Paweł Orliński

Paweł Orliński Specjalista ds.
Taryfikacji
Ubezpieczeń

Temat: Solvency 2 - MCR

Witam wszystkich,

Zajmuję się dyrektywą Solvency 2 (praca licencjacka).

Art. 129 ust.1b, 1c i 2:

"1b. Minimalny wymóg kapitałowy odpowiada kwocie dopuszczonych podstawowych środków własnych, poniżej której ubezpieczający i beneficjenci są narażeni na niedopuszczalny poziom ryzyka"

"1c. Funkcja liniowa, o której mowa w ust.2, stosowana do obliczania minimalnego wymogu kapitałowego, jest kalibrowana według wartości narażonej na ryzyko podstawowych środków własnych zakładu ubezpieczeń na poziomie ufności wynoszących 85% w okresie jednego roku"

"2. Z zastrzeżeniem ust.1b minimalny wymóg kapitałowy jest obliczany jako funkcja liniowa zbioru lub podzbioru następujących zmiennych: rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe zakładu, składka przypisana, suma na ryzyku, podatki odroczone i wydatki administracyjne. Stosowane zmienne mierzy się bez uwzględnienia reasekuracji."

Jak wobec tego obliczać MCR (minimum capital requirements, minimalny wymóg kapitałowy)?
Przepis jest dla mnie niejasny.

Ja rozumiem to tak:

MCR=a+b*Rez-c*Skł+d*Sum+e*Pod+f*Wyd
Parametry a,b,c,d,e,f>0
Przy c jest minus, bo przyszłe składki zmniejszają MCR.

Teraz, każdy z elementów zbioru zmiennych funkcji f, kalibrujemy względem VaR (value at risk, wartość narażona na ryzyko) przy poziomie ufności 85%. Czyli na przykład bierzemy zmienną Rez (rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe) i patrzymy, jaki rozkład ma wykorzystanie tych rezerw. Obliczamy jaki procent tych rezerw jest wystarczający, by na na 85% zapewnić, że rezerw wystarczy.

Czy dobrze myślę?

Będę wdzięczny za pomoc,
Pozdrawiam,
Paweł OrlińskiPaweł Orliński edytował(a) ten post dnia 05.08.11 o godzinie 12:44