Temat: Diagram ER - do sprawdzenia
Leszek Rabek:
...
I właśnie dlatego powinna być encja z pozycjami faktury, gdyż dokładnie robi nam się relacja wiele do wielu. I tu będę w sprzeczności z Michałem niby nic nie było o stanach magazynowych itp., ale jeżeli tego nie zastosujemy to katalog obuwia i faktury mogą zostawać właśnie we wspomnianej relacji, i nie możemy podejść w ten sposób, że buty takie same mają mieć różne ID, gdyż co to za katalog by nam powstał - produkujemy 1000 po 1000 par z 10 rodzajów butów i już mamy 10000 różnych rekordów - bez sensu (a co jakbyśmy produkowali na rynek chiński ;) (a od strony technicznej jeszcze proszę mieć na uwadze postaci normalne ;). A i oczywiście ortograf na schemacie.
Z tego co zauważyłem mówimy o modelu logicznym, tak więc nie ma problemu z zaznaczeniem relacji N:M pomiędzy obuwiem i fakturą. W modelu fizycznym relacja ta prawdopodobnie zostanie zrealizowana tabelą złączającą (łącznikowa). Natomiast encja magazyn powinna zawierać liczbę sztuk danego obuwia. Wtedy nie będzie problemu ze sprzedażą obuwia, którego nie ma w magazynie. Encja Rata moim zdaniem była w porządku.
Z grubsza diagram wygląda na ok, ale problem jest z tym, że sprzedajemy obuwie i umieszczamy go w Fakturze bez odwołania się do Magazynu. Dane o tym, z którego magazynu sprzedajemy powinny znaleźć się w encji Faktura (inna sprawa czy chcemy te dane umieszczać na "papierowej" fakturze). Inaczej nie unikniemy problemu sprzedaży obuwia, którego nie ma w magazynie.
Na koniec, w modelu logicznym nazwy encji powinny być w licznie pojedynczej, a w modelu fizycznym w liczbie mnogiej (tak jest w teorii, o praktykowaniu w polskich firmach rozwodzić się nie będę).