Adam Kowalski

Adam Kowalski Ładne, Ładna

Temat: Darowizna bratu

Witam

Mam takie pytanie. Przelałem bratu takie kwoty

8tys
8tys
19tys

te wszystkie 3 kwoty liczą się jako darowizna i mam pół roku na złożenie w US 3 pitów i po złożeniu tych pitów nie będę musiał płacić żadnego podatku ?

konto usunięte

Temat: Darowizna bratu

Art. 4a. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Warunki zwolnienia można podzielić na materialne (podmiot, przedmiot, termin) oraz instrumentalne, które także mają charakter materialnoprawny, bo ich brak wywołuje takie właśnie skutki. Należą do nich zgłoszenie i udokumentowanie nabycia środków pieniężnych. Warunkiem podmiotowym zwolnienia jest zaliczenie do tzw. grupy zerowej. Obejmuje ona: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. W grupie tej nie znaleźli się zatem: zięć, synowa i teściowie wskazani jako nabywcy w grupie I. Ustawodawca nie wprowadził żadnego wyjątku od reguły, że podany wyżej katalog podmiotowy odnosi się do wszystkich tytułów nabycia w równym stopniu

Zgłoszenie nabycia, oczywiście z wyjątkiem przypadków, w których obowiązek zgłoszenia nie obowiązuje , jest istotnym warunkiem nabycia prawa do zwolnienia podatkowego. Zgłoszenie składa się na stosownym formularzu SD-Z2 (do dnia 30 września 2009 r. można było wykorzystywać formularz SD-Z1).

Następnym warunkiem instrumentalnym zwolnienia podmiotowego jest udokumentowanie nabycia środków pieniężnych w przypadku, gdy wysokość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł, dowodem ich przekazania na rachunek bankowy. Sformułowanie „majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie" oznacza, że w przypadku gdy darowizna środków pieniężnych np. w kwocie 1000 zł nastąpiła w dniu 6 marca 2009 r., wartość łączną majątku zlicza się z 5 lat poprzedzających 2009 r., czyli z lat 2004–2008. Warunkiem dokonania tej operacji jest, aby były to rzeczy i prawa majątkowe podlegające obowiązkowi podatkowemu z tytułów określonych w art. 1 ust. 1 pkt 2 u.p.s.d., nabyte od tej samej osoby w tych 5 latach. Udokumentowanie nabycia dotyczy tylko nabycia na skutek darowizny lub polecenia darczyńcy.

Literatura

Babiarz S., Spadek i darowizna w prawie cywilnym i podatkowym, Warszawa 2008
Morawski W., Ulgi i zwolnienia w prawie podatkowym, Gdańsk 2003
Nykiel W., Ulgi i zwolnienia w konstrukcji prawnej podatku, Warszawa 2002
Wronkowska S., Zieliński M., Problemy i zasady redagowania tekstów prawnych, Warszawa 1993

Następna dyskusja:

Spadek, darowizna a ulga mi...




Wyślij zaproszenie do