Agnieszka Szeloch

Agnieszka Szeloch showroom manager,
Redefo Sp. z o.o.
www.redefo.eu

Temat: Brak przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny

Post usuniętyTen post został edytowany przez Autora dnia 27.05.14 o godzinie 16:05

konto usunięte

Temat: Brak przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny

Agnieszka P.:
Witam.
Czy w przypadku złożenia do sądu pozwu o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny można w nim zawrzeć również prośbę o alimenty na dziecko?
Tak, piszesz jeden pozew, a w nim podajesz ile chcesz na dziecko, a ile na siebie.
Anna Jakuć

Anna Jakuć Adwokat, Kancelaria
Adwokacka

Temat: Brak przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny

oj, róznie to bywa.... w mojej praktyce różnie się zdarzało, czasem Sąd zarządzał "rozdzielenie" spraw a czasem prowadził jedno postępowanie w przedmiocie tych dwóch roszczeń...
tylko proszę pamiętać, że jak będzie Pani formułować stosowne pismo a dziecko nie jest pełnoletnie, to o alimenty na dziecko wnosi Pani w imieniu dziecka jako przedstawiciel ustawowy (a gdy dziecko jest pełnoletnie to może samo takie roszczenie wnieść) a więc są to de facto dwie sprawy wnoszone przez 2 osoby (dziecko i Panią).

pozdr i powodzenia.
Agnieszka P.:
Witam.
Czy w przypadku złożenia do sądu pozwu o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny można w nim zawrzeć również prośbę o alimenty na dziecko? Czy to muszą być dwa odrębne wnioski? Czy można też w jakiś sposób wnieść o spłatę dotychczasowego zadłużenia męża wobec żony, która od ponad 2 lat płaci wszystkie rachunki i utrzymuje dom? Nie ma tu mowy o rozwodzie, jest za to rozdzielność małżeńska.
Pozdrawiam
Agnieszka

konto usunięte

Temat: Brak przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny

W uzasadnieniu uchwały całej Izby Cywilnej SN z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, LEX nr 3342, wyraźnie wskazano, że art. 27 i 28 k.r.o. regulują "obowiązek przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny jako całości". A zatem świadczenie, o którym mowa w art. 27 k.r.o., służy zaspokojeniu potrzeb wszystkich członków rodziny, a w tym także drugiego małżonka. W piśmiennictwie zwraca się uwagę, że zakres obowiązku alimentacyjnego z art. 27 k.r.o. zależy od liczebności rodziny, albowiem "rodzice powinni ze swoimi dziećmi dzielić także środki niezbędne dla ich własnego utrzymania" (B. Walaszek, Zarys prawa rodzinnego i opiekuńczego, Warszawa 1971, s. 53). Zgodnie z pkt I powołanej wyżej uchwały SN z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, zawierającej wytyczne w zakresie wykładni i praktyki sądowej w sprawach o alimenty: "Małżonek może dochodzić zaspokajania potrzeb na zasadzie art. 27 k.r.o. zarówno wtedy, gdy rodzinę tworzą małżonkowie i dzieci będące na ich utrzymaniu, jak i wtedy, gdy w rodzinie dzieci takich nie ma".

Z tego też tytułu uważam, że powinna być dochodzona jedna kwota, obejmująca potrzeby całej rodziny.

Uprawnienia i obowiązki o charakterze majątkowym dzieli się na zależne, jak i niezależne od ustroju majątkowego występującego między małżonkami (por. J. Strzebińczyk, Prawo rodzinne, Kraków 2002, s. 127 i n.)

Następna dyskusja:

Umowa zlecenie - czy wypowi...




Wyślij zaproszenie do