konto usunięte

Temat: Co może komornik ?

Moja mama nabrała w parabankach pożyczek, nie wiem ogólnie na jakie kwoty ,ani na co, jestem mężatką ,mama mieszka z nami w mieszkaniu TBS ,jest zameldowana, ma emeryturę już zajętą przez komornika ,obecni wierzyciele grożą mi że komornik zabierze nam wszystko ,mama nic nie posiada,wszystko co mamy jest dorobkiem moim i męża,co może komornik ?

konto usunięte

Temat: Co może komornik ?

Jeszcze jedno ,mama jest mężatką ,od 30 lat ,nie mieszka z mężem.

konto usunięte

Temat: Co może komornik ?

Komornik przeprowadzając egzekucję z ruchomości ma dosyć szeroki wachlarz działania.

Art. 845. § 1 kpc. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie.
§ 2. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.
§ 2a. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych komornik może zająć także ruchomości będące we władaniu osoby zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem bez zgody tej osoby, chyba że przedstawi ona dowód, że ruchomości są jej własnością.
§ 3. Nie należy zajmować więcej ruchomości ponad te, które są potrzebne do zaspokojenia należności i kosztów egzekucyjnych.

Kluczowe jest użycie słowa włada. Dokonując zajęcia, komornik nie bada statusu prawnego rzeczy ruchomej znajdującej się we władaniu dłużnika albo wierzyciela, w szczególności nie sprawdza, czy taka ruchomość pozostaje własnością dłużnika. Stwierdza jedynie, czy dłużnik (lub wierzyciel) faktycznie nią dysponuje.

W wyroku z dnia 15 lutego 1991 r., IV CR 550/90, LEX nr 9051, Sąd Najwyższy stwierdził, że gdy rzecz ruchoma znajduje się w mieszkaniu lub w innym miejscu zajmowanym przez dłużnika wspólnie z osobami trzecimi, zwłaszcza z członkami rodziny, to - gdy nic innego nie wynika z charakteru rzeczy lub innych szczególnych okoliczności - komornik może przyjąć, że jest ona co najmniej we współwładaniu dłużnika, a to upoważnia go do jej zajęcia.



Wyślij zaproszenie do