konto usunięte

Temat: Dziedziczenie długów

Proszę o informację, czy dzieci dziedziczą długi swoich rodziców?
Jeżeli tak, to w jaki sposób mogą się przed tym uchronić?

Dziękuję z góry za informacje :)
Marek Jerzyk

Marek Jerzyk nie zawsze pisze co
wiem, ale zawsze
wiem, co pisze :)
__...

Temat: Dziedziczenie długów

Joanna L.:
Proszę o informację, czy dzieci dziedziczą długi swoich rodziców?
Jeżeli tak, to w jaki sposób mogą się przed tym uchronić?

Dziękuję z góry za informacje :)
mowiac po ludzku, np. nie przyjmujac spadku z dobrodziejstwem inwentarza; zamieszczajac ogloszenie w prasie ogolnopolskiej o braku odpowiedzialnosci za dlugi rodzicow; ... :-)
Beata M.

Beata M. "[...] kiedy się
uczysz czegoś nowego
musisz być dla
sie...

Temat: Dziedziczenie długów

warto chyab zaznaczyć, że jeśli rodzice mają długi ale mają np.: dom, czy działkę, czy mieszkanie, które moglibyśmy dziedziczyć, to zrzekając się spadku, zrzekamy się go w całości.
Nie ma tak dobrze,że bierzemy mieszkanie a długów nie. Jak nie chcemy przyjąć długów, mieszkanie też przepada

konto usunięte

Temat: Dziedziczenie długów

A, jeżeli rodzice nie mają mieszkania, domu ani działki. Co wtedy?

Temat: Dziedziczenie długów

wtedy są m.in. długi :(
Tomasz Serwański

Tomasz Serwański Microsoft Dynamics
CRM - konsultant
biznesowy

Temat: Dziedziczenie długów

to jest, jakkolwiek zle to zabrzmi w odniesieniu do rodzicow, czysta kalkulacja; oczywiscie jezeli cos sie zmienilo, albo to co pisze ponizej juz nie ma racji bytu - niech ktos skoryguje. rozwazmy dwa przypadki:

a) rodzice nie zyja, nie moga dysponowac majatkiem (prostszy przypadek); masz wybor, przyjmujesz spadek, lub sie go zrzekasz;
- jezeli przyjmujesz - przyjmujesz takze dlugi;
- jezeli sie zrzekasz - nie martwisz sie juz dlugami, ale potencjalny majatek rodzicow zasila skarb panstwa

b) rodzice zyja, moga dysponowac majatkiem
- na ich majatku (dom, auto, dzialka) moga uczynic darowizne na Twoja korzysc - i w takim razie ta czesc ich majatku stanie sie Twoim
- dalej do pozostalej czesci, i majatku i dlugow, zastosowanie bedzie mial punkt a) powyzej

oczywiscie pominalem aspekty mniej lub bardziej etyczne zwiazane z 'zabieraniem' rodzicom majatku ktory mialby sluzyc splacie potencjalnych dlugowTomasz Serwański edytował(a) ten post dnia 17.09.09 o godzinie 00:05
Jakub T.

Jakub T. JT KANCELARIA PRAWNA
RADCA PRAWNY JAKUB
TARKOWSKI

Temat: Dziedziczenie długów

Najprościej ujmując sprawę kodeksowo zachęcam do lektury tytułu VII KC gdzie wszystko jest ładnie wyjaśnione:

Tytuł VII.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA DŁUGI SPADKOWE

Art. 1030. Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku.

Art. 1031. § 1. W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.

§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi.

Art. 1032. § 1. Jeżeli spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spłacił niektóre długi spadkowe nie wiedząc o istnieniu innych długów, ponosi on odpowiedzialność za nie spłacone długi tylko do wysokości różnicy między wartością ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku a wartością świadczeń spełnionych na zaspokojenie długów, które spłacił.

§ 2. Jeżeli spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spłacając niektóre długi spadkowe wiedział o istnieniu innych długów spadkowych, ponosi on odpowiedzialność za te długi ponad wartość stanu czynnego spadku, jednakże tylko do takiej wysokości, w jakiej byłby obowiązany je zaspokoić, gdyby spłacał należycie wszystkie długi spadkowe.

Art. 1033. Odpowiedzialność spadkobiercy z tytułu zapisów i poleceń ogranicza się zawsze do wartości stanu czynnego spadku.

Art. 1034. § 1. Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów.

§ 2. Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów.

Co do samej procedury wskazuję odpowiednie przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące samej formy przyjęcia:

Rozdział 2 Przyjęcie lub odrzucenie spadku

Art. 640. § 1. Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie, wraz z załącznikami, do sądu spadku.

§ 2. Oświadczenia, o których mowa w paragrafie pierwszym, mogą być również składane w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku.

Art. 641. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno zawierać:

1) imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania;

2) tytuł powołania do spadku;

3) treść złożonego oświadczenia.

§ 2. Oświadczenie powinno również zawierać wymienienie wszelkich wiadomych składającemu oświadczenie osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych, jak również wszelkich testamentów, chociażby składający oświadczenie uważał je za nieważne, oraz danych dotyczących treści i miejsca przechowywania testamentów..

§ 3. Przy oświadczeniu należy złożyć wypis aktu zgonu spadkodawcy albo prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu, jeżeli dowody te nie zostały już poprzednio złożone.

§ 4. Jeżeli oświadczenie złożono ustnie, z oświadczenia sporządza się protokół.

Art. 642. Art. 643. O przyjęciu lub odrzuceniu spadku zawiadamia się wszystkie osoby, które według oświadczenia i przedstawionych dokumentów są powołane do dziedziczenia, choćby w dalszej kolejności.

Art. 644. Jeżeli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a inwentarz nie był przedtem sporządzony, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza.

Nie może się Pani zrzec spadku, gdyż zrzeczenie jest jedną z umów dotyczących spadków jakie można zawrzeć jeszcze za życia spadkodawcy.

Miłej lektury.Jakub Tarkowski edytował(a) ten post dnia 17.09.09 o godzinie 08:08

konto usunięte

Temat: Dziedziczenie długów

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi i życzę miłego dnia :)
Krystyna K.

Krystyna K. radca prawny

Temat: Dziedziczenie długów

Jeszcze jedna kwestia. Jeżeli wierzyciel zauważy, że rodzice specjalnie darowali majątek dziecku, żeby uciec od spłaty długu, to może wystąpić z powództwem o uznanie takiej darowizny za bezskuteczną.

konto usunięte

Temat: Dziedziczenie długów

z tego co wiem to spadkobiorcy maja 6 miesięcy na odrzucenie spadku.

czy ten czas liczy sie od daty zgonu dłuznika czy od chwili kiedy potencjalni spadkobiercy dowiaduja sie o "spadku" ?

konto usunięte

Temat: Dziedziczenie długów

powtarzam pytanie osoby powyżej-od którego momentu liczy sie to 6 miesięcy?

konto usunięte

Temat: Dziedziczenie długów

Milena C.:
powtarzam pytanie osoby powyżej-od którego momentu liczy sie to 6 miesięcy?

KC Art. 1015. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

konto usunięte

Temat: Dziedziczenie długów

dzięki!

Temat: Dziedziczenie długów

Hej, z długami jest różnie, najlepiej byś się dowiedział jaki naprawdę jest stan długów, no i jaki majątek przyjmiesz. Jest kilka firm które się tym zajmują, ale chyba najtańszą jest http://jakispadek.pl Zanimi zdecydujszesz ustal jak jest



Wyślij zaproszenie do