konto usunięte

Temat: Alimenty dla osoby pracującej, ale nie uczącej się

Witam.
W tym roku (po dwuletniej przerwie od nauki) chciałabym rozpocząć studia. Utrzymuję się sama, rodzice nie pomagają mi finansowo, a uczelnia sporo kosztuje. Nie stać mnie na to, aby samodzielnie rozpocząć naukę w tej szkole. Dlatego potrzebuję alimenty od mojego ojca, który nie mieszka od prawie dwóch lat z moją mama w jednym mieszkaniu. Sam wyprowadził się z domu. Do tej pory nie mogłam liczyć na jego wsparcie finansowe, a jeśli już to sporadycznie.
Czy jest szansa o przyznanie alimentów, czy muszę posiadać legitymację uczelni, aby ubiegać się o nie?

konto usunięte

Temat: Alimenty dla osoby pracującej, ale nie uczącej się

I SA/Łd 788/02
wyrok NSA 2003.10.16 w Łodzi
LEX nr 90294
Wiek dziecka nie przesądza o istnieniu bądź nieistnieniu obowiązku alimentacyjnego, lecz możliwości dziecka do samodzielnego utrzymania się, dochody z jego majątku, a także niedostatek.

I CKN 1538/99
wyrok SN 2000.03.24 LEX nr 51629
1. Dziecko, które osiągnęło nie tylko pełnoletność, ale zdobyło także wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy zawodowej, pozwalającej na samodzielne utrzymanie, nie traci uprawnień do alimentów, jeżeli np. chce kontynuować naukę i zamiar ten znajduje uzasadnienie w dotychczas osiąganych wynikach.
2. Trudna sytuacja materialna rodziców nie zwalnia ich od obowiązku świadczenia na potrzeby dzieci. Zmuszeni są oni dzielić się z dziećmi nawet bardzo szczupłymi dochodami, chyba że takiej możliwości są pozbawieni w ogóle. W sytuacjach skrajnych, zwłaszcza o charakterze przejściowym, sprostanie obowiązkowi alimentacyjnemu wymagać nawet będzie poświęcenia części składników majątkowych.

III CKN 199/99
wyrok SN 1999.06.30 LEX nr 503217
1. Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka - stanowiący uszczegółowienie ogólnego obowiązku "troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka" i należytego przygotowania go, odpowiednio do jego uzdolnień, do pracy zawodowej - nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie jest również związany ze stopniem wykształcenia w tym sensie, że nie ustaje z chwilą osiągnięcia przez dziecko określonego stopnia podstawowego czy średniego wykształcenia.
2. W sytuacji, gdy pełnoletnie dziecko, mając wyuczony zawód, zamierza kontynuować naukę na wyższej uczelni prywatnej, z którą to nauką - obok kosztów utrzymania - łączy się czesne, trzeba uwzględniać okoliczność, czy pozwala na to stopa życiowa rodziców.

I CKN 898/97
wyrok SN 1998.11.26 LEX nr 1215599
Osiągnięcie samodzielności przez dziecko, w rozumieniu art. 133 § 1 k.r.o., zakłada zdobycie przez nie odpowiadających jego uzdolnieniom i predyspozycjom kwalifikacji zawodowych. Rodzice winni łożyć na utrzymanie i wykształcenia także pełnoletniego dziecka, zdobywającego kwalifikacje zawodowe, odpowiadające jego uzdolnieniom i predyspozycjom, np. uczącego się w szkole pomaturalnej lub studiującego na wyższej uczelni. Warunkiem jest tylko, by był to czas rzeczywistej nauki.

I CKN 521/98
wyrok SN 1998.07.16 Ustanie obowiązku alimentacyjnego rodziców.
LEX nr 1232692
W odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletność, należy brać pod rozwagę to, czy wykazują chęć dalszej nauki oraz czy ich zdolności oraz cechy charakteru pozwalają na kontynuowanie nauki. Rodzice nie mogą zatem uchylić się od obowiązku alimentowania studiującego dziecka przez powoływanie się na to, że mogłoby ono już "utrzymać się samodzielnie", gdyby podjęło pracę z chwilą osiągnięcia średniego wykształcenia. Jedynie brak pozytywnych wyników w nauce uzasadniałby ustanie obowiązku alimentacyjnego rodziców.

II CRN 439/85
wyrok SN 1986.02.11 OSP 1987/4/85
Jeżeli dotychczasowe kwalifikacje dziecka nie zapewniają mu odpowiedniego poziomu życia i w związku z tym zamierza ono podnieść te kwalifikacje, podejmując np. studia wyższe, okoliczność,że przed tymi studiami już pracowało i pobierało wynagrodzenie za pracę, nie zwalnia rodziców od alimentacji na tej podstawie, że dziecko jest już w stanie utrzymać się samodzielnie (art. 133 § 1 k.r.o.).

Mając na uwadze powyższe nie jest wykluczone staranie się o alimenty, ale musi być wykazanie, że się studiuje, bowiem to nowa okoliczności, która w tym przypadku uzasadni ich dochodzenie.



Wyślij zaproszenie do