konto usunięte

Temat: universal default - prośba o wytłumaczenie

Dzień dobry wszystkim :-)

Chciałabym Was prosić o wytłumaczenie mi, na czym dokładnie polega zasada "universal default" i czy występuje również w polskich praktykach bankowych, czy raczej ogranicza się do Stanów Zjednoczonych.

Z góry serdecznie dziękuję

Magda

konto usunięte

Temat: universal default - prośba o wytłumaczenie

Jest to problem, który raczej nie występuje w polskich praktych bankowych, charakteryzują to dane według ankiety Braun Research z 2006 roku, gdzie 70% nie zdawało sobie sprawy z polityki „universal default” potocznie zwanej zasady generalnego nie wywiązywania się.
To są tak zwane haczyki, dlatego należy szukać usługfodawcy z czystym przejrzystym zamiarem.
Warto czytać drobny druk:

Wyjaśnienie ze źródła:
http://www.hellopl.com/poradnik/drobny_druk,st3.html

APR, informacja o zmiennej stopie procentowej: wyjściowa stopa procentowa jest często podana dużą czcionką na frontowej stronie oferty, ale to jak się zmieni ta stawka jest napisane na końcu, choć jest to równie – jeśli nie bardziej – ważne.

Według Johna Baskina, dyrektora narodowego serwisu doradczego non-profit Bill Free – American Credit Counselors, 53% Amerykanów ciągle ma niespłaconą większość salda pod koniec okresu obowiązywania promocyjnej stawki. Ale nawet jeżeli spłacisz całość rachunku, jedno lub dwa potknięcia mogą zmienić twoje oprocentowanie.

„Jeżeli zalegasz z dwoma spłatami lub dwa razy się spóźnisz z płatnością, mogą ci automatycznie podnieść procent” – ostrzega Ray Hooper, manager szkoleniowy Consumer Credit Counselling Service (Serwisu Doradczego ds. Kredytów Konsumenckich) w Dallas.

Drobny druk może cię ostrzec przed potknięciami, które pozwoliłyby na podniesienie oprocentowania.

Alokacja płatności: jeśli używasz karty zarówno do płacenia za zakupy, jak i do transakcji gotówkowych albo używasz jej przed i po okresie promocyjnym, może być tak, że będziesz miał dwa różne oprocentowania. Ale jeżeli zakładasz, że zadłużenie z wyższym oprocentowaniem będą spłacone jako pierwsze wraz z nadejściem twojej płatności, to prawdopodobnie się rozczarujesz.

Alokacja płatności mówi ci o tym, jak firma rozkłada płatności w wypadku różnych stawek oprocentowania, wliczając w to fakt, że cała płatność może najpierw być przekazana na spłatę niższego oprocentowania. Upewnij się, co do sposobu alokacji płatności, i czy masz prawo decydowania o nim.

Czytaj drobny druk, by dowiedzieć się tego wszystkiego, zanim potwierdzisz akceptację karty.

Opłaty za przekroczenie limitu, za spóźnione spłaty, okresy bez odsetek: jeśli okres prolongaty spłaty wynosi 28 dni zgodnie z wyjściową ofertą, wtedy wiesz kiedy spłacić rachunek, by uniknąć płacenia odsetek.

Ale w drobnym druku może się pojawić ostrzeżenie, że firma może zmienić grace period. Wydający karty mogą zmienić go z 28 dni do 20 dni, na przykład, i jeżeli była o tym mowa w drobnym druku, zmiana ta będzie zgodna z prawem.

A ponadto, jak donosi David Bach, CEO Finish Rich Inc. i autor „The Finish Rich Workbook”, niektóre firmy określają konkretną godzinę na dacie spłaty. Zwróć na to uwagę.

„To ogromny podstęp” – mówi Bach – „Jeśli rachunek należy spłacić do południa, a ktoś dokonuje wpłaty ostatniego dnia popołudniu, zostanie on obciążony dużymi odsetkami.”

Stawka po przejęciu zadłużenia w razie niewywiązania się (default purchase rate): jeśli nie spłacasz rachunków, firma wydająca ci kartę może odsprzedać twój dług innej firmie lub agencji windykacyjnej. Jeżeli tak się stanie, możesz być obciążony inną, wyższą stawką. Zwróć uwagę na to.

Opłaty transakcyjne: opłaty za różne transakcje, jak używanie karty do transakcji gotówkowych (cash advance). W wyborze karty weź to pod uwagę, jak również rodzaj transakcji najczęściej przez ciebie przeprowadzanych.

Powiadomienie o odnowieniu starego długu: jeżeli kiedykolwiek nie spłaciłeś jakiegoś długu, bądź ostrożny, kiedy wystawca „nowej” karty o tym nie wspomina.

Niektóre firmy skupują stare długi od innych firm i potem oferują „nowe” karty osobom z zadłużeniem, po to tylko, by zszokować takich użytkowników kwotą starego zadłużenia na pierwszym wyciągu z rachunku. Jeżeli firma wspomniała o swoim prawie do czegoś takiego, jest to w pełni legalne, a odpowiedzialność spłaty jest po twojej stronie.
Limit kredytu do $25,000: to raczej podaje się wielkimi literami, od razu na początku oferty, ale ludzie źle to rozumieją. Słowo „do” jest tam z konkretnego powodu.

Ktoś złoży wniosek o kartę myśląc, że będzie miał linię kredytową w kwocie $25,000, a potem dowiaduje się o udzieleniu mu znacznie mniejszego debetu. Firmy wydające karty kredytowe ustalają limity w oparciu o historię kredytową, w większości wypadków wysoka kwota z oferty to tylko zachęta, która prawdopodobnie nie będzie twoim limitem kredytu.

Cykl podwójnego rozliczania (double-billing cycle): Robert D. Manning, wykładowca finansów na Rochester Institute of Technology, twierdzi, że niektóre firmy przyjmują cykl podwójnego rozliczania. Oznacza to, że data spłaty podana na wyciągu odnosi się do minimalnej płatności, podczas gdy data spłaty całego salda jest inna.

Jeśli ta druga data jest dwa tygodnie wcześniejsza, a ty spłacisz całe saldo w terminie podanym na wyciągu, firma może cię obciążyć odsetkami za dwutygodniową różnicę.

Drobny druk poda ci informacje, czy firma ma zamiar stosować cykl podwójnego rozliczania.

Opłata za ochronę przed przekroczeniem limitu (fee for overdraft protection): wiele firm oferuje ochronę przed przekroczeniem limitu na twoim koncie. Nie jest to jednak usługa darmowa. Jak w każdym innym przypadku, mogą być za to potrącane dodatkowe opłaty, które bardzo możliwe, że wyzerują płynące z nich korzyści.

Arbitraż: dosłownie każda firma wydająca karty kredytowe w tym kraju w umowach z klientami załącza klauzulę arbitrażową. Jeśli chcesz więc kartę, musisz zgodzić się na warunki. Wiele osób neguje opłaty, ale jeżeli przeniesiesz saldo, możesz to prawo stracić.

Warunki kart prezentowych: kupując coś przy pomocy karty prezentowej, możesz nie mieć takich samych praw, jak na przykład ubezpieczenia zakupu, które dostałbyś przy karcie kredytowej.



Wyślij zaproszenie do