konto usunięte

Temat: Programowanie a automatyka.

Witam,
jestem studentem automatyki i gnębi mnie pytanie czy automatyk powinien dobrze umieć programować np w c++.
Otóż mamy teraz przedmiot "projektowanie algorytmów i metody sztucznej inteligencji" ale wybitnie mi to nie podchodzi.
Dużo lepiej czuję się w programowaniu mikrokontrolerów i bardzo spodobało mi się programowanie PLC.(choć miałem tylko styczność z siemensem s7, GE Fanuc i LOGO).
Czy w pracy automatyka potrzebna jest umiejętność "programowania komputerów"? Chodzi mi o pracę typu utrzymanie ruchu, programista PLC czy też inne pracy w których można się ubrudzić a nie siedzieć przed monitorem.
Mam nadzieję że napisałem w miarę zrozumiale o co mi chodzi... :)
Grzegorz Kot

Grzegorz Kot Programista .NET

Temat: Programowanie a automatyka.

Czemu przedmiot "Projektowanie algorytmów i metody sztucznej inteligencji" wiążesz na sztywno z programowaniem komputerów, a nie tak jak wspomniałeś do bardziej lubianych uC i PLC. To, że realizujesz być może te algorytmy w języku C/C++ (jakby nie było wykorzystywanym w uC) nie oznacza, że nie ma to zastosowania przy PLC. Praca programisty PLC czy uC to nie praca programistów .NET, Java, która na dzień dzisiejszy w większości wygląda tak, że dostajesz kawałek kodu (moduł) a reszta to czarna skrzynka robisz swoje i dalej kod idzie na taśmę do następnego itd. Często nie dostajesz gotowego algorytmu działania programu tylko sam go projektujesz na podstawie otrzymanych wytycznych lub dokumentacji sterowania. W utrzymaniu ruchu nie jest to potrzebne, jako programista (jakikolwiek) jest.
Znajomy tworzy aplety w JAVA które współpracują jako wizualizacja z systemami sterowania opartymi o PLC. Więc mimo PLC, Java się przydała.
Znam jeszcze multum przypadków w których projekty wymagały wiedzy w twoim mniemaniu niepotrzebnej. Jednak co do tego przedmiotu w ogóle nie widzę uzasadnienia na AiR algorytmy i msi to nie powinno dziwić.
Wojciech Mazurek

Wojciech Mazurek właściciel, PPHU
Neuron

Temat: Programowanie a automatyka.

Kiedy wymyślano sterowniki PLC to stworzono dla nich języki programowania typu drabinka i reklamowano jako język programowania dla inżyniera elektryka - bo się toto programuje tak jakby się ryzowało schemat z przekaźników.
Zawsze się pytam kto potrafi zaprojektować dziś coś większego z przekaźników ;)

Dlatego śmiem twierdzić że jedynie obowiązujące normy podtrzymują przy życiu obecne jeżyki PLC - wiadomo - nie tylko trzeba napisać program sterujący ale też ktoś musi go móc czytać / śledzić podczas uruchomienia i serwisu.

W każdym razie sterowniki plc integrują się z komputerami, webserwerami i bazami SQL więc
program PLC w klasycznym rozumieniu będzie stawał się tylko drobnym fragmentem całości obsługującym najniższy poziom. A to doprowadzi w krótkim czasie do wzrostu znaczenia tych programistów PLC którzy niekoniecznie programują w stopniu zaawansowanym w innych językach ale znają je na tyle aby z innymi programistami współpracować. Tym bardziej że dla typowego programisty jak kursor Wait pojawi się na mniej niż 5 sekund to wszystko jest ok a jak procedura zadziałała raz to znaczy że będzie działać zawsze i nie jest tak łatwo wytłumaczyć że napisać program sterujący dla maszyny to pikuś - sztuka to uodpornić go na wszystkie błędy i wyjątki
z radosną twórczością obsługi włącznie ;)))

konto usunięte

Temat: Programowanie a automatyka.

Dzięki za odpowiedzi;) Pozostaje tylko przyłożyć się mocno i nadrobic zaległości.
Pozdrawiam.
Radosław Marek

Radosław Marek Programista c++

Temat: Programowanie a automatyka.

Ja i koledzy stanęliśmy już parokrotnie przed potrzebą napisania jakiś skryptów np. w C, pascalow-podobnych i visual basic, dla SCADA(ja akurat pisałem dla WINCC tylko) np. wincc,intouch itd.
Warto znać C itp. wystarczy podstawowa znajomość. Niestety jak się orientuję wydział elektroniki na PWr bardziej stawia na takie zwykłe klepanie kodu niż na PLC.

Następna dyskusja:

Automatyka, robotyka, progr...




Wyślij zaproszenie do