konto usunięte
Temat: szafy sterownicze maszyn
Cezary Ścibiorek:
Rozmawiałem z instruktorem i egzaminatorem SEP na temat wykonywania szaf sterowniczych. Generalnie inżynier projektujący powinien mieć uprawnienia. Monterzy nie muszą mieć uprawnień pod warunkiem, że montują wszystko bez podłączonego zasilania. Na końcu osoba z kwalifikacjami dozoru powinna wszystko sprawdzić i ,,wypuścić" szafkę na rynek.
Panie Cezary, nie ma pan racji - prosze nie wprowadzać ludzi w błąd ;).
I. W kwestii projektowania:
-Instalacje elektryczne konstrukcji budowlanych, budynków etc - patrz uprawnienia budowlane.
-Instalacje elektryczne maszyn i urządzeń - patrz Dyrektywa Maszynowa 2006/42/WE (w szczególności definicja maszyny) + normy nieobligatoryjnie zharmonizowane(w szczególności norma PN-EN 60204 - Bezpieczeństwo elektryczne Maszyn)
-Instalacje elektryczne urządzeń elektrycznych sklasyfikowanych w dyrektywie niskonapięciowej (m.in sprzęt RTV i AGD) - patrz dyrektywa LVD (2006/95/WE) + normy nieobligatoryjnie z nią zharmonizowane m.in. PN-EN 60204.
-Instalacje elektryczne urządzeń nie sklasyfikowanych jako maszyny i nie podlegające pod LVD (nie podlegające definicji maszyny DM) - patrz szczegółowe dyrektywy NP i GP + nieobligatoryjnie normy zharmonizowane.
II. W kwestii montażu i produkcji
-Uprawnienia SEP + wszystkie inne uprawnienia wymagane przez pracownika do pracy BPH, PPOŻ itd.
Jeśli projektant ma zamiar zaglądać do podłączonej do zasilania szafy elektrycznej również musi mi mieć uprawnienia SEP. Tak to wygląda.
Montaż i produkcja maszyny to są zupełnie inne kwestie niż wymagania projektowe i wymagania bezpieczeństwa w odniesieniu do maszyn. W przypadku SEP (tak jak i w przypadku BHP) chodzi głownie o bezpieczeństwo pracy.
A o tym czy maszyna jest bezpieczna (w rozumieniu przepisów) świadczy fakt że została ona wykonana zgodnie z DM czy LVD (deklaracja zgodności), za co odpowiada producent maszyny.
Polecam zapoznać się z normą PN-EN 60204 gdzie opisane są m.in ogólne wymagania bezpieczeństwa pod katem zagrożeń elektrycznych oraz m.in. wytyczne projektowe i badania którym podlega maszyna. Które z tych badań powinny być zastosowane określają zharmonizowane (z dyrektywami MD czy LVD) normy typu C - o czym w praktyce decyduje producent który (będąc świadomy odpowiedzialności) może sobie wybrać normy z których będzie korzystał - bądź też nie.Łukasz S. edytował(a) ten post dnia 21.03.13 o godzinie 08:24