylko tytułem do wprowadzenia nabywcy lokalu w jego posiadanie. W praktyce oznacza to, że w wyniku wprowadzenia Pani w posiadanie może Pani zamieszkać ze starszą panią.
Żeby natomiast ją eksmitować z lokalu niezbędne jest uzyskanie tytułu wykonawczego (wyrok z nakazem eksmisji - opróżnienia lokalu wraz z klauzulą wykonalności). Wcześniej należy rozwiązać stosunek prawny, na podstawie którego starsza pani zajmuje lokal. Prawdopodobnie tym stosunkiem jest użyczenie, ale to tylko domysł. Jeżeli to użyczenie można taką umowę rozwiązać natychmiast wskazując na chęć niezwłocznego wprowadzenia się do nabytego lokalu. Tym stosunkiem może być też najem. Wówczas należy wypowiedzieć umowę najmu. Dopiero po wygaśnięciu umowy najmu lub użyczenia (zależnie od tego, na podstawie jakiej umowy babcia zajmuje mieszkanie), można wnosić pozew o eksmisję.
Dodatkowo można wnosić - po wygaśnięciu umowy - o zapłatę wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z lokalu wg stawek rynkowych czynszu, jaki można by otrzymać za wynajem lokalu podobnego na miejscowym terytorialnie rynku.

konto usunięte

Temat: Eksmisja z lokalu zakupionego na licytacji komorniczej

Zgodnie z art. 999. § 1 kpc prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności. Przepis art. 791 stosuje się odpowiednio.

Istotna zmiana przepisu została dokonana mocą nowelizacji, która weszła w życie dnia 3 maja 2012 r. W stosunku do postępowań wszczętych po tej dacie obowiązuje regulacja, zgodnie z którą prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności stanowi tytuł wykonawczy wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności, co koresponduje z treścią art. 776 (zmodyfikowanego mocą ten samej ustawy). W przypadku zatem prawomocnego postanowienia o przysądzeniu własności mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, gdy tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny niezaopatrzony w klauzulę wykonalności.
Kolejna zmiana wiąże się z tym, że z dniem uprawomocnienia postanowienie sądu egzekucyjnego o przysądzeniu własności staje się tytułem, który rodzi dwojakie skutki. Z jednej strony uprawnia do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności danej nieruchomości w katastrze nieruchomości, a ponadto przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Z drugiej strony stanowi tytuł pozwalający na wprowadzenie nabywcy w posiadanie nieruchomości oraz opróżnienie znajdujących się na nieruchomości pomieszczeń na zasadach wynikających z odpowiednio stosowanego art. 791 (por. uwagi do tego przepisu).

Wskazana zmiana zdecydowanie poprawia sytuację nabywcy licytacyjnego, który z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości uzyskuje - bez potrzeby pozyskania klauzuli wykonalności - tytuł wykonawczy uprawniający do wszczęcia egzekucji wydania nieruchomości poprzez wprowadzenie go w jej posiadanie oraz opróżnienie znajdujących się w niej pomieszczeń. Także odpowiednie zastosowanie znowelizowanego art. 791 k.p.c. w sposób uprzywilejowany kształtuje pozycję nabywcy licytacyjnego.

Art. 791. § 1. kpc Tytuł wykonawczy zobowiązujący do wydania nieruchomości, statku lub do opróżnienia pomieszczenia upoważnia do prowadzenia egzekucji także przeciwko każdemu, kto uzyskał władanie nad tym przedmiotem po wszczęciu postępowania, w którym wydano tytuł egzekucyjny.
§ 2. (909) Tytuł wykonawczy zobowiązujący do wydania nieruchomości, statku lub do opróżnienia pomieszczenia upoważnia do prowadzenia egzekucji nie tylko przeciw dłużnikowi, lecz także przeciwko jego domownikom, krewnym i innym osobom reprezentującym jego prawa.
§ 3. (910) Przepisy § 1 i 2 nie wyłączają praw określonych przepisami o ochronie lokatorów oraz praw, które są skuteczne wobec wierzyciela. Jeżeli dłużnik twierdzi, że przysługuje mu prawo skuteczne wobec wierzyciela, komornik wstrzyma się względem niego z czynnościami egzekucyjnymi, pouczając, że w terminie tygodnia może wytoczyć powództwo o pozbawienie w stosunku do niego tytułu wykonawczego wykonalności.
§ 4. (911) (uchylony).
§ 5. (912) Po upływie miesiąca od daty wstrzymania czynności komornik podejmie dalsze czynności egzekucyjne w stosunku do dłużnika, chyba że postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone postanowieniem sądu o udzieleniu zabezpieczenia.

konto usunięte

Temat: Eksmisja z lokalu zakupionego na licytacji komorniczej

Zmiana art. 999 w 2012 roku powoduje, że nie trzeba już wytaczać powództwa o eksmisję. Do tego roku obowiązywał przepis

Art. 999. § 1. (750) Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości.
§ 2. Od chwili uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności na rzecz nabywcy należą do niego pożytki z nieruchomości. Powtarzające się daniny publiczne przypadające z nieruchomości od dnia prawomocności postanowienia o przysądzeniu własności ponosi nabywca. Świadczenia publiczno-prawne nie powtarzające się nabywca ponosi tylko wtedy, gdy ich płatność przypada w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności lub po tym dniu.

