Ewelina Linda

Ewelina Linda Właścicel, EL.

Temat: działalność gospodarcza a tzw. "wysoki zus"

Proszę o pomoc. Byłam zatrudniona na pełen etat, w grudniu 2013 roku urodziłam dziecko i zdecydowałam się na roczny macierzyński, który był przyznany do 17.12.2014. Jednak w 2014 roku, będąc na macierzyńskim ponownie zaszłam w ciążę (termin porodu to końcówka lutego 2015). We wrześniu 2014 roku zwolniłam się z pracy za porozumieniem stron i otworzyłam własną działalność gospodarczą. Dokładnie 16.09.2014 otworzyłam firmę płacąc tzw. „wysoki zus”. Gdy dzwoniłam do oddziału ZUS dowiedziałam się iż z zasiłku macierzyńskiego nie mogę zrezygnować gdyż jest on już przyznany z tytułu pracy i zostanie mi wypłacony nawet gdy założę własna działalność i mogę płacić ‘’wysoki zus’’. Opłaciłam go za część września (od16.09 do 30.09) i cały październik. Od 1 listopada przeszłam na zwolnienia lekarskie. W grudniu kontrola z ZUS potwierdziła iż firma działała prawidłowo dzięki przedstawionym fakturom, dokumentacji związanej z działalnością firmy, nawet zeznań zleceniodawców, którzy potwierdzili fakt usług oferowanych przeze mnie. W lutym 2015 roku otrzymałam decyzję iż nie zostaną mi wypłacone ani chorobowe, ani macierzyński z tytułu działalności gdyż jak twierdzą nie mogłam przejść na zwolnienie lekarskie gdy był mi wypłacany jeszcze zasiłek macierzyński i najszybciej na zwolnienie lekarskie mogłam przejść po 17 grudnia 2014. Uważam iż jest to nie prawda.

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza a tzw. "wysoki zus"

A czy przypadkowo w decyzji tej nie przywołano następujących regulacji.

USTAWA
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych
(tekst jednolity)

Art. 6. 1 pkt 19 Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego;

art. 9 ust. 1 c 1c. Osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4, 5, 8 i 10, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów.

W takim przypadku podlegałaby Pani obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z uwagi na pobierany zasiłek macierzyński.

Jest to okoliczność znamienna, albowiem ubezpieczenie emerytalno - rentowe z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej miałoby charakter dobrowolny.

Art. 11. 1. Obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 1, 3 i 12.
2. Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4, 5, 8 i 10.

Z tego tytułu jeżeli przyjąć, że z tytułu dzielności gospodarczej była Pani ubezpieczona emerytalne i rentowo dobrowolnie, to nie mogła Pani ubezpieczyć się dobrowolnie na ubezpieczenie chorobowe, a co powoduje, że4 nie należy się zasiłek.



Wyślij zaproszenie do