Temat: błąd sądu
W sytuacji z art. 199 par 1 pkt 2 kpc Sąd winien odrzucić pozew a nie oddalać powództwo.
Art. 199. [Przyczyny odrzucenia pozwu]
§ 1.
Sąd odrzuci pozew:
ąd odrzuci pozew:
1) jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna;
2) jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona;
3) jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie.
Okoliczności, które uzasadniają odrzucenie pozwu sąd bierze pod rozwagę z urzędu w każdym stanie sprawy co wynika ze zdania trzeciego art. 202 kpc.
Art. 202 kpc . Niewłaściwość sądu dającą się usunąć za pomocą umowy stron sąd bierze pod rozwagę tylko na zarzut pozwanego, zgłoszony i należycie uzasadniony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Sąd nie bada z urzędu tej niewłaściwości również przed doręczeniem pozwu. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, okoliczności, które uzasadniają odrzucenie pozwu, jak również niewłaściwy tryb postępowania, brak należytego umocowania pełnomocnika, brak zdolności procesowej pozwanego, brak w składzie jego organów lub niedziałanie jego przedstawiciela ustawowego sąd bierze pod rozwagę z urzędu w każdym stanie sprawy.
W tym zakresie wymagane jest wydanie postanowienia o odrzuceniu pozwu.
Należy jednak pamiętać, że niezwykle trudno byłoby uzyskać odszkodowanie z tytułu rozpoznania sprawy przez Sąd, w której zachodziła powaga rzeczy osądzonej. Po pierwsze wskazać należy, że to Pan złożył powództwo, a więc winien wiedzieć, że sprawa o to samo już się zakończyła. Po drugie należałoby zbadać jak długi okres czasu dzielił oba postępowania. Po trzecie skąd Sąd powziął wiedzę o poprzednim postępowaniu.