Nie było zatem mowy o art. 791 kpc, a wiec wówczas należało wytoczyć powództwo o eksmisję. Obecni jet ono zbędne.

Jeden warunek postępowanie egzekucyjne z nieruchomości musi być wszczęte po dacie nowelizacji tj. po dniu 3 maja 2012 roku.
Tomasz Bogdan

Tomasz Bogdan Specjalista,
Produkcja

Temat: Eksmisja z lokalu zakupionego na licytacji komorniczej

Co mam zrobić w zaistniałej sytuacji:
W 2014r kupiłem na licytacji komorniczej mieszkanie po wydaniu przez Sąd prawomocnego postanowienia dokonałem wpisu do ksiąg wieczystych, następnie we wrześniu 2014r zwróciłem się do komornika z zapytaniem o odzyskanie mieszkania bo poprzedni właściciele mieszkają nie chcą się wyprowadzić Komornik odpowiedział mi że jak będę miał wyrok o eksmisję z klauzulą wykonalności to dopiero mogę się do niego złościć to dopiero on tym się zajmie W grudniu 2015r Sąd wydał prawomocny wyrok o eksmisję z klauzulą wykonalności więc zadzwoniłem do komornika z tą informacją, Asesor wypytał mnie szczegółowo i poinformował minie że niepotrzebnie występowałem o eksmisję do Sądu, że na podstawie Prawomocnego Postanowienia o zasądzeniu mieszkania oraz wpisie do ksiąg wieczystych z art.999 kpc. powinienem złożyć do komornika wniosek o eksmisję i na tej podstawie komornik przeprowadził by eksmisję, poinformowałem asesora że we wrześniu 2014r rozmawiałem z komornikiem i zażądał od de mnie wyroku o eksmisję z klauzulą wykonalności. Asesor odpowiedział mi że nie zna sprawy musi się zapoznać ze sprawą i oddzwoni. Asesor oddzwonił do mnie i poinformował mnie że komornik miał rację dla tego że egzekucja dotycząca sprzedaży tego mieszkania rozpoczęła się 2011r. Proszę o opowiedz.

Temat: Eksmisja z lokalu zakupionego na licytacji komorniczej

@Tomasz Bogdan W mojej ocenie prawomocne postanowienie sądu, które przysądziło Panu własność lokalu jest tytułem i do wprowadzenia Pana w posiadanie i do opróżnienia lokalu (eksmisji). Także proces o eksmisję był zbyteczny.
Tomasz Bogdan

Tomasz Bogdan Specjalista,
Produkcja

Temat: Eksmisja z lokalu zakupionego na licytacji komorniczej

Dziękuje za odpowiedz Czy są wydane wyroki przez Sąd w takiej sprawie na które można się powołać.
Tomasz Bogdan

Tomasz Bogdan Specjalista,
Produkcja

Temat: Eksmisja z lokalu zakupionego na licytacji komorniczej

W związku z tym dłużnicy nie wyprowadzili się z kupionego na licytacji mieszkania wystąpiłem do Sądu z pozwem o odszkodowanie zajmowanie mieszkania Komornik odmówił z art.999 kpc wykonania eksmisji, zażądał wyroku z klauzulą wykonalności o eksmisję Czy w tej sytuacji mogę pozwać (dołączyć) Komornika do pozwu o odszkodowanie jak to zrobić ?

Temat: Eksmisja z lokalu zakupionego na licytacji komorniczej

Zastanawiam się nad zakupem mieszkania na licytacji komorniczej. Uprzedzono mnie, że największe problemy może stanowić przysądzenie (ze względu na zażalenia) i późniejsza eksmisja dłużnika. Z tego co już sprawdziłem 99% lokali na licytacjach jest zasiedlonych i niestety nie jest to w żaden sposób obowiązkiem komornika, żeby tę sytuację rozwiązać. Ani przed ani po licytacji.
Przeczytałem już od A do Z kilka wątków i mam ogólne pojęcie. Jest natomiast jeden temat, o którym gdzieś czytałem, chodzi o rodzaj umowy-ugody pomiędzy nabywcą a dłużnikiem polegający na ustaleniu kwoty "odstępnego", na podstawie której dłużnik zobowiązuje się do dobrowolnego wyprowadzenia. Pytanie, czy to ma jakiś sens ?
Z tego co czytam to do eksmisji musi być spełnionych kilka warunków dotyczących lokalu socjalnego czy zastępczego, więc dłużnik i tak może w lokalu pozostać, niezależnie od umowy. Chyba, że jest jakaś forma umowy, np. notarialna, z uwzględnieniem par. 777, etc. która byłaby skuteczna.
a może prostszym rozwiązaniem jest wspomniane wcześniej wynajęcie dla dłużnika lokalu zastępczego na okres np. 3 miesięcy, co teoretycznie umożliwia komornikowi rozpoczęcie eksmisji.

Następna dyskusja:

Mieszkanie z lokatorem z li...




Wyślij zaproszenie do