Łukasz Kurzawa Inżynier Automatyk
Temat: Studia a praca w branży automatyki przemysłowej
Witam,jestem aktualnie studentem III roku Automatyki i Robotyki na Politechnice Wrocławskiej. Jako że już kilka semestrów za mną, zdążyłem się mniej więcej zorientować, na czym to polega i co chciałbym po tym robić. W związku z tym, że najbardziej mnie interesuje automatyka przemysłowa (PLC, SCADA itp.), to chciałem się dowiedzieć, jaki związek ma to, czego nas uczą na studiach, z tym, co się robi w praktyce w pracy.
Po skończeniu studiów inżynierskich chciałbym pracować w firmie zajmującej się projektowaniem i wdrażaniem systemów automatyki, jednak na studiach uczą nas dużo przedmiotów, co do których nie jestem pewien, czy tak naprawdę znajdują one zastosowanie w praktyce inżynierskiej. Czy podczas projektowania, korzysta się z:
- projektowania w przestrzeni stanów
- regulatorów odpornych
- regulatorów rozmytych
- sieci neuronowych i neurosterowników
- sterowania optymalnego
- regulatorów predykcyjnych
- filtrów Kalmana
- identyfikacji systemów
Czy powyższe metody znajdują zastosowanie podczas projektowania, czy też nie wychodzą poza dyskusje akademickie? Zastrzegam od razu, że pytam nie z lenistwa, bo te tematy naprawdę mnie interesują ;) Tylko zadałem sobie pytanie, czy później będę mógł to wykorzystać, na czego studiowanie (także nadprogramowe) poświęcam obecnie tyle czasu.
Prosiłbym o odpowiedź specjalistów, którzy pracują w branży projektowej.