Grzegorz Smerd

Grzegorz Smerd Planista produkcji

Temat: delegacja a koszty wyżywienia

Witam serdecznie,
Chciałbym się Was poradzić w pewnej kwestii.
Otóż za jakiś czas mam wyjechać na tygodniowe szkolenie. Organizator szkolenia zapewnia w ramach kursu posiłek regeneracyjny w postaci obiadu (częsta praktyka). Zwróciłem się do Prezesa w sprawie ustalenia diet przypadających na ten okres (przecież cały tydzień nie będziemy funkcjonować na jednym posiłku dziennie). W odpowiedzi usłyszałem, że firma opłaca koszt kursu, transportu oraz zakwaterowanie, ale za śniadania i kolację musimy zapłacić z własnych pieniędzy. Czy firma może tak postąpić? Czy po powrocie mogę ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów z tytułu wyżywienia?

Bardzo prosiłbym o Waszą opinię na ten temat.
pozdrawiam,
Grzegorz

konto usunięte

Temat: delegacja a koszty wyżywienia

W domu za jedzenie pracodawca też nie płaci, prawda?:)
Przysługują diety-jak niżej, nocleg zazwyczaj jest ze śniadaniem.

"Delegacja krajowa a wyżywienie

Przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki, które poniósł na wyżywienie w trakcie swojej podróży, jednakże występują tu ograniczenia. Jest to związane z art. 23 ust. 1 pkt. 52 ustawy o PIT, zgodnie z którym do kosztów można zaliczyć diety na wyżywienia w takiej wysokości, w jakiej przysługują one pracownikom w delegacjach. Aktualnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej dobowa wysokość takiej diety wynosi 30 zł.
W sytuacji, gdy podróż służbowa odbyła się na przełomie lutego i marca 2013, prawidłowe będzie zastosowanie diet w nowej, wyższej kwocie dla całości delegacji, bez różnicowania na poszczególne miesiące.
Należy wziąć pod uwagę również długość podróży, ponieważ: dla podróży trwającej nie dłużej niż dobę:
od 8 do 12 godzin - połowa diety;
powyżej 12 godzin - dieta w pełnej wysokości;
oraz dla podróży dłuższej niż doba:
za każdą pełną dobę - dieta w pełnej wysokości;
za dobę rozpoczętą i trwającą ponad 8 godzin - dieta w pełnej wysokości;
za dobę rozpoczętą, trwającą do 8 godzin - połowa diety.
Delegacja krajowa a koszty noclegów

Wydatki poniesione na hotel, motel itp., w których przedsiębiorca nocuje w czasie podróży służbowej, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w całej kwocie. Nie ma także przeszkód, aby wybrać nocleg w kwaterze prywatnej - należy tylko zadbać o uzyskanie rachunku od osoby świadczącej takie usługi. Nie ma natomiast możliwości zaliczania do kosztów ryczałtu za nocleg, który przysługuje pracownikom. Dlatego, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się nocować u kontrahenta bądź też rodziny, znajomych itp., nie zaliczy w koszty podróży żadnych wydatków na zakwaterowanie.
UWAGA! Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 4 ustawy o VAT od usług hotelowych nie można odliczyć podatku VAT. W związku z tym kosztem przedsiębiorcy będzie cała kwota brutto, którą zapłaci za nocleg."


http://poradnik.wfirma.pl/-jak-rozliczac-delegacje-kra...

Diety można sobie wyliczyć tu:
http://poradnik.ngo.pl/x/582911
Jolanta D.

Jolanta D. Rekruterów zapraszam
do kontaktu -
stanowiska
menadżerskie

Temat: delegacja a koszty wyżywienia

przyslugiwac beda diety w zawrotnej wysokosci 15 zl dziennie.
Grzegorz Smerd

Grzegorz Smerd Planista produkcji

Temat: delegacja a koszty wyżywienia

Dziękuje bardzo za odpowiedzi.
Czyli tak jak myślałem, nie ma o co kopii kruszyć.

konto usunięte

Temat: delegacja a koszty wyżywienia

Podstawą wypłaty świadczeń z tytułu podróży służbowej jest art. 77[5] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. Z przepisu tego wynika, że podróż służbowa jest to podróż na polecenie pracodawcy w celu wykonania zadania służbowego poza – upraszczając – zwykłe miejsce pracy. Tymczasem podróż na szkolenie (tzw. podróż szkoleniowa), nie wymaga polecenia pracodawcy, a sama nauka co do zasady nie jest zadaniem służbowym. Zamiast polecenia przepisy wymagają inicjatywy lub zgody pracodawcy. Wystawienie polecenia jest jednak dopuszczalne – będzie to świadczyło po prostu o inicjatywie lub zgodzie pracodawcy i przyznaniu świadczeń na zasadach przewidzianych dla podróży służbowych.

Dodatkowo: podstawą wypłaty świadczeń przy szkoleniach nie jest art. 77[5] k.p., a art. 103[1] k.p. Zgodnie z tym przepisem pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia (czyli nie będące ani urlopem szkoleniowym, ani zwolnieniem z całości lub części dnia pracy), w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Zwrot w szczególności oznacza, że katalog świadczeń wymienionych w tym przepisie ma charakter jedynie przykładowy. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że przepis ten nie odsyła do przepisów dotyczących podróży służbowych.

Z powyższego wynika, że świadczenia wypłacane z tytułu podróży szkoleniowych stanowią świadczenia dodatkowe w rozumieniu art. 103[3] k.p., a tym samym pracodawca może przyznać pracownikowi dietę lub nie – jest to zależne wyłącznie od jego woli. Zapewnienie posiłków nie ma przy tym większego znaczenia – art. 103[3] k.p. w ogóle nie przewiduje diet, a tym bardziej ich zmniejszenia za posiłki. Dopóki pracodawca nie przyzna świadczenia nie jest ono należne pracownikowi. A skoro pracodawca ma wolną rękę może przyznać świadczenie np. w postaci. diety, nawet pomimo zapewnienia posiłku podczas szkolenia.

Świadczenia z tytułu podróży szkoleniowych korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.), a to z kolei oznacza, że wolne od podatku i składek będą wszystkie świadczenia, nawet jeśli ich wartość przekracza limity określone w przepisach o podróżach służbowych (vide Paweł Ziółkowski).

Następna dyskusja:

Problem z delegacja.




Wyślij zaproszenie do