Daniel Wójcik

Daniel Wójcik Kasjer, Statoil
Poland Sp. z o.o.

Temat: Bezpodstawne zajęcie wynagrodzenia i konta bankowego

W dniu 2 grudnia 2011r został mi skradziony dowód osobisty i podpisane umowy telekomunikacyjne na ten dowód oraz firmę która też została założona na skradziony dowód . Zostało zawiadomione to na policji , odbyła sie rozprawa na której uznano winnego mojego brata za wszystkie popełnione czyny. Wydawać by sie mogło że wszystko się skończyło po mojej myśli, jednak tak nie jest. Mimo że postępowanie trwało i skończyło sie dnia 27 sierpnia 2013r , to firma Intrum Justitia wykupiła dług od firm telekomunikacyjnych. Dzwonili do mnie i ja ich informowałem o tym że trwa postępowanie w sprawie mojego skradzionego dowodu. Na początku roku 2013 wyjechałem do pracy za granice. Dom został sprzedany po rozwodzie przez moich rodziców wiec żadnej korespondencji nie otrzymywałem. O tym że wystąpili do komornika też nie wiedziałem . w Październiku 2013 r zablokowano mi konto bankowe zaś od grudnia wynagrodzenie u pracodawcy u którego pracuje od września 2013 roku po powrocie z zagranicy. W tym momencie nie wiem kompletnie co robić. Wysłałem wyrok oraz opis całego zdarzenia do komornika , pełnomocnika firmy windykacyjnej oraz do głównej siedziby tej firmy . Komornik powiedział że u nich wszystko wyjaśnione i przesyłają pełną dokumentacje do wierzyciela czyli firmy Intrum Justitia. Natomiast za każdym razem jak dzwonie do tej firmy nic mi nie chcą powiedzieć , Co mam robić bo już brak mi pomysłów jak rozwiązać tą sprawe, bowiem ponosze odpowiedzialność nie za swoją wine. Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pomysły. Daniel Wójcik

konto usunięte

Temat: Bezpodstawne zajęcie wynagrodzenia i konta bankowego

Aby możliwym było skierowanie wniosku do komornika o prowadzenie postępowania egzekucyjnego musi istnieć tytuł egzekucyjny. Przypuszczam, że w Pana przypadku został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.
Nie złożył Pan od niego sprzeciwu w terminie ustawowym, więc się uprawomocnił. Po nadaniu na niego klauzuli wykonalności stał się on tytułem wykonawczym uprawniającym do wdrożenia egzekucyjnego.

Nie widzę akt sprawy, ale z podawanych dan wynika, że termin do złożenie zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności minął. jest to dosyć niekomfortowa sytuacja bowiem pomimo niezasadności roszczenia orzeczenie stało się prawomocne.

Pierwszy krok jak rozumiem Pan wykonał, bowiem przesłał Pan wierzycielowi swoje stanowisko w sprawie łącznie z dokumentacją, dotycząca popełnionego przestępstwa. Można zatem wyprowadzić wniosek, że prowadząc dalej postępowanie dowodowe są w delikcie, co naraża ich na odpowiedzialność odszkodowawczą. Poza tym należąłoby ich wezwać do cofnięcia wniosku egzaekucyjnego.

Należy jednak rozważyć jak wzruszyć te prawomocne orzeczenie.

W pierwszym rzędzie mógł by napisać pan do Sądu w którym wydano nakaz zapłaty sytuację,wskazująca na to, że dom został sprzedany i nie otrzymywał Pan żadnej korespondencji, przy czym w piśmie tym należało by podać wszystkie dowody wskazujące na daną okoliczność. Jest to okoliczność o tyle istotna bowiem zgodnie z art. 359. § 1 kpc postanowienia niekończące postępowania w sprawie mogą być uchylane i zmieniane wskutek zmiany okoliczności sprawy, chociażby były zaskarżone, a nawet prawomocne.

Przywołane okoliczności są o tyle ważkie z punktu widzenia niniejszej sprawy bowiem ugruntowane w doktrynie i orzecznictwie jest stanowisko, że postanowienie sądu co do nadania klauzuli
wykonalności nie jest postanowieniem kończącym postępowanie w sprawie
w rozumieniu art. 3941§ 1 k.p.c.Zapada ono bowiem w postępowaniu przygotowawczym do właściwego postępowania egzekucyjnego i finalizuje jedynie określony fragment sprawy, nie kończąc postępowania jako całości (por. m.in. uchwała Sądu Najwyższego z 9 listopada 1994 r., III CZP 143/94, OSN
C 1995,nr3, poz. 46 oraz postanowienia Sądu Najwyższego z 14 listopada 1996 r., I CKN7/96, OSNC 1997, nr 3, poz. 31, z 27 sierpnia 1996 r., I PKN 5/96, OSNAPUS1997, nr 5, poz. 72, z 9 marca 2000 r., III CZP 39/00, OSNC 2000, nr 7-8,poz.150).

Tym samym może Pan napisać do Sądu który wydał najprawdoodobniej nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (musi Pan sprawdzić daną okoliczność) o uchylenie klauzuli wykonalności, powołując się na art. 359. § 1 kpc, opisując fakt, że nie był Pan w stanie odebrać korespondencji z Sadu (nakaz zapłaty) i opisac przedmiot sprawy wraz z dokumentacją obrazująca fakt popełnienia przestępstwa. Jeżeli trafi Pan na rzetelna osobę może uchyli klauzule wykonalności i doręczy właściwie nakaz zapłaty , od którego będzie służył sprzeciw.

Jeżeli w Pana przypadku nie wydano nakazu zapłaty lub nie będzie możliwości uchylenia klauzuli wykonalności i doręczenia nakazu zapłaty w sposób właściwy może pan rozpatrzyć możliwość wystąpienie z wnioskiem o wznowienie postępowania z art. 403 kpc..

Art. 403. § 1. Można żądać wznowienia na tej podstawie, że:
1) wyrok został oparty na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym;
2) wyrok został uzyskany za pomocą przestępstwa.
§ 2. Można również żądać wznowienia w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku, dotyczącego tego samego stosunku prawnego, albo wykrycia takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.
§ 3. (uchylony).
§ 4. Można żądać wznowienia, jeżeli na treść wyroku miało wpływ postanowienie niekończące postępowania w sprawie, wydane na podstawie aktu normatywnego uznanego przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, uchylone lub zmienione zgodnie z art. 4161.

Art. 407. § 1. Skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzymiesięcznym; termin ten liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, a gdy podstawą jest pozbawienie możności działania lub brak należytej reprezentacji - od dnia, w którym o wyroku dowiedziała się strona, jej organ lub jej przedstawiciel ustawowy.

Z uwagi na brak konkretnych danych dotyczących m.in. daty wydania wyroku bądź nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, daty powzięcia wiadomości o orzeczeniu mój wywód jest jedynie sugestią, zaś z uwagi na zawiłość sprawy radzę udać się do profesjonalnego prawnika z kompletem dokumentów.



Wyślij zaproszenie do