Temat: Drugie mieszkanie w spadku - pomocy

Witam,

Na wstępie chcę zaznaczyć, że jestem laikiem w dziedzinie prawa i proszę mi wybaczyć niekiedy prozaiczne pytania..

2 lata temu otrzymałam w darowiźnie dom od rodziców. Natomiast w maju 2013 roku zmarła mi ciocia. Pozostawiła po sobie testament, w którym powołuje mnie, jako jedyną spadkobierczynię jej mieszkania. Ciocia miała 4 rodzeństwa i 2 dzieci po zmarłym rodzeństwie. Pismo do sądu o stwierdzenie nabycia spadku już wystosowałam. Jako, że w testamencie nie było nic wspomniane o wydziedziczeniu w/w osób rozumiem, że będę musiała wypłacić im zachowek? Czy osoby te indywidualnie muszą wnosić do sądu pismo o wypłatę zachowku czy sąd przyzna im to w moim orzeczeniu nabycia spadku automatycznie?
Mam też pytanie odnośnie rozliczenia z fiskusem. Chcąc uniknąć płacenia podatku (w moim przypadku 12%) jeden z wymogów, to przepisanie domu z darowizny od rodziców zstępnym w ciągu 6 miesięcy od zgłoszenia w urzędzie skarbowym faktu nabycia spadku. Jestem jednak bezdzietna, czy mogę je przepisać ponownie rodzicom, którzy są określani jako "wstępni"? Po jakim czasie, będąc już właścicielką mieszkania po ciotce, mogę ponownie starać się o darowiznę domu rodziców, nie płacąc żadnego podatku? Bo generalnie chodzi mi o to, by zachować obie nieruchomości i zapłacić jak najmniej.

Dziękuję z góry za pomoc i wyrozumiałość .

konto usunięte

Temat: Drugie mieszkanie w spadku - pomocy

Art. 991. § 1 kc Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Uprawnieni do zachowku są tylko najbliżsi zmarłego: małżonek, dzieci (bądź ich dzieci, czyli wnuki, jeśli ich przodkowie zmarli), a także rodzice, ale tylko gdyby byli powołani do spadku z ustawy.

Prawa do zachowku nie mają więc pozostali spadkobiercy, np. rodzeństwo i zstępni rodzeństwa, a także dziadkowie spadkodawcy i ich zstępni oraz dzieci małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

Następna dyskusja:

nabycie spadku a podatek PO...




Wyślij zaproszenie do