Temat: dentysta-odszkodowanie
Wojciech C.:
Lekarze w tym lekarze dentyści są obowiązani do posiadania ubezpieczenia, dodatkowo mogą się fakultatywnie ubezpieczyć.
Należy zatem wystąpić do ubezpieczyciela o likwidację szkody i wypłacę zadośćuczynienia plus odszkodowania.
Ktoś wyżej napisał, że uznania winy, przez ubezpieczonego nie powoduje automatycznie, ze zakład ubezpieczeń uzna się winnym. Tak. Jeżeli więc zakład ubezpieczeń odmówi pozwij dentystę zaznaczając, ze ubezpieczyciel odmówił, sąd wówczas wezwie do udziału w sprawie ubezpieczyciela, który wraz z ubezpieczonym będą odpowiadać in solidum za tą szkodę.
Lekarze dentyści zobowiązani sa posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC w zakresie udzialnych świadczeń zdrowotnych TYLKO w przypadku, kiedy świadczenia realizowane są przez dentystę w ramach kontraktu z NFZ.
Jeżeli przedmiotowe świadczenie nie było realizowane w ramach umowy kontraktu z NFZ to odpowiedzialność dentysty jest na jego ryzyku. Może, ale nie musi posiadać umowy OC.
Błędem jest sugerowanie, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność z ubezpieczonym lekarzem in solidium - jeżeli umowa ubezpieczenia jest dobrowolna, to odpowiednie zapisy umowy mogą wyłączać odpowiedzialność ubezpieczyciela w różnych przypadkach nawet tych, które są objęte ustawową odpowiedzialnością sprawcy szkody ....
Druga sprawa, to sąd wezwie ubezpieczyciela do sprawy jeżeli o to poprosi pozwany (lekarz dentysta) i tylko w charakterze interwenietna ubocznego. To ubezpieczyciel decyduje, dbając o wsłasny interes, czy do sprawy przystępuje czy nie. Chyba że ubezpieczyciel przez powoda jest dopozwany (na równi z pozwanym lekarzem).
I ostatnia kwestia, już przez kogoś wskazywana: to na Poszkodowanym ciąży udowodnienie zawinionego działania/zaniechania lekarza. Odpowiedzialnośc lekarza (każdego) oparta jest o zwykły reżim odpowiedzialności tj. na zasadach art. 415 k.c. i zgodnie z ogólną regułą art. 6 k.c. udowiodnienie winy stoi po stronie Poszkodowanej.
Pozdr.
rav
Rafał J. edytował(a) ten post dnia 29.10.09 o godzinie 16:06