Temat: Anonimowe konto bankowe
Bartosz K.:
Artur T.:
Świecie anonimowego konta bankowego i powiązanych z nim produktów nie uświadczysz. Wszystko niby w celu przeciwdziałania prania brudnej kasy oraz finansowania terroryzmu. A faktycznie: fiskus nie lubi tajemnic.
Troche przesadzasz Artur - faktem jest, ze fiskus korzysta z danych bankowych moze moze je uzyskac np. w toku postepowania karno-skarbowego ale [przynajmniej w Polsce] nie ma jakiegos "systemu" monitorujacego konta bankowe. W Polsce nie ma na to zasobow ;)
A dlaczego nie mozna miec anonimowego konta - najprostra odpowiedz zwykle jest wlasciwa - a jak sobie wyobrazacie anonimowa usluge polegajaca na prowadzeniu konta? ;) Strony zawieraja umowe dotyczaca uslugi, czesto bezterminowo - obydwie strony musza sie jakos zidentyfikowac ;) Trudno sobie wyborazic jakby funkcjonowala taka usluga "100% anonimowo". Nawet tam gdzie oferowano kiedys anonimowe rachunki bankowe byly one raczej anonimowe "na zewnatrz" ale przeciez nie dla banku.
Cała Twoja wypowiedź po akapicie dot. umowy jest w zasadzie powtórzeniem tego, co pisałem w odpowiedzi na post, czyli o braku anonimowości wynikającej z umowy, wiec tu się zgadzamy ;).
Co do systemu, oczywiście, że jest systemowe sprawdzanie. Monitorowane są wpłaty gotówkowe powyżej pewnej kwoty, monitorowane są przelewy do rajów podatkowych, a informacja w tym zakresie jest przekazywana ustawowo odpowiednim instytucjom. Jak tego rodzaju transakcje bez systemu mogą być monitorowane? technicznie i systemowo nie jest więc trudne "wyłapywanie" podejrzanych transakcji. Zresztą są wytyczne dla bankowców dot. nawet drobnych wpłat (poniżej limitu, kiedy transakcja jest sprawdzana zawsze), ale z podejrzaną prawidłowością (wiele wpłat o niskim nominale na jedno konto ze strony różnych osób) powinny być wychwytywane. I są. System jest wdrożony.
;)
USTAWA
z dnia 16 listopada 2000 r.
o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu
Art. 8. 1. Instytucja obowiązana przyjmująca dyspozycję lub zlecenie klienta do
przeprowadzenia transakcji, której równowartość przekracza 15.000 euro, ma obowiązek
zarejestrować taką transakcję, równieŜ gdy jest ona przeprowadzana w drodze więcej niŜ jednej
operacji, których okoliczności wskazują, Ŝe są one ze sobą powiązane.
Art. 9. 1. W celu wykonania obowiązku rejestracji instytucje obowiązane dokonują
identyfikacji swoich klientów w kaŜdym przypadku złoŜenia dyspozycji lub zlecenia do
przeprowadzenia transakcji na podstawie dokumentów przedstawionych przy złoŜeniu
dyspozycji lub zlecenia przeprowadzenia transakcji albo przy zawieraniu umowy z klientem.
Artur T. edytował(a) ten post dnia 13.12.09 o godzinie 20:12