Temat: Dług po ojcu - pismo o stwierdzenie nabycia spadku od sądu

Witam,
sprawa którą zamierzam tu opisać sięga 2010 roku, kiedy to zmarł mój ojciec. Ojciec zamieszkiwał wraz z moim bratem i ze względu na nasze złe relacje nie dopuszczał mnie do ojca, ani tym bardziej do spraw związanych z jego finansami. Ojciec zmarł 06.02.2010, natomiast w dniu dzisiejszym, 5 lat po jego śmierci, otrzymałam pismo z Sądu Rejonowego, który wzywa mnie na przesłuchanie w charakterze strony w sprawie wniosku z Banku o stwierdzenie nabycia spadku.

Okazuje się, że ojciec zaciągnął pożyczkę na kwotę bliską 6 tysięcy złotych (daty spłaty poszczególnych rat, których łącznie jest 36, mają rozpiętość od 10.02.2010 do 10.01.2013), o której nie miałam najmniejszego pojęcia. Niestety nie złożyłam oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w przewidzianym terminie 6 miesięcy (o obowiązku jego złożenia dowiedziałam się dopiero teraz, czytając o tym w Internecie). Domyślam się jednak, że Bank będzie teraz próbował obarczyć mnie długiem zmarłego ojca, w związku z tym kieruję do Państwa zapytanie - co mogę w takiej sytuacji zrobić?

Nadmienię tylko, że z bratem nie mam najmniejszego kontaktu, wiem tylko to, że opuścił mieszkanie pewien czas po śmierci ojca. Nie poinformował mnie on jednak o długach. Mam podejrzenie, że to on mógł zmusić ojca do wzięcia pożyczki.

Czy mam jakąkolwiek możliwość odrzucenia spadku wraz z długami?

konto usunięte

Temat: Dług po ojcu - pismo o stwierdzenie nabycia spadku od sądu

Art. 1015. § 1 kc Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1019. § 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
§ 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
§ 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.

Rozumiem, że wiedział Pan, iż ojciec zmarł w 2010 roku?. Jeżeli tak to pozostaje Panu rozwiązanie z art. 1019 par. 2 kc.

IV CSK 612/11
postanow. SN 2012.07.05 OSNC 2013/3/39 ...
Niewiedza spadkobiercy o stanie spadku, pomimo podjętych odpowiednich i możliwych działań, może być uznana za błąd istotny (art. 1019 § 2 w związku z art. 84 § 2 k.c.).

Radzę udać się do profesjonalisty, który daną sprawę Panu poprowadzi.

Następna dyskusja:

pismo do sądu




Wyślij zaproszenie do